Pomoc w założeniu numeru KW dla mieszkania.

Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe. Niestety, nie mam wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, więc chciałbym prosić o pomoc od osób z większym doświadczeniem prawniczym.
Mam kilka konkretnych pytań:
1. Jakie są kroki, które muszę podjąć, aby założyć numer KW dla mojego mieszkania objętego spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?
2. Jakieś specjalne dokumenty lub informacje będę musiał dostarczyć w tym procesie? (Prosiłbym o podanie jakie dokumenty muszę uzyskać ze Spółdzielni Mieszkaniowej, a jakie z innych instytucji) i gdzie muszę złożyć te dokumenty.
3. Jakie są ewentualne opłaty lub koszty związane z tą rejestracją?
4. Czy są jakieś terminy, których muszę przestrzegać?
5. Czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę w mojej konkretnej sytuacji?
Bardzo docenię wszelkie rady i wskazówki, które pomogą mi zrozumieć ten proces. Moje mieszkanie znajduje się w Polsce, więc interesują mnie informacje dotyczące tamtejszego systemu prawnego.
Dziękuję z góry za Waszą pomoc!
anonim cytuj
17-09-2023
Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Nie jesteś właścicielem. Posiadasz jedynie ograniczone prawo rzeczowe do tego lokalu. Właścicielem jest nadal spółdzielnia.
Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe.

Założenie KW nic nie da. Stan prawny lokalu nie zmieni się. Nawet jak założysz KW, to ujawnione zostanie w niej własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, bez udziału w gruncie na którym stoi budynek.
Aby to zmienić powinieneś złożyć w spółdzielni wniosek o przekształcenie ograniczonego prawa w prawo odrębnej własności. Aby do tego doszło musi być uregulowany stan prawny gruntu na którym stoi budowla. Wszystkiego dowiesz się w spółdzielni. Jak będzie to możliwe to składasz wniosek i czekasz. Wszystko załatwia spółdzielnia wraz z notariuszem. Do 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku powinno dojść do przekształcenia. Płacisz jedynie opłaty notarialne i za założenie KW dla lokalu. Nic więcej cię nie interesuje. U notariusza dostaniesz akt notarialny a z sądu wieczystoksięgowego zawiadomienie o założeniu KW dla lokalu. Z chwilą podpisania aktu u notariusza stajesz się właścicielem lokalu wraz z ułamkiem gruntu na którym stoi.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Ile wynoszą opłaty notarialne ?
Ile wynoszą koszty założenia KW ?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Obecnie nie wiem. Dwa lata temu przekształcałem jedno z mieszkań. Zmieściłem się w tysiącu.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Czy Spółdzielnia może odmówić mi prawa złożenia takiego wniosku i kiedy może mieć ku temu podstawy ?
Nie może, gdyż gwarantuje to ustawa. Problemem może być nieuregulowany stan prawny gruntu na którym stoi budynek. Jak ktoś z mieszkańców posiada lokal na prawach odrębnej własności, to oznacza że stan prawny jest uregulowany i nie ma przeszkód by przekształcić i Twój lokal.

Jakie korzyści daje mi takie przekształcenie lokalu ?
Jaka dokładnie ustawa to reguluje ?
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.
Obecnie nie jesteś właścicielem ani gruntu ani budynku, tylko jakiegoś wymyślonego prawa jeszcze za czasów komuny. Na świecie nie znajdziesz nic podobnego. Skoro właścicielem jest nadal spółdzielnia, to jej ewentualni wierzyciele mogą się wpisać na hipotekę tej nieruchomości. Więc każde wyodrębnienie gruntu pod lokal, zostanie wyodrębnione już z obciążeniem hipoteką. Przy sprzedaży prędzej znajdziesz kupca na własność, niż wymyślone prawo.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy sprzedawca miał prawo niedokonac zwrotu pieniędzy za nowy, nieotworzony towar?
Witam, mam dość nietypowe pytanie . 2 dni temu w sklepie stacjonarnym zakupiłam kołdrę za ponad 200zł. miałam w planach kupić inną lecz sprzedający odradził mi jej kupno (chodziło o wymiary) więc kupiłam tą którą mi zaproponował, bezsensu. W domu mierząc kołdrę do łóżka dziecięcego okazało się że ona jest ogromna, dziecko tonie pod nią (mierzyłam naszą starą kołdrą, bo ma identyczne wymiary) . Chciałam dzisiaj zwrócić towar, pani w sklepie nie...
Chciałbym przywieźć do Polski większą ilość papierosów mentolowych na własny użytek, Jak mogę przewieść je legalnie?
Witam, chciałbym przywieźć do Polski większą ilość papierosów mentolowych na własny użytek ze względu na brak dostępu w krajach Unii Europejskiej. Ilość jaką chciałbym przywieść na pewno przekracza limity bezcłowe. Jak mogę przewieść je legalnie i jakie opłaty mogą zostać nałożone?...
Jak policzyć alimenty wstecz?
Dzień dobry, Mam problem z ustaleniem kwot za alimenty. Złożyłam w sierpniu 2021 pozew o podniesienie alimentów z zabezpieczeniem. Dostałam zabezpieczenie w październiku na kwotę 700 zł płatne od. dnia złożenia. Wyliczyłam i dostałam po jakimś czasie to wyrównanie. W listopadzie sąd przyznał mi 1000 zł na takich samych zasadach jak poprzednio: płatne od dnia złożenia pozwu. Wyliczyłam na listopad i nie dostałam tego wyrównania. Dłużnik się odw...
Windykator narusza prywatność.
Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony. Czy ma sens dochodzić odszkodowania od Windykatora za tego typu zachowanie? Do kogo najlepiej si...

Wyszukiwarka