Pomoc w założeniu numeru KW dla mieszkania.

Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe. Niestety, nie mam wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, więc chciałbym prosić o pomoc od osób z większym doświadczeniem prawniczym.
Mam kilka konkretnych pytań:
1. Jakie są kroki, które muszę podjąć, aby założyć numer KW dla mojego mieszkania objętego spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?
2. Jakieś specjalne dokumenty lub informacje będę musiał dostarczyć w tym procesie? (Prosiłbym o podanie jakie dokumenty muszę uzyskać ze Spółdzielni Mieszkaniowej, a jakie z innych instytucji) i gdzie muszę złożyć te dokumenty.
3. Jakie są ewentualne opłaty lub koszty związane z tą rejestracją?
4. Czy są jakieś terminy, których muszę przestrzegać?
5. Czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę w mojej konkretnej sytuacji?
Bardzo docenię wszelkie rady i wskazówki, które pomogą mi zrozumieć ten proces. Moje mieszkanie znajduje się w Polsce, więc interesują mnie informacje dotyczące tamtejszego systemu prawnego.
Dziękuję z góry za Waszą pomoc!
anonim cytuj
17-09-2023
Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Nie jesteś właścicielem. Posiadasz jedynie ograniczone prawo rzeczowe do tego lokalu. Właścicielem jest nadal spółdzielnia.
Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe.

Założenie KW nic nie da. Stan prawny lokalu nie zmieni się. Nawet jak założysz KW, to ujawnione zostanie w niej własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, bez udziału w gruncie na którym stoi budynek.
Aby to zmienić powinieneś złożyć w spółdzielni wniosek o przekształcenie ograniczonego prawa w prawo odrębnej własności. Aby do tego doszło musi być uregulowany stan prawny gruntu na którym stoi budowla. Wszystkiego dowiesz się w spółdzielni. Jak będzie to możliwe to składasz wniosek i czekasz. Wszystko załatwia spółdzielnia wraz z notariuszem. Do 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku powinno dojść do przekształcenia. Płacisz jedynie opłaty notarialne i za założenie KW dla lokalu. Nic więcej cię nie interesuje. U notariusza dostaniesz akt notarialny a z sądu wieczystoksięgowego zawiadomienie o założeniu KW dla lokalu. Z chwilą podpisania aktu u notariusza stajesz się właścicielem lokalu wraz z ułamkiem gruntu na którym stoi.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Ile wynoszą opłaty notarialne ?
Ile wynoszą koszty założenia KW ?
 
anonim cytuj
17-09-2023
Obecnie nie wiem. Dwa lata temu przekształcałem jedno z mieszkań. Zmieściłem się w tysiącu.
 
anonim cytuj
17-09-2023
Czy Spółdzielnia może odmówić mi prawa złożenia takiego wniosku i kiedy może mieć ku temu podstawy ?
Nie może, gdyż gwarantuje to ustawa. Problemem może być nieuregulowany stan prawny gruntu na którym stoi budynek. Jak ktoś z mieszkańców posiada lokal na prawach odrębnej własności, to oznacza że stan prawny jest uregulowany i nie ma przeszkód by przekształcić i Twój lokal.

Jakie korzyści daje mi takie przekształcenie lokalu ?
Jaka dokładnie ustawa to reguluje ?
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.
Obecnie nie jesteś właścicielem ani gruntu ani budynku, tylko jakiegoś wymyślonego prawa jeszcze za czasów komuny. Na świecie nie znajdziesz nic podobnego. Skoro właścicielem jest nadal spółdzielnia, to jej ewentualni wierzyciele mogą się wpisać na hipotekę tej nieruchomości. Więc każde wyodrębnienie gruntu pod lokal, zostanie wyodrębnione już z obciążeniem hipoteką. Przy sprzedaży prędzej znajdziesz kupca na własność, niż wymyślone prawo.
 
anonim cytuj
17-09-2023

Sugerowane Tematy

ucieczka po "ustawce"
Młody człowiek lat 19 został złapany przez policję z kijem bejsbolowym (uciekał po "ustawce"). Osadzono go na dołku. Wcześniej karany. Jakie może mieć zarzuty?...
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ?
Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej pod danym adresem uniemożliwia wynajem okazjonalny ? Przypadek jest taki: Właściciel mieszkania mieszka na wsi w swoim domu i tam też jest zameldowany, ale ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod adresem mieszkania, które znajduje się w mieście. Jest przedstawicielem handlowym - mieszkanie nie jest wykorzystywane do fizycznej działalności tzn. nie ma tam sklepu, magazynu czy biura obsługi itd....
nie udowodniona wada sprzętu / zwrot
Witam, Dwa dni temu sprzedałam Xboxa series s, kupujący testował sprzęt, oglądał, zatwierdził i kupił. Na następny dzień odezwał się z informacją, jako że sprzęt jest niesprawny. Wyłącza się podczas użytkowania i się przegrzewa. Na prośbę o załączenie dowodu tj. Filmiku na którym się rzekomo wyłącza, kupujący zareagował w stylu, nie będę nic nagrywał chce zwrot pieniędzy. Sprzęt był używany przez 4 miesiące, przez kilka osób i żadnej się takie...
Wypowiedzenie z dopiskiem
Witam. Zatrudnilam się w firmie. Zaczęłam od 3.11. Szefowa powiedziała że po 2 tyg dostanę umowę. Dostałam umowę o pracę na 3/4 etatu od 16.11. Według ustaleń niestety ustnych miałam zarabiać 1900zl na rękę. To co w umowie plus "dodatek". Umowę mam Na 3 miesiące z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Szefowa powiedziała że te dni za okres próbny tzn od 3 do 16.11. zapłaci mi normalnie (nie mam tego na pismie) Niestety zdrowie odmówił...

Wyszukiwarka