Dopłata za wodę.

Mam problem ponieważ wynajmuje mieszkanie z chłopakiem od 01.07.2023 roku. W dniu dzisiejszym właściciel poinformował nas że musimy zapłacić dopłatę za wodę ponad 530zl. Zaliczka na wodę jest w czynszu spółdzielni. Przed wynajmem prosiłam właściciela by zgłosił 2 osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu ponieważ wcześniej mieszkała w nim tylko jego córka. Nie rozumiem tej kwoty dopłaty ponieważ w pisemnej informacji z rozliczenia jest adnotacja że w związku z takim odczytem zaliczka jest podniesiona. Po obliczeniu wyszło że gdybyśmy mieli taką zaliczkę cały czas to nawet byśmy mieli nadpłatę za wodę, a wychodzi na to że zaliczka była liczona jakby na jedną osobę stąd taka kwota ponad 530zl. Nie wiem czy dzwoniąc do spółdzielni w poniedziałek żeby dowiedzieć się ile jest zgłoszonych osób I jaki jest czynsz (ponieważ płacimy mu jedną kwotę za najem I czynsz) czy uzyskam taka informacje bezpośrednio z spółdzielni. Jeśli okaże się że jest za mało zgłoszonych osób stąd za mała zaliczka to czy musimy mu zapłacić to? I jak się ma kwestia w przypadku gdyby chciał zrobić aneks do umowy że zwiększa nam czynsz mimo że w umowie mamy zapis "kwota czynszu niezmienną do końca trwania umowy".
anonim cytuj
21-09-2023
płacisz tylko czynsz najmu? czy jeszcze tzw. czynsz ustalony przez spółdzielnię?
Czynsz najmu, w tym jest wliczony czynsz do społdzielni, dzowniłam sie dowiedzieć do spółdzielni i są złgłoszone 2 osoby.
W umowie nie mamy żadnej adnotacji dotyczącej nadpłat/niedopłat dlatego nie wiemy jak to rozgryźć.
Podejrzewamy ze za miesiąc przyjdzie rozliczenie za ogrzewanie i będzie tam duża nadpłata. Czy warto zaproponować właścicielowi by to rozliczyć z tą niedopłatą za wodę?

moim zdaniem płacisz 1900 i nie interesują Ciebie nadpłaty lub niedopłaty.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Rozważmy możliwości prawne w zaistniałej sytuacji na podstawie dostępnych informacji i polskiego prawa.

Jeżeli umowa najmu wyraźnie stanowi, że kwota czynszu jest niezmienna do końca trwania umowy, to wszelkie próby zwiększenia tej kwoty przez wynajmującego mogą być niezgodne z prawem, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę i dokonają stosownej modyfikacji umowy.

Co do kwestii zaliczek na czynsz i ewentualnych dopłat, to wszystko zależy od treści zawartej umowy. Jeśli umowa nie zawiera zapisów dotyczących regulacji nadpłat lub niedopłat, to wynajmujący może mieć ograniczone możliwości dochodzenia ewentualnych dopłat.

Czynsz najmu, w tym jest wliczony czynsz do społdzielni, dzowniłam sie dowiedzieć do spółdzielni i są złgłoszone 2 osoby.


Skoro spółdzielnia jest informowana o liczbie osób zamieszkałych i zaliczki zostały ustalone dla dwóch osób, to wydaje się, że problem wynika z niewłaściwego ustalenia wysokości zaliczki przez właściciela mieszkania. Gdyby okazało się, że zaliczki zostały ustalone nieprawidłowo, to odpowiedzialność za to prawdopodobnie spoczywa na właścicielu.

Podejrzewamy ze za miesiąc przyjdzie rozliczenie za ogrzewanie i będzie tam duża nadpłata. Czy warto zaproponować właścicielowi by to rozliczyć z tą niedopłatą za wodę?


Jeżeli okaże się, że występują nadpłaty za inne media, to możliwe byłoby rozważenie rozliczenia nadpłat z ewentualną niedopłatą za wodę, choć prawo nie zobowiązuje do tego bezpośrednio. Takie rozwiązanie zależy od woli obu stron i ich zdolności do osiągnięcia porozumienia w tej kwestii.

Ostateczne stwierdzenie, czy muszą Państwo ponosić koszt dopłaty, będzie zależało od konkretnej treści zawartej umowy najmu oraz od okoliczności, w jakich została ustalona wysokość zaliczki. Jeśli umowa nie zawiera jednoznacznych zapisów w tej kwestii, to mogą Państwo rozważyć negocjację z wynajmującym w celu znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Ojciec dziecka nie ma sądownie ustalonych widzeń z dzieckiem.
Chciałbym się dowiedzieć czy, jeśli ojciec dziecka nie ma sądownie ustalonych widzeń z dzieckiem to czy muszę je wydawać ojcu wtedy kiedy on chce i na tak długo jak on chce. Dziecko ma 6 msc dziecko jest karmione piersią. Rzadko kiedy jest "na" butelce. Jak dostaje 500+ to czy tata dziecka może nimi zarządzać? Wpływy są na moje konto. Ale on stwierdził że skoro msc. mniej więcej wychodzi 500 zł na potrzeby małego to 500plus powinna...
Byli właściciele nie chcą wyprowadzić się z mieszkania.
Zostało kupione mieszkanie przez biuro nieruchomości. Pieniądze zostały przekazane w grudniu, a z godnie z aktem notarialnym do końca stycznia miało zostać wydane mieszkanie. Ludzie ani myślą wyprowadzić się w czasie bo przedłuża im się transakcja z zakupem nowego mieszkania. Nie obchodzi ich, że musimy opłacić dwa mieszkania. Straszą nas zerwaniem umowy. Pośrednik ani myśli pomoc, wręcz sam nas tym straszy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji...
Postępowanie wyjaśniające fikcyjność zatrudnienia
Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia? Zdaje się, że od takich rzeczy Inspekcja pracy....
Pracodawca nie opłaca mi składek ZUS.
Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich? Współpraca z nim niebawem dobiegnie końca, pytanie czy mam jakieś opcje....

Wyszukiwarka