Witam

Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu
anonim cytuj
08-06-2024
Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu


Zgodnie z art. 43lb § 1 kodeksu karnego wykonawczego, osoba objęta systemem dozoru elektronicznego (SDE) ma obowiązek przebywać w miejscu zamieszkania w określonych godzinach. Dodatkowo, sąd penitencjarny w orzeczeniu wyznacza szczegółowe zasady odbywania kary w SDE, które mogą obejmować również ograniczenia dotyczące opuszczania miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym, opuszczenie kraju podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego może być traktowane jako naruszenie warunków odbywania kary, co może skutkować uchyleniem zgody na odbywanie kary w tym systemie i przekształceniem jej na karę pozbawienia wolności.

Jeżeli masz szczególne okoliczności, które wymagają opuszczenia kraju, powinieneś wystąpić do sądu penitencjarnego z wnioskiem o zmianę warunków dozoru elektronicznego. Bez takiej zgody, przekroczenie granicy będzie naruszeniem przepisów.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?


Tak, istnieje możliwość uzyskania zgody sądu na opuszczenie kraju na kilka dni z ważnych powodów rodzinnych. Powinieneś złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, który wydał orzeczenie o zastosowaniu dozoru elektronicznego.

W treści wniosku należy:

Opisać dokładnie powód wyjazdu oraz uzasadnić, dlaczego jest on ważny i niezbędny.
Przedstawić dowody potwierdzające ten powód, np. zaproszenia, zaświadczenia lekarskie, akty stanu cywilnego (np. akt zgonu, akt urodzenia).
Wskazać termin i planowaną trasę podróży, z uwzględnieniem daty wyjazdu i powrotu.
Zgodnie z art. 43lb § 3 kodeksu karnego wykonawczego, sąd może na wniosek skazanego zmienić warunki odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, jeśli przemawiają za tym szczególne okoliczności. Pamiętaj, że decyzja sądu będzie zależała od oceny zasadności przedstawionych dowodów i okoliczności.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?


Jeśli sąd odmówi zgody na opuszczenie kraju, masz prawo złożyć zażalenie na to postanowienie. Zgodnie z art. 459 § 1 kodeksu postępowania karnego, zażalenie przysługuje na postanowienia sądu, które są dla strony niekorzystne.

Procedura wygląda następująco:

Złóż zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia sądu. Zażalenie składa się do sądu, który wydał postanowienie, ale jest rozpatrywane przez sąd wyższej instancji.
W zażaleniu należy wskazać, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją sądu pierwszej instancji i przedstawić argumenty oraz dowody na poparcie swojego stanowiska.
Pamiętaj, że sąd wyższej instancji rozpatrzy twoje zażalenie, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy oraz przedstawione dowody.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Zwrot podatku a masa upadłościowa.
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk zabiera też zwrot z podatku ? Czy od podatku można odliczyć koszty paliwa związane z dojazdem do pracy?...
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring?
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring? Jak to wygląda jeśli chodzi o RODO, czy ekipa musi coś podpisywać, lub być o czymś poinformowana? Czy ekipa może odmówić pracy jeśli jest monitoring mieszkania? ...
skrócenenie okresu wypowiedzenia
Pracuję na umowę zlecenie z rocznym okresem. Na poczatku tego miesiąca poinformowałem zleceniodawcę o zamiaru odejścia z firmy (barber shop). Wysłał mi zdjęcie dokumentu potwierdzajacy miesiąc wypowiedzenia. Umowa jasno mówi że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Niestety zleceniodawca stwierdził że znalazł pracownika na moje miejsce i chce skrócić okres wypowiedzenia z miesiaca do zaledwie - prawie - dwóch tygodni, bez mojej zgody. Po u...
Umowa o prace po zakończeniu stażu
Mam pytanie, kończy mi się staż, dostałam propozycję pracy, ale na takich samych warunkach wynagrodzenia jak na stażu (czyli na dzień dzisiejszy 1565 zł). Czy takie wynagrodzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Płaca minimalna na dzień dzisiejszy wynosi 3490 zł brutto jeśli się nie mylę. Jeśli mogą mnie zatrudnić na takich warunkach (nie ukrywam, że dla mnie niekorzystnych) to czy mogę beż ponoszenia konsekwencji zrezygnować? Staż mam z ...

Wyszukiwarka