Dopłata za wodę.

Mam problem ponieważ wynajmuje mieszkanie z chłopakiem od 01.07.2023 roku. W dniu dzisiejszym właściciel poinformował nas że musimy zapłacić dopłatę za wodę ponad 530zl. Zaliczka na wodę jest w czynszu spółdzielni. Przed wynajmem prosiłam właściciela by zgłosił 2 osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu ponieważ wcześniej mieszkała w nim tylko jego córka. Nie rozumiem tej kwoty dopłaty ponieważ w pisemnej informacji z rozliczenia jest adnotacja że w związku z takim odczytem zaliczka jest podniesiona. Po obliczeniu wyszło że gdybyśmy mieli taką zaliczkę cały czas to nawet byśmy mieli nadpłatę za wodę, a wychodzi na to że zaliczka była liczona jakby na jedną osobę stąd taka kwota ponad 530zl. Nie wiem czy dzwoniąc do spółdzielni w poniedziałek żeby dowiedzieć się ile jest zgłoszonych osób I jaki jest czynsz (ponieważ płacimy mu jedną kwotę za najem I czynsz) czy uzyskam taka informacje bezpośrednio z spółdzielni. Jeśli okaże się że jest za mało zgłoszonych osób stąd za mała zaliczka to czy musimy mu zapłacić to? I jak się ma kwestia w przypadku gdyby chciał zrobić aneks do umowy że zwiększa nam czynsz mimo że w umowie mamy zapis "kwota czynszu niezmienną do końca trwania umowy".
anonim cytuj
21-09-2023
płacisz tylko czynsz najmu? czy jeszcze tzw. czynsz ustalony przez spółdzielnię?
Czynsz najmu, w tym jest wliczony czynsz do społdzielni, dzowniłam sie dowiedzieć do spółdzielni i są złgłoszone 2 osoby.
W umowie nie mamy żadnej adnotacji dotyczącej nadpłat/niedopłat dlatego nie wiemy jak to rozgryźć.
Podejrzewamy ze za miesiąc przyjdzie rozliczenie za ogrzewanie i będzie tam duża nadpłata. Czy warto zaproponować właścicielowi by to rozliczyć z tą niedopłatą za wodę?

moim zdaniem płacisz 1900 i nie interesują Ciebie nadpłaty lub niedopłaty.
 
anonim cytuj
21-09-2023
Rozważmy możliwości prawne w zaistniałej sytuacji na podstawie dostępnych informacji i polskiego prawa.

Jeżeli umowa najmu wyraźnie stanowi, że kwota czynszu jest niezmienna do końca trwania umowy, to wszelkie próby zwiększenia tej kwoty przez wynajmującego mogą być niezgodne z prawem, chyba że obie strony wyrażą na to zgodę i dokonają stosownej modyfikacji umowy.

Co do kwestii zaliczek na czynsz i ewentualnych dopłat, to wszystko zależy od treści zawartej umowy. Jeśli umowa nie zawiera zapisów dotyczących regulacji nadpłat lub niedopłat, to wynajmujący może mieć ograniczone możliwości dochodzenia ewentualnych dopłat.

Czynsz najmu, w tym jest wliczony czynsz do społdzielni, dzowniłam sie dowiedzieć do spółdzielni i są złgłoszone 2 osoby.


Skoro spółdzielnia jest informowana o liczbie osób zamieszkałych i zaliczki zostały ustalone dla dwóch osób, to wydaje się, że problem wynika z niewłaściwego ustalenia wysokości zaliczki przez właściciela mieszkania. Gdyby okazało się, że zaliczki zostały ustalone nieprawidłowo, to odpowiedzialność za to prawdopodobnie spoczywa na właścicielu.

Podejrzewamy ze za miesiąc przyjdzie rozliczenie za ogrzewanie i będzie tam duża nadpłata. Czy warto zaproponować właścicielowi by to rozliczyć z tą niedopłatą za wodę?


Jeżeli okaże się, że występują nadpłaty za inne media, to możliwe byłoby rozważenie rozliczenia nadpłat z ewentualną niedopłatą za wodę, choć prawo nie zobowiązuje do tego bezpośrednio. Takie rozwiązanie zależy od woli obu stron i ich zdolności do osiągnięcia porozumienia w tej kwestii.

Ostateczne stwierdzenie, czy muszą Państwo ponosić koszt dopłaty, będzie zależało od konkretnej treści zawartej umowy najmu oraz od okoliczności, w jakich została ustalona wysokość zaliczki. Jeśli umowa nie zawiera jednoznacznych zapisów w tej kwestii, to mogą Państwo rozważyć negocjację z wynajmującym w celu znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa.
 
anonim cytuj
23-09-2023

Sugerowane Tematy

Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?
Chciałbym zapytać czy mogę zdawać maturę jeśli liceum ukończyłam ponad 5lat temu? Słyszałam kiedyś że czas na zrobienie matury jest tylko do 5lat po ukończeniu szkoły średniej....
Czy pieniądze od rodziców trzeba zgłaszać do US?
Syn skończył studia, żeby zacząć pracę, musi odbyć kosztowne szkolenie za granica. Do kosztów szkolenia musimy dodać koszt pobytu i utrzymania. Jeśli rodzice przeleją mu każde po 20 tys tytułem szkolenie i utrzymanie to zgłasza w US? Rodzice są po rozwodzie. ...
Wypowiedzenie umowy o pracę na zwolnieniu chorobowym.
Dzień dobry, chciałabym zapytać o kwestię złożenia wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, pow. 3 lat. na zwolnieniu lekarskim. Według typu wystawionego przez lekarza l4 mogę się poruszać, jednak sprawia to spore trudności dlatego zastanawiam się w jaki sposób mogłabym to zrobić, aby takie wypowiedzenie było w mocy a okres wypowiedzenia rozpoczął się od przyszłego miesiąca - października. Zdaję sobie sprawę z tego, że można to zrobić po...
Odziedziczony i sprzedany dom. Czy pieniądzę muszą zostać wydane na cele mieszkaniowe?
Dzień dobry. Narzeczony przed ślubem odziedziczył po tacie dom wybudowany w 1992 roku, którego tata był pierwszym właścicielem. Dom został sprzedany dzień przed ślubem. Urząd Skarbowy wystawił zaświadczenie, iż spadek jest wolny od podatku. Czy pieniądze ze sprzedaży domu muszą zostać wydane na cele mieszkaniowe? Czy mogą zostać wydane na dowolny cel? Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka