Najemca zrezygnował z wynajmu na kilka dni przed wprowadzeniem.

Witam. Moje pytanie dotyczy sytuacji gdy najemca zrezygnował z wynajmu na kilka dni przed wprowadzeniem, a znalezienie kolejnego zajęło dwa tygodnie po umówionej dacie wprowadzenia i zostało ostatecznie wynajęte po niższej cenie. Czy jako wynajmujący mogę odliczyć sobie z pobranej kaucji dni w których mieszkanie stało puste i różnicę ceny czynszu?
anonim cytuj
18-10-2023
Nie podpisaliśmy jeszcze umowy, a jedynie odręcznie napisane potwierdzenie otrzymania kaucji. Zawarte w niej były jednak informacje o wysokości miesięcznego czynszu oraz okres najmu. Lokatorzy rozmyślili się jeszcze przed podpisaniem faktycznej umowy.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli chodzi o sytuację opisaną w związku z rezygnacją najemcy przed wprowadzeniem:

Po pierwsze, jeśli zostało podpisane potwierdzenie otrzymania kaucji z informacjami o wysokości miesięcznego czynszu oraz okresie najmu, stanowi ono pisemne zobowiązanie najemcy. Chociaż nie jest to formalna umowa najmu, to jednak dokument ten, w zależności od jego treści, może być traktowany jako umowa przedwstępna lub pisemne zobowiązanie do zawarcia umowy.

Po drugie, skoro najemca zrezygnował z wynajmu na kilka dni przed planowanym wprowadzeniem, a potwierdzenie otrzymania kaucji zawiera informacje o wysokości czynszu i okresie najmu, wynajmujący może mieć prawo do rekompensaty za straty poniesione w związku z rezygnacją. To znaczy, że można odliczyć z kaucji dni, w których mieszkanie stało puste oraz różnicę w cenie czynszu, jeśli wynajęto mieszkanie po niższej cenie.

Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że aby dochodzić swoich praw w oparciu o potwierdzenie otrzymania kaucji, wynajmujący musiałby wykazać, że został pokrzywdzony przez rezygnację najemcy i że z powodu tej rezygnacji poniósł określone straty.

W każdym przypadku, kluczowe jest to, co dokładnie zawiera potwierdzenie otrzymania kaucji - czy są w nim określone sankcje za rezygnację przed podpisaniem umowy, czy podane są konkretne daty wprowadzenia się itp.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.
Witam. Czy będąc współwłaścicielem konta z zapisem dyspozycji po śmierci, trzeba się dzielić środkami z innym spadkobiercą? Jak to wygląda prawnie?...
Opieka nie biologicznego ojs
Witam, syn jest w szpitalu i opiekuje się nim mój mąż który nie jest jego biologicznym ojcem. Lekarka twierdzi, że nie ma prawa tam być, ponieważ w razie czego nie może wyrazić zgody na operacje. Czy mogę go jakoś upoważnić? Inni lekarze i ordynator nie mają z tym problemu......
ZUS żąda oddania renty po mężu.
Witam mam pewien problem mój mąż od stycznia starał się o rentę sprawa była w toku 8 października mąż zmarł,9 października przyszło na konto z ZUS niecałe tysiąc złotych po kilku dniach przyszły kolejne pieniądze ok. 17 tysięcy myślę że to spłata od stycznia bo na obecną chwilę nie przyszła żadna decyzja, teraz ZUS żąda oddania całej kwoty. Czy muszę zwrócić całą kwotę co z pieniędzmi od stycznia do 8 października gdy mąż żył....
Zatrzymane prawo jazdy.
Witam Zatrzymano mi prawo jazdy na 3mc za prędkość. Czy dalej jest możliwe poruszanie się przez 24h od zatrzymania? Złapała mnie kontrola drogowa i twierdzili że nie....

Wyszukiwarka