Zwrot kosztów wysyłki.

Sprzedałem osobie prywatnej odkurzacz.
Działał podobno kilka dni.
Kupujący chce zwrotu pieniędzy.
ok, nie neguje tego.
kupujący opłacił przy zakupie koszta sprzętu + wysyłka.
natomiast ja zapłaciłem z własnej kieszeni za kuriera który ten zwrot miał odebrał od klienta.
Kupujący zapłacił za wysyłkę 18 zł a ja za odbiór od niego 22 zł.
Czy mogę odliczyć koszt wysyłki od kwoty zwrotu do kupującego ?
Ja oraz kupujący jesteśmy osobami prywatnymi.
anonim cytuj
17-09-2023
Czy mogę odliczyć koszt wysyłki od kwoty zwrotu do kupującego ?
Nie. Koszty reklamacji pokrywa sprzedający. Mogłeś co najwyżej zwrócić kwotę najtańszej przesyłki zwrotnej, jaką można było odkurzacz przesłać do Ciebie, ale skoro sam opłaciłeś przesyłkę zwrotną to trudno.

Czyli mam zwrócić pełną kwotę kupującemu ?
 
anonim cytuj
17-09-2023
czyli mam zwrócić pełną kwotę kupującemu ?

Koszt zakupu i wysyłki, jakie poniósł kupujący. Jeśli Ty płaciłeś za przesyłkę zwrotną to nie musisz mu tego "oddawać".
wyczytałem że to dobra wola sprzedawcy w przypadku sprzedaży osoba fizyczna - osoba fizyczna

Źle zatem wyczytałeś. Polecam lekturę forum oraz kodeksu cywilnego od art. 556 (i szczególnie 566) kc.
Owszem , mowa tu o rękojmi ale w liście jaki otrzymałem było że to reklamacja z odstąpieniem od umowy i powołanie się na przepisy zakupu konsumenckiego.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Zatem podał złą podstawę prawną, ale nadal miał prawo żądać odstąpienia od umowy z powodu wady. Ty mogłeś co najwyżej odrzucić reklamację w całości albo zmienić jego żądanie na wymianę albo naprawę. W przypadku uznania reklamacji, ale zmiany sposobu jej rozpatrzenia i tak musiałbyś pokryć koszty wysyłek - do Ciebie i zwrotnej oraz wymiany bądź naprawy.
rozumiem więc zwrot całej kwoty kupującemu. Dziwi mnie to, ze nie mogę nic zrobić z tym że z własnej kieszeni opłaciłem odbiór sprzętu przez kuriera od kupującego.

Możesz mu nie oddać za przesyłkę do Ciebie skoro Ty za nią płaciłeś. Nic więcej nie możesz "zaoszczędzić".
 
anonim cytuj
17-09-2023
W przypadku transakcji między osobami prywatnymi nie ma takich samych wymogów, jak w przypadku sprzedaży od przedsiębiorcy do konsumenta.

Jeżeli doszło do odstąpienia od umowy w oparciu o przepisy zakupu konsumenckiego, to taka podstawa jest błędna, ponieważ te przepisy nie mają zastosowania w relacji osoba fizyczna (niebędąca przedsiębiorcą) - osoba fizyczna. W takim przypadku mamy do czynienia z rękojmią, o której mowa w art. 556 Kodeksu cywilnego.

Jeśli sprzedający uzna reklamację, to faktycznie pokrywa koszty związane z wymianą lub naprawą. Koszty przesyłki zwrotnej, jeżeli sam je opłacił, nie musi zwracać kupującemu.

W związku z tym:

Jeśli uznałeś wadę i zgodziłeś się na zwrot pieniędzy, musisz zwrócić kupującemu kwotę za zakupiony towar oraz koszty wysyłki, jakie ponósł przy zakupie.
Nie musisz zwracać kwoty za przesyłkę zwrotną, którą opłaciłeś z własnej kieszeni.
Ważne jest, aby w przyszłości dokładnie określać warunki transakcji i ewentualnego zwrotu, aby uniknąć nieporozumień.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracodawca może przeszukać moją szafkę w pracy?
Witam. Od kilku dni pracuję w nowej firmie. Jest to niemiecka sieć sklepów. Na podpisywaniu umowy wszystko było idealnie. Jednak wczoraj kierowniczka powiedziala mi,że zarówno ona jak i kierownik regionalny i kierownik główny mają prawo w każdym momencie pracy zażądać ode mnie otworzenia szafki i pokazania im zawartości torebki, zawartości portfela i dać do wglądu telefon żeby mogli sprawdzić czy w czasie pracy nie korzystałam beż pozwolenia...
Jak napisać testament ?
Jak napisać testament na małe dziecko niepełnoletnie ? Jak je zabezpieczyć? W razie śmierci rodzica....
Nagrywanie dźwięku w pracy przez pracodawcę.
Witajcie, przychodzę z zapytaniem odnośnie sytuacji w mojej pracy. Otóż w sklepie, w którym pracuje są zainstalowane kamery z rejestracją dźwięku. Niejednokrotnie była taka sytuacja, że pracodawca dzwonił do mnie z jakąś sprawą i wiedział wszystko o czym przed chwilą mówiłam do klienta i wiele innych tego typu sytuacji. Czy to jest legalne? Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zgłoszenia pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy?...
Czy istnieje możliwość warunkowego zawieszenia kary Ograniczenia wolności?
Witam. Czy istnieje możliwość warunkowego zawieszenia kary Ograniczenia wolności (prac społecznych) przy samoukaraniu? ...

Wyszukiwarka