[quote]Jestem właścicielem mieszkania, które jest objęte spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.[/quote]
Nie jesteś właścicielem. Posiadasz jedynie ograniczone prawo rzeczowe do tego lokalu. Właścicielem jest nadal spółdzielnia.
[quote]Ostatnio dowiedziałem się, że warto założyć numer KW (księgę wieczystą) dla mojego mieszkania, aby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe.[/quote]
Założenie KW nic nie da. Stan prawny lokalu nie zmieni się. Nawet jak założysz KW, to ujawnione zostanie w niej własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, bez udziału w gruncie na którym stoi budynek.
Aby to zmienić powinieneś złożyć w spółdzielni wniosek o przekształcenie ograniczonego prawa w prawo odrębnej własności. Aby do tego doszło musi być uregulowany stan prawny gruntu na którym stoi budowla. Wszystkiego dowiesz się w spółdzielni. Jak będzie to możliwe to składasz wniosek i czekasz. Wszystko załatwia spółdzielnia wraz z notariuszem. Do 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku powinno dojść do przekształcenia. Płacisz jedynie opłaty notarialne i za założenie KW dla lokalu. Nic więcej cię nie interesuje. U notariusza dostaniesz akt notarialny a z sądu wieczystoksięgowego zawiadomienie o założeniu KW dla lokalu. Z chwilą podpisania aktu u notariusza stajesz się właścicielem lokalu wraz z ułamkiem gruntu na którym stoi.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka