Zwrot kosztów wysyłki.

Sprzedałem osobie prywatnej odkurzacz.
Działał podobno kilka dni.
Kupujący chce zwrotu pieniędzy.
ok, nie neguje tego.
kupujący opłacił przy zakupie koszta sprzętu + wysyłka.
natomiast ja zapłaciłem z własnej kieszeni za kuriera który ten zwrot miał odebrał od klienta.
Kupujący zapłacił za wysyłkę 18 zł a ja za odbiór od niego 22 zł.
Czy mogę odliczyć koszt wysyłki od kwoty zwrotu do kupującego ?
Ja oraz kupujący jesteśmy osobami prywatnymi.
anonim cytuj
17-09-2023
Czy mogę odliczyć koszt wysyłki od kwoty zwrotu do kupującego ?
Nie. Koszty reklamacji pokrywa sprzedający. Mogłeś co najwyżej zwrócić kwotę najtańszej przesyłki zwrotnej, jaką można było odkurzacz przesłać do Ciebie, ale skoro sam opłaciłeś przesyłkę zwrotną to trudno.

Czyli mam zwrócić pełną kwotę kupującemu ?
 
anonim cytuj
17-09-2023
czyli mam zwrócić pełną kwotę kupującemu ?

Koszt zakupu i wysyłki, jakie poniósł kupujący. Jeśli Ty płaciłeś za przesyłkę zwrotną to nie musisz mu tego "oddawać".
wyczytałem że to dobra wola sprzedawcy w przypadku sprzedaży osoba fizyczna - osoba fizyczna

Źle zatem wyczytałeś. Polecam lekturę forum oraz kodeksu cywilnego od art. 556 (i szczególnie 566) kc.
Owszem , mowa tu o rękojmi ale w liście jaki otrzymałem było że to reklamacja z odstąpieniem od umowy i powołanie się na przepisy zakupu konsumenckiego.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Zatem podał złą podstawę prawną, ale nadal miał prawo żądać odstąpienia od umowy z powodu wady. Ty mogłeś co najwyżej odrzucić reklamację w całości albo zmienić jego żądanie na wymianę albo naprawę. W przypadku uznania reklamacji, ale zmiany sposobu jej rozpatrzenia i tak musiałbyś pokryć koszty wysyłek - do Ciebie i zwrotnej oraz wymiany bądź naprawy.
rozumiem więc zwrot całej kwoty kupującemu. Dziwi mnie to, ze nie mogę nic zrobić z tym że z własnej kieszeni opłaciłem odbiór sprzętu przez kuriera od kupującego.

Możesz mu nie oddać za przesyłkę do Ciebie skoro Ty za nią płaciłeś. Nic więcej nie możesz "zaoszczędzić".
 
anonim cytuj
17-09-2023
W przypadku transakcji między osobami prywatnymi nie ma takich samych wymogów, jak w przypadku sprzedaży od przedsiębiorcy do konsumenta.

Jeżeli doszło do odstąpienia od umowy w oparciu o przepisy zakupu konsumenckiego, to taka podstawa jest błędna, ponieważ te przepisy nie mają zastosowania w relacji osoba fizyczna (niebędąca przedsiębiorcą) - osoba fizyczna. W takim przypadku mamy do czynienia z rękojmią, o której mowa w art. 556 Kodeksu cywilnego.

Jeśli sprzedający uzna reklamację, to faktycznie pokrywa koszty związane z wymianą lub naprawą. Koszty przesyłki zwrotnej, jeżeli sam je opłacił, nie musi zwracać kupującemu.

W związku z tym:

Jeśli uznałeś wadę i zgodziłeś się na zwrot pieniędzy, musisz zwrócić kupującemu kwotę za zakupiony towar oraz koszty wysyłki, jakie ponósł przy zakupie.
Nie musisz zwracać kwoty za przesyłkę zwrotną, którą opłaciłeś z własnej kieszeni.
Ważne jest, aby w przyszłości dokładnie określać warunki transakcji i ewentualnego zwrotu, aby uniknąć nieporozumień.
 
anonim cytuj
20-09-2023

Sugerowane Tematy

Wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku.
Witam , jak wygląda według prawa wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w bloku? Łazienka była remontowana jakiś czas temu rury są zabudowane, pozostawiony dostęp do liczników. Administracja twierdzi że wszystko musimy zrobić na własny koszt czyli rozebrać zabudowę a potem ją naprawić. Czy naprawdę tak jest, jeśli nie to jak z nimi rozmawiać na co się powołać?...
Sąsiad używa mojego adresu.
Szukam pomocy z takimi problemem. Niedawno kupiliśmy dom z rynku wtórnego. Przed zakupem bank i notariusz sprawdzali nieruchomość, mieliśmy wgląd w księgę, mapkę itp., z których jednoznacznie wynikało, że nasz adres to dajmy na to Biedronki 1. Po przeprowadzce okazało się, że sąsiedzi którzy mają dom na rogu ulicy Biedronki i Lidla używają naszego adresu. Nawet wg google maps ich dom to Lidla 30, a nasz Biedronki 1 ale oni sobie napisali na domu...
książeczka sanepidowska
Dzień dobry, Czy w sklepie spożywczym, gdzie nie ma otwartej żywności, napojów itd, wszystko jest paczkowane, pracownik musi mieć książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?...
Dwie darowizny.
Dzień dobry, rodzice chcą mi przekazać darowiznę w postaci mieszkania. Wiem, że jako córka nie będę musiała płacić podatku od darowizny. Natomiast za kilka lat chcą mi jeszcze przepisać ziemię - jak wtedy będzie z podatkiem? Czy ta druga darowizna będzie już opodatkowana?...

Wyszukiwarka