Co grozi za nie poinformowanie pracodawcy o ciąży?

Jestem w dosyć trudnej sytuacji, aktualnie poszukuje pracy, jednocześnie dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Potrzebuje pracy, aktywności zawodowej, zdaje sobie sprawę z tego ze jestem zdolna do pracy i nie chce się bawić z zatrudnienie dla zwolnienia lekarskiego tylko normalnie pracować. Czy wobec tego mogę normalnie podjąć zatrudnienie na jakakolwiek umowę? Zdaje sobie sprawę ze jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej powiem o ciąży to tej pracy nie otrzymam - zatem kiedy najlepiej powiedzieć o tym fakcie pracodawcy? Gdybym została aktualnie zatrudniona byłoby to już podczas ciąży, wiec czy gdybym normalnie pracowała do czasu porodu, groziłyby mi jakieś konsekwencje ze podjęłam zatrudnienie?
anonim cytuj
02-02-2023
Temat dosyć ciężki, bo pracownicy w ciąży przysługują szczególne warunki zatrudnienia, a nie każdy pracodawca jest w stanie je zapewnić, więc musiałby Cię odsunąć od pracy z zagwarantowaniem 100% wynagrodzenia, co w zasadzie powoduje, że spalasz sobie most na dzień dobry. Kolejna kwestia jest taka, że aby umowa o pracę mogła zostać przedłużona do dnia porodu muszą zostać spełnione szczególne warunki. Kolejna rzecz jest taka, że jeśli jednak ciąża nie będzie przebiegała prawidłowo i lekarz zarządzi zwolnienie lekarskie, a pojawi się ono stosunkowo szybko to zwyczajnie ZUS może je podważyć i zmusić pracodawcę do anulowania umowy, a co za tym idzie tracisz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Sprawa mocno delikatna, a jest też za mało informacji tutaj, które pozwolą na zaproponowanie Ci jakiegokolwiek rozsądnego rozwiązania w tej kwestii.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jak najbardziej rozumiem. Do tej pory pracowałam biurowo i takiej pracy szukam, na dziś lekarz twierdzi że z ciąża nie ma żadnych problemów, wszystko przebiega prawidłowo - oczywiście nigdy nie wiadomo co będzie jutro ale staram się być dobrej myśli i dbać o siebie aby normalnie funkcjonować. Nie wiem tez do końca o co pytać i co dodać żeby jak najlepiej zrozumieć sytuacje.
 
anonim cytuj
02-02-2023
1. Nie masz obowiązku informowania o ciąży.
2. Nie ma zakazu zatrudnienia kobiet w ciąży( No ale np podjęcie pracy w handlu gdzie wiesz o ciąży, a nie możesz dźwigać[przepisy] to może podpadać.
3. Przed podjęciem pracy musisz zrobić badania medycy pracy, zatem jeśli lekarz zapyta będziesz musiała powiedzieć o ciąży i on zdecyduje czy dostaniesz zdolność na stanowisko.
4. Faktem jest, że krótki okres zatrudnienia i szybkie zwolnienie/macierzyński jest sprawdzany przez ZUS i możesz mieć wszczęte postępowanie nt podlegania pod ubezpieczenia.- jeśli Ci umowę podważą to ani chorobowego ani macierzyńskiego.
5. Przy umowie zlecenie nie masz żadnej ochrony, mogą Cię zwolnić z dnia na dzień. No i trzeba odprowadzać dobrowolną składkę na ub.chorobowe.
 
anonim cytuj
02-02-2023

Sugerowane Tematy

Ile kosztuje odrzucenie spadku u notariusza?
Witam, mama zmarła pod koniec roku i chcemy razem z bratem odrzucić spadek ze względu na zadłużenie. Jaki to koszt u notariusza? Znajomy powiedział że 600 zł. Czy to możliwe? Można to zrobić za jednym razem? Mieszkamy w innych miastach i ciężko ogarnąć czas ze względu na pracę....
wynagrodzenie za umowe zlecenie
Dzień dobry! Wczoraj poszłam do nowej pracy, 5h w restauracji. Dzień wcześniej byłam na 2h wdrożeniu, wcześniej już pracowałam w tym zawodzie. Właścicielka rozpisała mi grafik na następne dwa tygodnie. Dziś miałam przyjść na 17. O 16.20 dostałam telefon, że rozmawiała z współwłaścicielem i doszli do wniosku, że sobie nie poradzę.Że w weekendy jest dużo gorzej niż teraz, nie umiem robić kawy. Zaprzeczyłam, bo w poprzedniej pracy to robiłam. Moje ...
Alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Mam pytanie mianowicie pobieram alimenty z funduszu alimentacyjnego i teraz ojciec dziecka się obudził bo mu się grunt pod nogami pali chce mi zapłacić zaległe alimenty za ten rok ale przecież mi wypłacał fundusz, więc nie wiem co zrobić czy przyjąć te pieniądze czy jak to ugryźć. Ktoś tak miał ?...
Jak napisać testament?
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak mama ma napisać testament? Chce przekazać mi mieszkanie, moje rodzeństwo nie żyje, ojciec też. Mieszkanie jest własnościowe w bloku....

Wyszukiwarka