Sprzedawca nie chce wysłać towaru.

Przeglądając sklep internetowy zauważyłem, iż jeden z towarów warty ok 2000 PLN (cenę sprawdziłem teraz, w momencie dokonania zakupu nie znałem tej ceny) jest w promocyjnej cenie 1 PLN. Kupiłem 2 sztuki. Sklep na stronie nie posiada regulaminu sklepu. Sklep stacjonarny jest otwarty pon-pt 11.00-19.00. Zakupu dokonałem dzisiaj (w niedzielę), więc w momencie dokonania zakupu nie byłem w stanie skontaktować się ze sprzedawcą. Sprzedawca wysłał mailem informację o anulowaniu zamówienia, powołując się na "błąd był oczywisty i łatwo zauważalny, to są wystarczające przesłanki do anulowania zamówienia z powodu wady oświadczenia woli". Ja się z tym nie zgadzam, ponieważ sprzedawca wystawiając ofertę i dając możliwość zakupu zgadza się na daną cenę, a konsument nie ma możliwości sprawdzić czy klient pomylił się w cenie zarówno na swoją niekorzyść jak i korzyść (czy na przykład nie dokonał błędu nie chciał towaru sprzedać taniej).
Czy ktoś mógłby poradzić, czy rację mam ja czy sprzedawca?
Czy jest sens występowania na drogę sądową (prawny/ekonomiczny)?
Czy jeżeli siedziba sklepu jest w innym miejscu w kraju, to ewentualne rozprawy będą odbywały się w moim miejscu zamieszkania czy w miejscu właściwym dla siedziby sklepu? Czy jest możliwość uczestnictwa zdalnego w takiej rozprawie?
anonim cytuj
13-02-2024
Racja jest po stronie sprzedawcy. Poczytaj o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli.
 
anonim cytuj
13-02-2024
Art. 84. KC [Błąd]
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
Sprzedawca złożył oświadczenie woli klientowi poprzez sklep internetowy o chęci sprzedaży towaru za 1 PLN. Błąd cenowy nie został wywołany przez klienta, klient nie musi znać ceny faktycznej produktu (np. telewizora), ponieważ na rynku są tysiące marek i modeli, a ponadto nie zna ceny hurtowej po jakiej sprzedawca kupuje towar od importera.
 
anonim cytuj
13-02-2024
Nic nie piszesz co to za przedmiot kupiłeś za 1 zł. Podajesz za przykład telewizor. Jeżeli jest to rzeczywiście telewizor to wybacz ale ja ani tym bardziej sąd nie uwierzy w twoje wyjaśnienia że są na rynku telewizory za taką kwotę (nawet po cenie hurtowej) więc ty jak najbardziej wiedziałeś że to jest pomyłka sprzedawcy.
 
anonim cytuj
13-02-2024
Chodziło o zakup legalnej broni palnej. W przypadku towaru za 2k jaka kwota byłaby realna? 1500? 1000? 999? 750?
 
anonim cytuj
13-02-2024
750 zł jeszcze na upartego można by przyjąć że kupujący mógł wierzyć że to może być normalna cena. Za złotówkę to nawet lizaka nie kupisz. Nie drąż tematu bo sprzedawca ma rację. W sądzie też masz zerowe szanse.
 
anonim cytuj
13-02-2024
Dziękuję za odpowiedzi.
 
anonim cytuj
13-02-2024

Sugerowane Tematy

Zwolnienie lekarskie
Jestem po okresie wypowiedzenia umowy o pracę i aktualnie przebywam na L4 od neurologa, właśnie dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka, czy mogę teraz zmienić L4 od neurologa na ginekologa? Czy jest jakiekolwiek prawo, przepisy, abym po ustaniu zatrudnienia przebywała na l4 w takiej sytuacji? Proszę o pomoc, z góry dziękuję....
Zakaz konkurencji w umowie zlecenia - co robić ?
Witam serdecznie, Uczę języka niemieckiego w jednej ze szkół językowych w zach. Polsce. Zajęcia są prowadzone wg. autorskiej metody, nazwijmy ją "X". Jestem certyfikowanym lektorem tej metody. W szkole pracuję w oparciu o umowy zlecenia odnawiane co sześć miesiące - na początku roku popełniłem straszliwy błąd i podpisałem umowę, która od wszystkich poprzednich różniła się dużym punktem o zakazie konkurencji. Straszliwy - bo moja głupot...
Areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny.
Witam, sąd zarządził areszt tymczasowy za niezapłacenie grzywny. Osadzony przebywa już w areszcie, jest możliwość zapłacenia grzywny i wypuszczenie go?...
Zwrot pożyczki.
Sprawa wygląda tak: pozwany miał zwrócić pożyczkę do 30.06.2023r (umowa pożyczki).Wysłałam przedsądowe wezwanie do zapłaty- przesyłka odebrana, pozwany nie ustosunkował się do wezwania. Sprawa skierowana do sądu...czekam na termin i dzisiaj zaskoczenie-pozwany pisze SMS, żebym podała jemu numer konta ( nr.konta nie zmieniałam)bo chce mi przesłać jakąś część pożyczki, ale nie całość. Co w takim przypadku powinnam zrobić?...

Wyszukiwarka