Zwrot podarunku.

Proszę o radę jak rozwiązać problem ze zwrotem prezentu. Kilka lat temu spotykałam się z pewnym mężczyzną, były związek dla mnie bardziej koleżeński niż partnerski a jak zorientowałam się ,że postrzega to inaczej to zakończyłam tą znajomość. W czasie kiedy się spotykaliśmy dostałam od niego na imieniny pierścionek ,którego kiedy ostatni raz się widzieliśmy nie zwróciłam bo go nie miałam przy sobie. Minęło 7 lat i teraz zażądał zwrotu, oczywiście odpisałam ,że nie ma problemu, spotykamy się w miejscu publicznym i pierścionek mu zwrócę. Nie wyraził zgody bo się boi ,że coś mu zrobię. Proponowałam ,żeby przyjechał z kimś, pierścionek odda mój brat jeśli nie chce mnie widzieć ale to też mu nie odpowiada. Proponowałam ,że prześlę mu pieniądze za ten pierścionek , też nie. Chce ,żebym wysłała pocztą a ja z kolei chcę pisemne potwierdzenie odbioru gdzie określi ,że nie ma więcej roszczeń, ponieważ boję się ,że powie ,że w przesyłce nie było pierścionka a ja nie będę mogła udowodnić ,że był bo przesyłkę otworzy bez świadków. Teraz nie daje mi, żyć przesyła kilka sms-ów dziennie, wylicza ile na mnie stracił np. paliwo na dojazd do mnie, kwiaty na dzień kobiet itp. dzwoni a jak odbiorę to się wyłącza. Co robić?
anonim cytuj
21-09-2023
Generalnie możesz go poinformować, że prawnie nie masz żadnego obowiązku mu nic zwracać, tak wiec albo przystanie na twoje warunki, albo niech się goni.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Z opisu wynika, że może dochodzić do złośliwego niepokojenia (wykroczenie) lub nawet uporczywego nękania (przestępstwo). Warto poinformować byłego przyjaciela, że te kilka smsów dziennie oraz głuche telefony to może być dla Policji lub prokuratury wystarczający powód, aby zainteresować się tym człowiekiem. Może wystarczy napisać "poczytaj sobie czym jest stalking", choć problemem może być niezrozumienie przez mężczyznę powagi problemu, skoro domaga się zwrotu prezentu.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Kancelaria Radcy Prawnego wyśle dzisiaj odpowiednie pismo do byłego"przyjaciela" i mam nadzieję ,że przyniesie to odpowiedni skutek.
Zgłosiłam też problem na policji i procedury ruszą w przypadku gdyby pismo nie przyniosło oczekiwanego efektu.
Mam już dość tych sms-ów( 28 szt) i głuchych telefonów(szt 3) oraz kartka pocztowa (bez koperty) z oszczerstwami i to wszystko w dwa dni.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Jestem załamana!
Pismo od prawnika odebrał, skutek taki ,że pisze jeszcze więcej sms-ów i wysyła kartki pocztowe z oszczerstwami. Odnoszę wrażenie ,że policja nie do końca widzi powagę problemu. Nie chcę spraw w sądzie bo to będzie ciągnęło się latami a w tym czasie to psychicznie się wykończę. Już teraz mam problemy z koncentracją i nie śpię po nocach. Co mogłabym jeszcze zrobić żeby to zakończyć raz na zawsze?
Nie ma innej drogi prawnej w takim przypadku niż policja, prokuratura, sąd. Lepiej składać zawiadomienie od razu do prokuratury. Idąc wpierw na Policję można spotkać się z lekceważeniem problemu, niechęcią do przyjęcia zawiadomienia itp. Oni i tak przekażą posiadane przez siebie materiały prokuraturze, która potem zleci im różne zadania, więc można uniknąć odwiedzania komendy ten jeden dodatkowy, być może niepotrzebny, raz.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy smsy zgrane na pendraiva będą dowodem w sprawie gdyby jednak do niej doszło. Mam ich bardzo dużo i nie chciałabym je trzymać w telefonie żeby przypadkiem nie przeczytał ich ktoś kto nie powinien .Na chwilę obecną mój prześladowca zdecydował(po rozmowie z dzielnicowym) ,ze odbierze ten nieszczęsny pierścionek za dwa tygodnie i mam nadzieję że to będzie już koniec.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Na początek, kwestia przekazywania wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej faktycznie może naruszać prawo. Osoba udostępniająca konto może podlegać odpowiedzialności za pomoc w omijaniu egzekucji komorniczej. Przepis, który został wspomniany, Art. 300 Kodeksu Karnego, dotyczy oszustwa i jest tutaj właściwy. Obejście prawa może być uznane za działanie na szkodę wierzyciela, co może prowadzić do konsekwencji prawnych.

