Zmiana sposobu płatności alimentów może wymagać zmiany wyroku, zależnie od tego, jak szczegółowe są postanowienia oryginalnego wyroku dotyczące sposobu płatności. Jeśli wyrok jest konkretny co do sposobu płatności (np. „do rąk matki”), to tak, zmiana wymagałaby powrotu do sądu. W takim wypadku, płacenie alimentów bezpośrednio na konto córki, mimo jej pełnoletności, mogłoby być uznane za naruszenie warunków wyroku, dopóki wyrok nie zostanie zmieniony.
Czy brać jakieś oświadczenie od córki?
W przypadku pełnoletniej córki, takie oświadczenie może być użyteczne jako dowód na to, że alimenty są faktycznie płatne, a więc może to być przydatne dla uniknięcia problemów z egzekucją.
czy jest jeszcze coś takiego jak alimenty procentowe
Odnosząc się do alimentów procentowych, tak, jest możliwość ustalenia alimentów w formie procentowej od dochodów. W praktyce oznacza to, że wysokość alimentów jest uzależniona od aktualnych dochodów osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Jednakże takie rozwiązanie musi być wyraźnie określone w wyroku sądu.
Odpowiedź do Postu 2:
Mogą wystąpić sytuacje, gdy istnieje potrzeba załatwienia takich zmian przez sąd, szczególnie gdy warunki wyroku są jasno sprecyzowane odnośnie sposobu płatności.
Chyba nie myślisz, że jak stracisz pracę, to nie będziesz musiał płacić alimentów?
Jeśli osoba zobowiązana do płacenia alimentów traci pracę i nie jest w stanie spełnić zobowiązań alimentacyjnych, powinna zgłosić tę zmianę do sądu. Sąd może dostosować wysokość alimentów do aktualnej sytuacji finansowej, ale to nie oznacza automatycznego zawieszenia obowiązku alimentacyjnego. W przypadku trudności finansowych, konieczna może być procedura sądowa celem zmiany wysokości zasądzonych alimentów.