Witam

Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu
anonim cytuj
08-06-2024
Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu


Zgodnie z art. 43lb § 1 kodeksu karnego wykonawczego, osoba objęta systemem dozoru elektronicznego (SDE) ma obowiązek przebywać w miejscu zamieszkania w określonych godzinach. Dodatkowo, sąd penitencjarny w orzeczeniu wyznacza szczegółowe zasady odbywania kary w SDE, które mogą obejmować również ograniczenia dotyczące opuszczania miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym, opuszczenie kraju podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego może być traktowane jako naruszenie warunków odbywania kary, co może skutkować uchyleniem zgody na odbywanie kary w tym systemie i przekształceniem jej na karę pozbawienia wolności.

Jeżeli masz szczególne okoliczności, które wymagają opuszczenia kraju, powinieneś wystąpić do sądu penitencjarnego z wnioskiem o zmianę warunków dozoru elektronicznego. Bez takiej zgody, przekroczenie granicy będzie naruszeniem przepisów.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?


Tak, istnieje możliwość uzyskania zgody sądu na opuszczenie kraju na kilka dni z ważnych powodów rodzinnych. Powinieneś złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, który wydał orzeczenie o zastosowaniu dozoru elektronicznego.

W treści wniosku należy:

Opisać dokładnie powód wyjazdu oraz uzasadnić, dlaczego jest on ważny i niezbędny.
Przedstawić dowody potwierdzające ten powód, np. zaproszenia, zaświadczenia lekarskie, akty stanu cywilnego (np. akt zgonu, akt urodzenia).
Wskazać termin i planowaną trasę podróży, z uwzględnieniem daty wyjazdu i powrotu.
Zgodnie z art. 43lb § 3 kodeksu karnego wykonawczego, sąd może na wniosek skazanego zmienić warunki odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, jeśli przemawiają za tym szczególne okoliczności. Pamiętaj, że decyzja sądu będzie zależała od oceny zasadności przedstawionych dowodów i okoliczności.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?


Jeśli sąd odmówi zgody na opuszczenie kraju, masz prawo złożyć zażalenie na to postanowienie. Zgodnie z art. 459 § 1 kodeksu postępowania karnego, zażalenie przysługuje na postanowienia sądu, które są dla strony niekorzystne.

Procedura wygląda następująco:

Złóż zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia sądu. Zażalenie składa się do sądu, który wydał postanowienie, ale jest rozpatrywane przez sąd wyższej instancji.
W zażaleniu należy wskazać, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją sądu pierwszej instancji i przedstawić argumenty oraz dowody na poparcie swojego stanowiska.
Pamiętaj, że sąd wyższej instancji rozpatrzy twoje zażalenie, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy oraz przedstawione dowody.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia.
Witam. Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony dnia 16.02.2024. Umowa obowiązuje od 1.02.2024. Wcześniej pracowałem u pracodawcy ponad dwa lata. Wcześniejszy okres pracy zakończył się 28.07.2021 r. Obecnie posiadam podpisane wypowiedzenie umowy przez kierownika wydziałowego na okres wynoszącego 2 tygodnie. Czy takie wypowiedzenie jest wiążące? Dostałem informację, że obejmuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia....
Czy może grozić mi spłata długów po byłym mężu?
Dobry wieczór Mam pytanie dotyczące długów po byłym mężu. Były mąż nie spłaca tych zobowiązań. Ok 13 lat temu będąc w małżeństwie podpisywałam "coś" podczas zaciągania przez niego kredytu. Nie miałam wówczas dochodu więc była to chyba tylko informacja, o branym przez niego kredycie. Ale nie mam pewności co podpisywałam w banku. Czy jednak mimo to może grozić mi spłata jego zobowiązań z tytułu tego podpisanego kredytu? Lub innych...
Czy mogę nie jechać na sprawę?
Witam, osoba która mnie bardzo skrzywdziła podała mnie w sądzie jakoś świadka w swojej sprawie. Nie mam kontaktu z ta osoba od lat. Aż tu nagle wezwanie. (Sprawa dotyczy przeszłości jakieś 10lat temu chodzi podobno o jakieś odszkodowanie dla tej osoby) Stawiennictwo mam obowiązkowe. Sąd jest około 60/70 km od mojego miejsca zamieszkania. Nie chce,boje się jechać na sprawę nie z obawy przez zeznaniami a przed tym człowiekiem… nie mam prawa jazdy, ...
Testament.
Mój wujek (jestem jego bratanicą), chce zapisać mi w testamencie całe mieszkanie, jestem jedynym żyjącym członkiem jego rodziny. Jego żona zmarła kilka lat temu i ma dwójkę żyjącego rodzeństwa, które mają dzieci. Wujek i ciocia nie mieli dzieci. Czy wujek może mi w całości zapisać w testamencie całe mieszkanie czy będzie on nie ważny ze względu na rodzinę cioci, czy jej rodzina pomimo spisanego testamentu przez wujka po jej śmierci ma prawa do te...

Wyszukiwarka