Czy muszę stawić się na odczytanie testamentu?

Zmarła moja babcia, wczoraj dostałam sms od siostry z którą od wielu lat nie utrzymuję kontaktów, dotyczący terminu i miejsca odczytania testamentu, z dopiskiem że moja obecność jest obowiązkowa, w internecie na szybko znalazłam informacje, że taka obecność nie jest obowiązkowa, ale wolę mieć pewność, tak więc jak to wygląda w kwestii prawnej? Czy grożą mi jakieś konsekwencje jeśli jednak nie pojawię się w tym terminie we wskazanej kancelarii notarialnej?
anonim cytuj
03-10-2023
Obecność przy samym otwarciu i ogłoszeniu testamentu faktycznie nie jest obowiązkowa, ale z reguły wiąże się to ze sporządzeniem od razu protokołu dziedziczenia oraz aktu poświadczenia dziedziczenia, przy których muszą być obecni wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi. W takim wypadku Pani nieobecność zablokuje możliwość uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia.
Proponuję zapytać siostrę, czy ma to być tylko otwarcie i ogłoszenie testamentu, czy również akt poświadczenia dziedziczenia. W obu przypadkach - poinformować Kancelarię Notarialną o swojej nieobecności, co by nie marnować rodzinie i notariuszowi czasu.
Jak rozumiem Pani rodzic będący dzieckiem babci już nie żyje?
Matka moja nadal żyje, ale od wielu lat były z babcią w konflikcie, babcia wielokrotnie powtarzała że po to spisuje testament żeby moja matka po jej śmierci nic kompletnie nie dostała.
Nie mam na ten temat informacji, oprócz wiadomości SMS od siostry o terminie odczytania testamentu, a przyznam szczerze że nie chce się z nią kontaktować w żadnej, kwestii, skoro napisał Pan że powinnam być na odczytaniu to pojadę, jeśli to spowoduje że w końcu będę mogła zamknąć rozdział pt. siostra, to lepiej mieć to za sobą.
 
anonim cytuj
03-10-2023
W kwestii obowiązku stawienia się na odczytanie testamentu oraz ewentualnych konsekwencji prawnych nieobecności, polskie prawo jest dość jasne. Nie ma konkretnego przepisu, który wymagałby obecności spadkobiercy przy odczytaniu testamentu, oraz prawo nie przewiduje żadnych bezpośrednich konsekwencji prawnych w przypadku braku obecności spadkobiercy przy tej czynności.

Pod kątem art. 95 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), odczytanie testamentu przez notariusza jest po to, aby osoby zainteresowane (czyli potencjalni spadkobiercy, wśród innych) mogły dowiedzieć się o jego treści. Sama obecność przy odczytaniu testamentu nie jest jednak obowiązkowa.

Matka moja nadal żyje, ale od wielu lat były z babcią w konflikcie, babcia wielokrotnie powtarzała że po to spisuje testament żeby moja matka po jej śmierci nic kompletnie nie dostała.


Jeśli babcia wyraziła w testamencie wolę pozbawienia matki dziedziczenia, warto wiedzieć, że prawa spadkowe mogą być ograniczone jedynie w stosunku do spadkobiercy, który jest spadkobiercą ustawowym, czyli osoby, które dziedziczyłyby na mocy ustawy, gdyby zmarły nie pozostawił testamentu. W świetle art. 928 §1 Kodeksu cywilnego (k.c.), spadkobierca ustawowy, którego zmarły pozbawił dziedziczenia, zachowuje prawo do zachowku, chyba że zmarły pozbawił go również zachowku z przyczyn określonych w art. 1008 k.c.

To, że Twoja matka była w konflikcie z babcią i czy była wyłączona z dziedziczenia, nie wpływa na Twoje prawa jako spadkobiercy. Twój status jako spadkobiercy będzie określony w testamencie lub przez przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego, jeśli testament nie zawiera informacji na Twój temat.

Jeśli jednak pojawi się sprawa aktu poświadczenia dziedziczenia, o którym wspomniano w dyskusji, nieobecność któregoś ze spadkobierców nie powinna uniemożliwić przeprowadzenia czynności notarialnej, ale może sprawić, że cały proces będzie musiał zostać przełożony na inny termin, co może przedłużyć cały proces dziedziczenia. Notariusz powinien jednak zostać poinformowany o planowanej nieobecności, aby mógł odpowiednio zorganizować pracę kancelarii i dostosować terminy innych czynności.

Mając powyższe na uwadze, warto też pamiętać, że konkretne sytuacje często zależą od wielu niuansów i szczegółów, które mogą wpływać na interpretację praw i przepisów w danej sprawie. W praktyce przydatne może być również zwrócenie się do notariusza lub adwokata, aby uzyskać pełną i kompleksową poradę prawną dotyczącą konkretnej sytuacji.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Klient nie odbiera wykonanych dla niego obrazów
Witam. Moja dziewczyna wykonuje okazyjnie obrazy na zamówienie. Umówiła się z klientem przez messengera na 2 obrazy. Podała wycenę za jeden obraz w granicach 300-400zł, co było wyraźnie napisane w wiadomości. Obrazy zostały wykonane terminowo, klient ich nie odbiera od miesiąca. Dziewczyna napisała w wiadomości, czy można się umówić w końcu na odbiór albo czy przynajmniej może dostać zapłatę przelewem za dwa obrazy - 660zł. Tutaj klient odpisał, ...
Zakup na odległość.
Pokusiłam się na zakup na odległość na transmisji. Była to tzw. transmisja wyprzedażowa i Pani podkreślała, że towar z wyprzedaży nie podlega zwrotowi bo i tak to są super ceny i możemy odsprzedawać między sobą. Otrzymałam paczkę, połowa zakupionego towaru to poliester, którego nie cierpię. O tym, że to jest poliester sprzedająca nie powiedziała w czasie transmisji. Gdy zapytałam o adres do zwrotu Pani mi odpisała, że towar z wyprzedaży nie podle...
l4 przez internet
o co chodzi w L4 przez internet? czy mozna dostac zwolenienie online? Czy ktos mi moze to wytlumaczyc? ...
Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?
Pytam z uwagi na uszkodzenie pojazdu o wystający z ziemi element ogrodzenia, który w wysokiej trawie ,pomiędzy koleinami po ostatnich deszczach nie był widoczny. Zahaczenie podwoziem skutkowało dość poważnymi uszkodzeniami pojazdu. Zarząd działek nie chce wskazać numeru polisy ubezpieczyciela ROD celem naprawy uszkodzenia twierdząc, że winę ponoszę ja bo bez jakichkolwiek ustaleń stwierdza że : bagażnik był załadowany, ja nie dostosowałem prędkoś...

Wyszukiwarka