Co do zwrotu podarunku, generalnie, podarunek, który został przekazany, staje się własnością obdarowanego, chyba że jest to darowizna obciążona warunkiem. Jeżeli nie było żadnego warunku związanego z podarunkiem, to prawdopodobnie nie ma prawnej podstawy do żądania zwrotu. Wydaje się jednak, że kluczowy w tym przypadku może być problem stalkingu i naruszania praw osobistych.

Stalking jest przestępstwem określonym w Art. 190a § 1 Kodeksu Karnego i polega na uporczywym nękanie drugiej osoby, co może prowadzić do konsekwencji karnych. Jeżeli poczucie bezpieczeństwa osoby jest naruszane przez takie działania, powinna ona zgłosić sprawę na policji lub bezpośrednio do prokuratury, jak zostało już wcześniej zasugerowane.

SMS-y zapisane na pendrivie mogą stanowić dowód w sprawie. Jest ważne, aby zachować dowody nękania, jak nagrania rozmów telefonicznych, SMS-y, e-maile itd. Być może warto by było również zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy sądowi w celu uzyskania zakazu zbliżania się czy kontaktowania się z osobą nękającą. Ochrona prawna może zostać zapewniona poprzez wydanie przez sąd odpowiedniego nakazu ochronnego.

Ostatecznie, jeśli problem z pierścionkiem zostanie rozwiązany po spotkaniu, to będzie to krok w kierunku zakończenia tej sprawy. Jednakże, jeśli działania te będą kontynuowane, to należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki prawne w celu zapewnienia ochrony prawnej.
+1  
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Wynajmuje mieszkanie a właściciel mieszkania nigdzie tego nie zgłosił co zrobić??
Dobry wieczór. Wynajmuję mieszkanie od pana x od 2009 r. Umowę zawarliśmy tzw. ustną.Wszystko ok pięknie przez 13 lat .Właściciel prosił mnie żebym nie płacił mu na konto tylko do ręki . Mówię ok.Teraz po 13 latach żąda horrendalnych pieniędzy za najem gdy poprosiłem go o rachunek za zeszły rok bo chciałem koszty wykazać okazało się że on nigdzie tego wynajmu nie zgłosił .Czy mogę go w jakiś sposób zgłosić nie wiem do urzędu skarbowego? Czy sądu?...
Prawa i obowiązki żyranta
Proszę o pomoc. Poproszono mnie abym został żyrantem osoby, która ubiega się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP. Moje wynagrodzenie spełnia wymogi, natomiast nie do końca wiem co wiąże się z tym, że zostanę poręczycielem, do kiedy i za co odpowiadam itd. Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi tematu....
Czy rodzina mieszkająca w bloku może ubiegać się o dodatek osłonowy?
Witam Czy rodzina mieszkająca w bloku i mająca tzw ogrzewanie centralne z miasta ( podłączono do niego całe osiedle ) - może ubiegać się o dodatek osłonowy?...
Zastarszenie w internecie
Wystawiłam w internecie negatywna opinie jednej z firm na temat procesu rekrutacji (opinia na Google maps). Nie podałam tam imion i nazwisk, a opisałam jedynie nieprofesjonalne podejście do kandydata. Dostałam od nich meila, że jeśli nie usunę opinii oskarża mnie o pomówienia. Czy to jest zgodne z prawem i coś mi grozi? Nie podałam tam nazwisk, opisałam jedynie sytuację jaka miała miejsce w stosunku do mojej osoby....

Wyszukiwarka