Rozważmy możliwości prawne w zaistniałej sytuacji na podstawie dostępnych informacji i polskiego prawa.
Jeżeli umowa najmu wyraźnie stanowi, że kwota czynszu jest niezmienna do końca trwania umowy, to wszelkie próby zwiększenia tej kwoty przez wynajmującego mogą być niezgodne z prawem, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę i dokonają stosownej modyfikacji umowy.
Co do kwestii zaliczek na czynsz i ewentualnych dopłat, to wszystko zależy od treści zawartej umowy. Jeśli umowa nie zawiera zapisów dotyczących regulacji nadpłat lub niedopłat, to wynajmujący może mieć ograniczone możliwości dochodzenia ewentualnych dopłat.
Czynsz najmu, w tym jest wliczony czynsz do społdzielni, dzowniłam sie dowiedzieć do spółdzielni i są złgłoszone 2 osoby.
Skoro spółdzielnia jest informowana o liczbie osób zamieszkałych i zaliczki zostały ustalone dla dwóch osób, to wydaje się, że problem wynika z niewłaściwego ustalenia wysokości zaliczki przez właściciela mieszkania. Gdyby okazało się, że zaliczki zostały ustalone nieprawidłowo, to odpowiedzialność za to prawdopodobnie spoczywa na właścicielu.
Podejrzewamy ze za miesiąc przyjdzie rozliczenie za ogrzewanie i będzie tam duża nadpłata. Czy warto zaproponować właścicielowi by to rozliczyć z tą niedopłatą za wodę?
Jeżeli okaże się, że występują nadpłaty za inne media, to możliwe byłoby rozważenie rozliczenia nadpłat z ewentualną niedopłatą za wodę, choć prawo nie zobowiązuje do tego bezpośrednio. Takie rozwiązanie zależy od woli obu stron i ich zdolności do osiągnięcia porozumienia w tej kwestii.
Ostateczne stwierdzenie, czy muszą Państwo ponosić koszt dopłaty, będzie zależało od konkretnej treści zawartej umowy najmu oraz od okoliczności, w jakich została ustalona wysokość zaliczki. Jeśli umowa nie zawiera jednoznacznych zapisów w tej kwestii, to mogą Państwo rozważyć negocjację z wynajmującym w celu znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa.