Przedawnione roszczenie.

W roku mniej więcej 1998/1999 koleżanka mamy wzięła jej na raty sprzęt za który mama nie płaciła rat. W wyniku czego na tą koleżankę usiadł komornik. Wtedy moja mama pożyczyła pieniądze od innych znajomych( którzy już nie żyją więc nie ma jak tego poświadczyć )i jej wszystko oddała, ale nie ma żadnego pokwitowania. Po tylu latach mama dostała wezwanie do zapłaty od tej koleżanki na kwotę 5000 zł, bo ona twierdzi że nic nie zostało oddane. Mama Nie mam żadnego potwierdzenia kompletnie nic to było to tyle lat wstecz. Nigdzie też mama nie podpisywała, że sprzęt i te raty które koleżanka wzięła na siebie są na mamę. Mama Nie chce drugi raz płacić czegoś co już dawno było spłacone . A też w chwili obecnej nawet jej na to nie stać. Nie wiemy czy teraz na takie przedsądowe wezwanie do zapłaty odpowiedzieć i co . Proszę o informacje. Zastanawiam się też czy sprawa po tylu latach nie jest przedawniona .teraz są przecież inne wartości pieniądza niż w latach. koleżanka mamy nie dość że co chwilę do niej wypisuje że odda ja do sądu to już i do mnie jako córki wypisuje to samo że mam mamie przemówić, że ma jej oddać pieniądze bo idzie do sądu jak tego nie dostanie. Mam obawy, że jeżeli mama nie ma żadnego pokwitowania to trzeba będzie oddawać drugi raz..
anonim cytuj
18-10-2023
Zdecydowanie roszczenie jest przedawnione.
Czy cos trzeba odpowiadać na to wezwanie do zapłaty?

Nie
 
anonim cytuj
18-10-2023
W świetle art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia o świadczenia okresowe i roszczenia wynikające z działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach, jeżeli ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Inne roszczenia przedawniają się po 10 latach, chyba że ustawa stanowi inaczej. W przypadku roszczeń dotyczących zapłaty rat, termin ten wynosiłby 3 lata. Jeśli zdarzenie miało miejsce w latach 1998/1999, roszczenie zostało przedawnione już dawno temu. W związku z tym, żądanie zapłaty przez koleżankę mamy po takim czasie jest bezzasadne, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa.

Ponadto, warto zauważyć, że brak dokumentów potwierdzających spłatę długu nie oznacza, że mama jest zobowiązana do ponownej zapłaty. W świetle prawa, to wierzyciel (w tym przypadku koleżanka mamy) ma obowiązek udowodnienia istnienia długu oraz faktu, że nie został on jeszcze spłacony.

Post 2:
Zgadzam się z tym, że roszczenie jest przedawnione. W związku z tym, nie ma obowiązku odpowiadania na wezwanie do zapłaty. W praktyce, w przypadku gdyby sprawa trafiła do sądu, wystarczy podnieść zarzut przedawnienia, który skutecznie uniemożliwi dalsze dochodzenie roszczenia przez koleżankę mamy.

Jeśli chodzi o groźby skierowania sprawy do sądu oraz nękanie zarówno mamy, jak i córki, warto rozważyć możliwość podjęcia działań prawnych w celu zapewnienia sobie ochrony przed takim zachowaniem.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o alimenty z zabezpieczeniem.
Witam . Sąd w odpowiedzi na pozew o alimenty z zabezpieczeniem wezwał do przedstawienia zobowiązań finansowych takich jakich kredyty czynsz raty pozwanego. Pozwany nie chce udostępnić takich informacji i bezczelnie się śmieje ze nie dostanę zabezpieczenia jeśli on mi tego nie udostępni . Co robić w takiej sytuacji? Pisać jego zobowiązania na "oko" ? Proszę o pomoc. Facet cały czas robi pod górę i cwaniakuje nie współpracuje....
Spadek sprzed 5 lat. Jak wykazać przed US że nie byłam beneficjentką żadnego majątku?
Hej. Dostałam wezwanie z urzędu skarbowego dotyczące formularza sd3. Chodzi o spadek sprzed 5 lat. Rzecz w tym że testament nie określa dokładnie o dziedziczę. Jest tam tylko informacja że zmarła teściowa przepisuje mi jej odszkodowanie za dom rodzinny jeśli dostanie je po śmierci. Nigdy tak się nie stało, nie otrzymałam ani złotówki. Jak mam wykazać przed US że faktycznie nie byłam beneficjentką żadnego majątku? Testament mówi o potencjalnym sp...
Czy mogę się nie zgodzić na rozwód za porozumieniem stron ?
Dzień dobry. Czy mogę się nie zgodzić na rozwód za porozumieniem stron ? Mąż chce się rozwieść bez podania przyczyny. Rozwód to dla mnie wyprowadzka z domu, który nie jest nasz i zostanie samej z dzieckiem. Potrzebna jest mi pomoc choćby przy odbiorze dziecka ze szkoły. Wynajem to duży koszt więc musiałabym zmienić miejsce zamieszkania, a to dla mnie i dziecka duży stres....
Darowizna samochodu.
Kilka dni temu kupiliśmy samochód. Umowa została spisana tylko na moją mamę. Chcemy abym ja była współwłaścicielem czy możemy spisać taką umowę między sobą, na wzór tych co są w Internecie bez spisywania aktu notarialnego ? Jakie koszty wiążą się z zawarciem umowy darowizny spisanej przez nas ? Chciałybyśmy ją zawrzeć pomiędzy sobą czyli matką a córką....

Wyszukiwarka