L4

Dzień dobry
Przebywam na l4 od 28.08 do 12.09 . Dnia 9.09 ustal stosunek pracy . Od 13.09 będę kontynuować l4 u innego lekarza i tym razem miesięczne . Czy nalezy mi sie zasilek z zusu ?
Pozdrawiam
anonim cytuj
09-09-2023
Jeżeli był(a) Pan/Pani zatrudniony/a na umowę o pracę i miał(a) Pan/Pani wymagany staż ubezpieczeniowy (minimum 6 miesięcy ubezpieczenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed pierwszym dniem niezdolności do pracy), to przysługuje Panu/Pani prawo do zasiłku chorobowego z ZUS.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą lub wypadkiem na drodze do lub z pracy. W innych przypadkach wynosi 70%.

Istotne jest, aby pamiętać o przedstawieniu pracodawcy oryginału zwolnienia lekarskiego (L4) w ciągu 7 dni od dnia jego wydania. W przeciwnym wypadku pracodawca ma prawo odmówić wypłaty zasiłku za okres opóźnienia.

Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do końca trwania tego zwolnienia.

W przypadku kontynuowania L4 u innego lekarza, ważne jest, aby nowe zwolnienie lekarskie nawiązywało do poprzedniego, tak aby nie było przerwy w okresie niezdolności do pracy.

Przebywam na l4 od 28.08 do 12.09 . Dnia 9.09 ustal stosunek pracy . Od 13.09 będę kontynuować l4 u innego lekarza i tym razem miesięczne . Czy nalezy mi sie zasilek z zusu ?

Tak, jeśli spełni Pan/Pani powyższe warunki, to przysługuje Panu/Pani zasiłek z ZUS.
 
anonim cytuj
10-09-2023
Dziękuję za odpowiedź. Teraz pytanie . U tego pracodawcy przepracowałam miesiąc i poszłam na l4 przyczym ustał stosunek pracy z dniem 9.09 (dałam wypowiedzenie) Wcześniej pracowałam w innej firmie -9lat i od 2.05 do 31.07 przebywałam na l4 -z powodu depresji (zaznaczając że byłam na wypowoedzeniu 3 miesięcznym i byłam przez ten okres na l4) I teraz pytanie jak będę kontynuować depresję u nowego pracodawcy to czy mogę otrzymać zasilek z Zusu . Wspomnę że pracuje ponad 10 lat gdzie byłam objęta ubezpieczeniem.
 
anonim cytuj
10-09-2023
I teraz pytanie jak będę kontynuować depresję u nowego pracodawcy to czy mogę otrzymać zasilek z Zusu.


Owszem, ma Pani prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, jeżeli:

Była Pani ubezpieczona przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed pierwszym dniem niezdolności do pracy. Jak Pani wspomniała, przepracowała Pani ponad 10 lat, będąc objętą ubezpieczeniem, więc ten warunek jest spełniony.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą lub wypadkiem na drodze do lub z pracy. W innych przypadkach wynosi 70%. W Pani przypadku, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana depresją, otrzyma Pani 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Istotne jest, aby przedłożyć pracodawcy oryginał zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od dnia jego wydania. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo odmówić wypłaty zasiłku za okres opóźnienia.

Jeżeli Pani rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do końca trwania tego zwolnienia.

W przypadku kontynuowania L4 u innego lekarza, ważne jest, aby nowe zwolnienie lekarskie nawiązywało do poprzedniego, tak aby nie było przerwy w okresie niezdolności do pracy.

W świetle powyższych informacji, jeśli spełni Pani wymienione warunki, przysługuje Pani zasiłek z ZUS.
 
anonim cytuj
12-09-2023

Sugerowane Tematy

Przejęcie alimentów od rodzica po ukończeniu pełnoletniości
Witam. Moja mama dostaje alimenty na mnie od mojego taty. Ja mam skończone 18 lat i chciałabym żeby alimenty wpływały na moje konto. Jak to trzeba zrobić?...
Dziedziczenie mieszkania.
Czy jeżeli ktoś w testamencie otrzymuje mieszkanie to jest to równoznaczne z otrzymaniem mieszkania z całym jego wyposażeniem, zawartością, zwierzętami zmarłej osoby?...
czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego?
Witam mam pytanie czy jeśli mam umowę do końca października na 3/4 etatu i mam dwu tygodniowe wypowiedzenie czy mogę złożyć wypowiedzenie bez okresu dwutygodniowego tylko zakonczyc pracę z w dniu gdy składam wypowiedzenie. ...
Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?
Dobry wieczór mam pytanie. Konkubinat trwający ponad 5 lat, jedna ze stron mieszkała w mieszkaniu drugiej strony. Przez 5 lat dopłacała sie do rachunków oraz do mieszkania co pomagało drugiej stronie spłacić szybciej kredyt. Czy po wyprowadzce osoba która się wyprowadziła może zażądać zwrotu pieniędzy które były wpłacane na rzecz własności drugiej strony?...

Wyszukiwarka