I teraz pytanie jak będę kontynuować depresję u nowego pracodawcy to czy mogę otrzymać zasilek z Zusu.
Owszem, ma Pani prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, jeżeli:
Była Pani ubezpieczona przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed pierwszym dniem niezdolności do pracy. Jak Pani wspomniała, przepracowała Pani ponad 10 lat, będąc objętą ubezpieczeniem, więc ten warunek jest spełniony.
Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą lub wypadkiem na drodze do lub z pracy. W innych przypadkach wynosi 70%. W Pani przypadku, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana depresją, otrzyma Pani 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Istotne jest, aby przedłożyć pracodawcy oryginał zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od dnia jego wydania. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo odmówić wypłaty zasiłku za okres opóźnienia.
Jeżeli Pani rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do końca trwania tego zwolnienia.
W przypadku kontynuowania L4 u innego lekarza, ważne jest, aby nowe zwolnienie lekarskie nawiązywało do poprzedniego, tak aby nie było przerwy w okresie niezdolności do pracy.
W świetle powyższych informacji, jeśli spełni Pani wymienione warunki, przysługuje Pani zasiłek z ZUS.