Witam

Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu
anonim cytuj
08-06-2024
Czy na dozrze elektronicznym stacjonarnym mogę przekroczyć granice i wrócić na czas do domu


Zgodnie z art. 43lb § 1 kodeksu karnego wykonawczego, osoba objęta systemem dozoru elektronicznego (SDE) ma obowiązek przebywać w miejscu zamieszkania w określonych godzinach. Dodatkowo, sąd penitencjarny w orzeczeniu wyznacza szczegółowe zasady odbywania kary w SDE, które mogą obejmować również ograniczenia dotyczące opuszczania miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym, opuszczenie kraju podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego może być traktowane jako naruszenie warunków odbywania kary, co może skutkować uchyleniem zgody na odbywanie kary w tym systemie i przekształceniem jej na karę pozbawienia wolności.

Jeżeli masz szczególne okoliczności, które wymagają opuszczenia kraju, powinieneś wystąpić do sądu penitencjarnego z wnioskiem o zmianę warunków dozoru elektronicznego. Bez takiej zgody, przekroczenie granicy będzie naruszeniem przepisów.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jest możliwe, żeby sąd dał zgodę na opuszczenie kraju na kilka dni, jeśli mam ważny powód rodzinny? Jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać taką zgodę?


Tak, istnieje możliwość uzyskania zgody sądu na opuszczenie kraju na kilka dni z ważnych powodów rodzinnych. Powinieneś złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, który wydał orzeczenie o zastosowaniu dozoru elektronicznego.

W treści wniosku należy:

Opisać dokładnie powód wyjazdu oraz uzasadnić, dlaczego jest on ważny i niezbędny.
Przedstawić dowody potwierdzające ten powód, np. zaproszenia, zaświadczenia lekarskie, akty stanu cywilnego (np. akt zgonu, akt urodzenia).
Wskazać termin i planowaną trasę podróży, z uwzględnieniem daty wyjazdu i powrotu.
Zgodnie z art. 43lb § 3 kodeksu karnego wykonawczego, sąd może na wniosek skazanego zmienić warunki odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, jeśli przemawiają za tym szczególne okoliczności. Pamiętaj, że decyzja sądu będzie zależała od oceny zasadności przedstawionych dowodów i okoliczności.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy jak sąd odmówi zgody na wyjazd, to mogę się od tej decyzji odwołać? Jakie są procedury w takim przypadku?


Jeśli sąd odmówi zgody na opuszczenie kraju, masz prawo złożyć zażalenie na to postanowienie. Zgodnie z art. 459 § 1 kodeksu postępowania karnego, zażalenie przysługuje na postanowienia sądu, które są dla strony niekorzystne.

Procedura wygląda następująco:

Złóż zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia sądu. Zażalenie składa się do sądu, który wydał postanowienie, ale jest rozpatrywane przez sąd wyższej instancji.
W zażaleniu należy wskazać, dlaczego nie zgadzasz się z decyzją sądu pierwszej instancji i przedstawić argumenty oraz dowody na poparcie swojego stanowiska.
Pamiętaj, że sąd wyższej instancji rozpatrzy twoje zażalenie, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy oraz przedstawione dowody.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

L4 w ciąży na umowie zleceniu
Witam. Od stycznia pracuje na umowie zleceniu. Opłacam dobrowolna składkę chorobową za siebie i syna który jest dopisany do ubezpieczenia. Czy ZUS będzie wypłacał chorobowe do końca L4 nawet jeśli pracodawca mnie zwolni? ...
Porozumienie stron przy przejściu na emeryturę.
Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i jednocześnie o ponowne przyjęcię ponieważ chciałbym kontynuować pracę na obecnym stanowisku. Jeszcze nie otrzymałam oficjalnej odpowiedzi od mojego pracodawcy ale dowiedziałam się że jest zgoda na zawarcie umowy tylko na 3 miesiące. Jestem bardzo zawiedziona takim postanowieniem ponieważ wszyscy pracownicy którzy zostają w pracy dostają zgodę na 33 miesiące na czas określony. ...
Ważność podpisu na testamencie.
Mam do was takie nietypowe pytanie o ważność testamentu. Wiadomo, że najlepiej sporządzić go u notariusza, ale ze względu na stan zdrowia osoby której sprawa dotyczy jest to mocno problematyczne, w dodatku testament wg. tego co mi staruszka mówiła będzie dość obszerny, minimum kilkanaście jak nie kilkadziesiąt stron – tak szacuję, co powoduje, że napisanie jego odręczne także będzie problematyczne. Oczywiście można go sporządzić komputerowo i pot...
Zgoda na odrzucenie spadku przez małoletniego
Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów....

Wyszukiwarka