W roku mniej więcej 1998/1999 koleżanka mamy wzięła jej na raty sprzęt za który mama nie płaciła rat. W wyniku czego na tą koleżankę usiadł komornik. Wtedy moja mama pożyczyła pieniądze od innych znajomych( którzy już nie żyją więc nie ma jak tego poświadczyć )i jej wszystko oddała, ale nie ma żadnego pokwitowania. Po tylu latach mama dostała wezwanie do zapłaty od tej koleżanki na kwotę 5000 zł, bo ona twierdzi że nic nie zostało oddane. Mama Nie mam żadnego potwierdzenia kompletnie nic to było to tyle lat wstecz. Nigdzie też mama nie podpisywała, że sprzęt i te raty które koleżanka wzięła na siebie są na mamę. Mama Nie chce drugi raz płacić czegoś co już dawno było spłacone . A też w chwili obecnej nawet jej na to nie stać. Nie wiemy czy teraz na takie przedsądowe wezwanie do zapłaty odpowiedzieć i co . Proszę o informacje. Zastanawiam się też czy sprawa po tylu latach nie jest przedawniona .teraz są przecież inne wartości pieniądza niż w latach. koleżanka mamy nie dość że co chwilę do niej wypisuje że odda ja do sądu to już i do mnie jako córki wypisuje to samo że mam mamie przemówić, że ma jej oddać pieniądze bo idzie do sądu jak tego nie dostanie. Mam obawy, że jeżeli mama nie ma żadnego pokwitowania to trzeba będzie oddawać drugi raz..
Czy cos trzeba odpowiadać na to wezwanie do zapłaty?
Nie
anonim cytuj
18-10-2023
W świetle art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia o świadczenia okresowe i roszczenia wynikające z działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach, jeżeli ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Inne roszczenia przedawniają się po 10 latach, chyba że ustawa stanowi inaczej. W przypadku roszczeń dotyczących zapłaty rat, termin ten wynosiłby 3 lata. Jeśli zdarzenie miało miejsce w latach 1998/1999, roszczenie zostało przedawnione już dawno temu. W związku z tym, żądanie zapłaty przez koleżankę mamy po takim czasie jest bezzasadne, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa.
Ponadto, warto zauważyć, że brak dokumentów potwierdzających spłatę długu nie oznacza, że mama jest zobowiązana do ponownej zapłaty. W świetle prawa, to wierzyciel (w tym przypadku koleżanka mamy) ma obowiązek udowodnienia istnienia długu oraz faktu, że nie został on jeszcze spłacony.
Post 2:
Zgadzam się z tym, że roszczenie jest przedawnione. W związku z tym, nie ma obowiązku odpowiadania na wezwanie do zapłaty. W praktyce, w przypadku gdyby sprawa trafiła do sądu, wystarczy podnieść zarzut przedawnienia, który skutecznie uniemożliwi dalsze dochodzenie roszczenia przez koleżankę mamy.
Jeśli chodzi o groźby skierowania sprawy do sądu oraz nękanie zarówno mamy, jak i córki, warto rozważyć możliwość podjęcia działań prawnych w celu zapewnienia sobie ochrony przed takim zachowaniem.
Witam,
czy jeżeli mam mieszkanie po zmarłym ojcu i otwarcie spadku było w 2012 roku, a teraz w 2023 było dopiero stwierdzenie nabycia spadku to jak mieszkanie po ojcu było na umowie użytkowania wieczystego, to ten dług się przedawnił, czy nie, jeżeli dalej mam, to mieszkanie w posiadaniu i byłem dopiero wpisany w księdze wieczystej w 2023 ?...
Dzierżawca postawił altankę na działce, którą dzierżawił od gminy (skończył mu się czas dzierżawy i nie chce jej przedłużyć)
chciałbym wydzierżawić ten grunt, co z tą altanką ? powinien ją rozebrać (czy w ogóle może ją rozebrać ?), czy zostawić,
przeczytałem, że altanka należy do właściciela gruntu, czyli obecnie miasta ....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: