Przestępstwo popełnione wiele lat temu.

Witam chciałem zadać pytanie, jeśli ktokolwiek popełni przestępstwo np. oszustwo internetowe powyżej 500pln, lub kradzież etc. w wieku 12/13 lat, i po skończeniu 20 lat (przez osobę, która popełnia przestępstwo) nagle ktoś po czasie je zgłosi, jak taka osoba odpowiada przed sądem? jako nieletni? Znalazłem na ten temat artykuł i przeczytałem że jeśli osoba popełni przestępstwo w wieku 12 lat i zostanie to zgłoszone po tym jak skończyła 18 to odpowiada jak dorosły pragnę poznać odpowiedź.
anonim cytuj
27-08-2023
Prawo nie działa wstecz tzn że jesli popełniłeś przestepstwo w wieku 12/13 lat a obecnie masz 20 to odpowiadasz wg okresu popełnienia czynu.

Dwa jeśli mowa o tylko kradzieży 500 zł to zgodnie art 101 kk
1. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
2) 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
2a) 15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
3) 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
4) 5 - gdy chodzi o pozostałe występki.
5) (uchylony).

Jeśli to było 5 lat temu to nawet policja czy inna instytucja nie powinna go rozpatrywać.
 
anonim cytuj
27-08-2023
jeśli ktokolwiek popełni przestępstwo np. oszustwo internetowe powyżej 500pln, lub kradzież etc. w wieku 12/13 lat, i po skończeniu 20 lat (przez osobę, która popełnia przestępstwo) nagle ktoś po czasie je zgłosi, jak taka osoba odpowiada przed sądem? jako nieletni?


Jeżeli przestępstwo zostało popełnione w wieku 12/13 lat, to osoba odpowiada zgodnie z przepisami dotyczącymi nieletnich. W Polsce za czyny karalne popełnione przed ukończeniem 17 roku życia odpowiada się przed sądem rodzinnym, a nie karnym. Co więcej, jeżeli osoba popełniła przestępstwo w wieku 12 lat, nie odpowiada za nie w świetle prawa, ponieważ odpowiedzialność karna rozpoczyna się od 17 roku życia (zgodnie z art. 10 Kodeksu karnego).

Znalazłem na ten temat artykuł i przeczytałem że jeśli osoba popełni przestępstwo w wieku 12 lat i zostanie to zgłoszone po tym jak skończyła 18 to odpowiada jak dorosły pragnę poznać odpowiedź.


Nie jest to prawda. Jeśli przestępstwo zostało popełnione przed ukończeniem 17 roku życia, wtedy postępowanie będzie prowadzone zgodnie z przepisami dotyczącymi nieletnich, niezależnie od wieku osoby w chwili zgłoszenia czynu.

Co do kwestii przedawnienia - dokładnie tak, jak wskazuje autor drugiego posta, istnieją określone terminy przedawnienia dla różnych typów przestępstw, zgodnie z art. 101 Kodeksu karnego. Jeśli chodzi o oszustwo internetowe czy kradzież o wartości powyżej 500 zł, można założyć, że odpowiedzialność karna zanika po upływie 5 lat (zgodnie z art. 101 § 1 pkt 4 kk), chyba że przestępstwo to było zagrożone wyższą karą niż 3 lata pozbawienia wolności.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak zakończyć działalność nierejestrowaną?
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną? Kiedyś zakładałam taką działalność aby próbować swoich sił w jednej branży, niestety nie wyszło. Zapomniałam o tym, że taka działalność była. Ostatnie wpływy były może jakoś 2 lata temu albo i więcej. Co mogę zrobić aby zakończyć? Czy z tego tytułu że nie było żadnych wpływów a wcześniej nie zakończyłam coś mi grozi?...
Sprzedaż wspólnej działki w trakcie rozwodu.
Witam, jesteśmy przed rozwodem i posiadamy działkę na sprzedaż. Działka kupiona czerwiec 2019 roku. Czy jeśli teraz byśmy chcieli ją sprzedać, zapłacimy podatek? Ile procent? Bo jeśli sprzedalibyśmy ją za rok to podatek byłby zniesiony tak?...
Dwie darowizny.
Dzień dobry, rodzice chcą mi przekazać darowiznę w postaci mieszkania. Wiem, że jako córka nie będę musiała płacić podatku od darowizny. Natomiast za kilka lat chcą mi jeszcze przepisać ziemię - jak wtedy będzie z podatkiem? Czy ta druga darowizna będzie już opodatkowana?...
Jestem w ciąży a nie mam ubezpieczenia.
Jestem w ciąży nie wiem który to tydzień ponieważ nie byłam jeszcze u lekarza. Robiłam wczoraj test. A nie mam ubezpieczenia. Czy ja mogę iść normalnie do lekarza nie płacąc za wizyty?...

Wyszukiwarka