Co grozi za nie poinformowanie pracodawcy o ciąży?

Jestem w dosyć trudnej sytuacji, aktualnie poszukuje pracy, jednocześnie dowiedziałam się ze jestem w ciąży. Potrzebuje pracy, aktywności zawodowej, zdaje sobie sprawę z tego ze jestem zdolna do pracy i nie chce się bawić z zatrudnienie dla zwolnienia lekarskiego tylko normalnie pracować. Czy wobec tego mogę normalnie podjąć zatrudnienie na jakakolwiek umowę? Zdaje sobie sprawę ze jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej powiem o ciąży to tej pracy nie otrzymam - zatem kiedy najlepiej powiedzieć o tym fakcie pracodawcy? Gdybym została aktualnie zatrudniona byłoby to już podczas ciąży, wiec czy gdybym normalnie pracowała do czasu porodu, groziłyby mi jakieś konsekwencje ze podjęłam zatrudnienie?
anonim cytuj
02-02-2023
Temat dosyć ciężki, bo pracownicy w ciąży przysługują szczególne warunki zatrudnienia, a nie każdy pracodawca jest w stanie je zapewnić, więc musiałby Cię odsunąć od pracy z zagwarantowaniem 100% wynagrodzenia, co w zasadzie powoduje, że spalasz sobie most na dzień dobry. Kolejna kwestia jest taka, że aby umowa o pracę mogła zostać przedłużona do dnia porodu muszą zostać spełnione szczególne warunki. Kolejna rzecz jest taka, że jeśli jednak ciąża nie będzie przebiegała prawidłowo i lekarz zarządzi zwolnienie lekarskie, a pojawi się ono stosunkowo szybko to zwyczajnie ZUS może je podważyć i zmusić pracodawcę do anulowania umowy, a co za tym idzie tracisz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Sprawa mocno delikatna, a jest też za mało informacji tutaj, które pozwolą na zaproponowanie Ci jakiegokolwiek rozsądnego rozwiązania w tej kwestii.
 
anonim cytuj
02-02-2023
Jak najbardziej rozumiem. Do tej pory pracowałam biurowo i takiej pracy szukam, na dziś lekarz twierdzi że z ciąża nie ma żadnych problemów, wszystko przebiega prawidłowo - oczywiście nigdy nie wiadomo co będzie jutro ale staram się być dobrej myśli i dbać o siebie aby normalnie funkcjonować. Nie wiem tez do końca o co pytać i co dodać żeby jak najlepiej zrozumieć sytuacje.
 
anonim cytuj
02-02-2023
1. Nie masz obowiązku informowania o ciąży.
2. Nie ma zakazu zatrudnienia kobiet w ciąży( No ale np podjęcie pracy w handlu gdzie wiesz o ciąży, a nie możesz dźwigać[przepisy] to może podpadać.
3. Przed podjęciem pracy musisz zrobić badania medycy pracy, zatem jeśli lekarz zapyta będziesz musiała powiedzieć o ciąży i on zdecyduje czy dostaniesz zdolność na stanowisko.
4. Faktem jest, że krótki okres zatrudnienia i szybkie zwolnienie/macierzyński jest sprawdzany przez ZUS i możesz mieć wszczęte postępowanie nt podlegania pod ubezpieczenia.- jeśli Ci umowę podważą to ani chorobowego ani macierzyńskiego.
5. Przy umowie zlecenie nie masz żadnej ochrony, mogą Cię zwolnić z dnia na dzień. No i trzeba odprowadzać dobrowolną składkę na ub.chorobowe.
 
anonim cytuj
02-02-2023

Sugerowane Tematy

Umowa dożywocia
Chciałam zapytać czy dobrze rozumiem jedną rzecz. Mniej więcej nakreślę sytuacje- mój brat zmarł, jednak ma córkę (nieletnią) która w zeszłym roku w spadku nabyła część mojego rodzinnego domu z części mojego ojca, w skrócie ja i ona mamy po 1/6 domu moja mama ma 4/6. Jej matka jest złą kobietą i chce abyśmy my we dwie miały po połowie (strasznie się sądziła z nami po śmierci brata, podła baba, nie chcemy do tego dopuścić, zwłaszcza że ja nie mam ...
Zadatek w usługach kosmetycznych.
Po raz pierwszy mam wpłacić zadatek pani kosmetyczce z salonu paznokci przed pierwszą moja wizytą. Jak to wygląda ze strony prawa? Co powinnam otrzymać PRZED lub PO wpłacie - by nie zostać oszukana? Zaznaczę, że nigdy u tej pani nie byłam a kontakt dostałam od innej jej klientki przez Internet. Sprawdziłam, że Pani na pewno posiada salon kosmetyczny....
Zakończenie umowy najmu mieszkania.
Skończyła mi się umowa o wynajem mieszkania i właściciel dal mi 2 tygodnie na opuszczanie lokalu bez możliwość podpisania dalszej umowy. Mam 2 małych dzieci. Czy może mnie wyrzucić prawnie z mieszkania jeśli opłacam na bieżąco wszystkie opłaty. Mimo tego że obowiązuje okres ochronny do marca??...
Płatność za wynajem mieszkania.
W umowie najmu kawalerki nie ma podanego nr bankowego do przelewów. Przez 3 miesiące wynajmujący przyjmował tylko gotówkę. Od tego miesiąca zgodził się na przelewy i dał mi NIEPODPISANĄ kartkę (coś niby rachunek) z nr konta i informacją ile mam zapłacić, za co i żeby w tytule przelewu wpisać "PRZELEW ŚRODKÓW". Jak powinien być przekazany nr konta do płatności wynikających z umowy? Czy musi być aneks do umowy? Czy wystarczy jak podpis...

Wyszukiwarka