Bezprawne przekopanie prywatnej działki.

Obok terenu, na którym stoi mój dom rozpoczęto budowę dużego obiektu. Mój teren jest nieogrodzony ale na wszelkich planach zagospodarowania można sprawdzić, że jest on prywatny. Firma budowlana postanowiła bez pytania podłączyć się do naszej przydomowej skrzynki, mało tego, przekopali całą szerokość działki i położyli kabel na głębokości ok 50cm. Bardzo proszę o poradę czy mają prawo żądać możliwości przyłączenia do skrzynki przydomowej, przeciążenia będą ogromne bo zapewne będzie tam podłączony cały sprzęt budowlany, oświetlenie placu budowy itd
anonim cytuj
19-10-2023
Nie, nie mogą. Muszą wystąpić do zakładu energetycznego o przyłącze budowlane.
a jakie kroki powinniśmy teraz podjąć jeśli już to zrobili tzn. podłączyli się?

można zawiadomić pogotowie energetyczne o przeciążeniu instalacji i niewiadomego pochodzenia kablu. W przypadku przeciążenia powinni przyjechać i odłączyć, a także poinformować, czy kabel jest legalny (czy coś wiedzą)
 
anonim cytuj
19-10-2023
Skrzynka jest w jakim miejscu ? Czy przekop jest faktycznie przez wasza działkę czy wzdłuż drogi? Przekop wykonała firma budująca czy zakład energetyczny ?
Jeśli cokolwiek dzieje się na twojej działce to muszą uzyskać służebność.
Do samej skrzynki jeśli jest ona na granicy działki mogą się przyłączać jeśli tak wskazują warunki przyłączenia.
skrzynka jest przy samym domu, nie na granicy działki, przekop jest zrobiony przez środek działki a nie przy drodze i wykonała go firma budowlana a nie zakład energetyczny
 
anonim cytuj
19-10-2023
Obok terenu, na którym stoi mój dom rozpoczęto budowę dużego obiektu. Firma budowlana postanowiła bez pytania podłączyć się do naszej przydomowej skrzynki, przekopali całą szerokość działki i położyli kabel na głębokości ok 50cm.


Zgodnie z polskim prawem, nikt nie może bezprawnie korzystać z cudzej nieruchomości. W przypadku naruszenia własności nieruchomości przez inną osobę czy firmę, właściciel ma prawo żądać zaprzestania naruszenia, przywrócenia stanu poprzedniego oraz naprawienia szkody, zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego.

skrzynka jest przy samym domu, nie na granicy działki, przekop jest zrobiony przez środek działki a nie przy drodze i wykonała go firma budowlana a nie zakład energetyczny


Jeżeli skrzynka znajduje się na Twojej działce, a nie na granicy, to firma budowlana nie miała prawa do jej wykorzystywania bez Twojej zgody. Również przekop przez środek działki był bezprawny.

Co do działań:

W pierwszej kolejności warto zgłosić sprawę do operatora energetycznego w celu weryfikacji legalności podłączenia i ewentualnego odcięcia dostępu do energii.

Następnie warto zgłosić sprawę na policję pod kątem naruszenia mienia oraz nielegalnego korzystania z nieruchomości.

Możesz również dochodzić roszczeń cywilnoprawnych w stosunku do firmy budowlanej, takich jak naprawienie wyrządzonej szkody, czyli przywrócenie stanu działki do poprzedniego oraz ewentualne odszkodowanie.

Jeżeli chodzi o kwestię służebności - jeżeli na Twojej działce nie jest ustanowiona służebność na rzecz firmy budowlanej lub zakładu energetycznego, działania te były bezprawne.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Wady ukryte po kupnie domu.
W styczniu 2022 roku kupiliśmy dom przy pomocy kredytu hipotecznego. Był to dom do końca użytkowany przez właścicielkę, w ciągu paru miesięcy od zakupu zauważalne były wady ukryte w postaci pleśni na ścianach, wody stojącej w podpiwniczeniu, zagrzybiałej podłogi pod panelami, a teraz jeszcze się okazało, że prawdopodobnie okna od jednej strony domu są niezgodne z prawem bo budynek znajduje się zbyt blisko sąsiadującej działki (2,5m do płotu). W c...
Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...
Zaległe alimenty.
Witam, czy ktoś podpowie? Jeśli dłużnik dopiero w tym roku zaczął spłacać zaległe alimenty a na dziecko dalej nie płaci czy dalej popełnia przestępstwo ? I co można zrobić w tej sprawie?...
Długi Spółdzielni Mieszkaniowej przerzucone na lokatorów.
Witam. Potrzebuję porady, bo nie bardzo wiem jak mam postąpić. Otóż jestem mieszkańcem bloku, który należy do spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie jest moją własnością. Do spółdzielni płacę czynsz za ogrzewanie CO, za ciepłą wodę, za wywóz śmieci oraz opłaty eksploatacyjne. Dzisiaj dostałem pismo z Urzędu skarbowego, że wobec spółdzielni zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne na rzecz spłaty długu wobec firmy wywożącej śmieci. Okazało się że ...

Wyszukiwarka