L4

Dzień dobry
Przebywam na l4 od 28.08 do 12.09 . Dnia 9.09 ustal stosunek pracy . Od 13.09 będę kontynuować l4 u innego lekarza i tym razem miesięczne . Czy nalezy mi sie zasilek z zusu ?
Pozdrawiam
anonim cytuj
09-09-2023
Jeżeli był(a) Pan/Pani zatrudniony/a na umowę o pracę i miał(a) Pan/Pani wymagany staż ubezpieczeniowy (minimum 6 miesięcy ubezpieczenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed pierwszym dniem niezdolności do pracy), to przysługuje Panu/Pani prawo do zasiłku chorobowego z ZUS.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą lub wypadkiem na drodze do lub z pracy. W innych przypadkach wynosi 70%.

Istotne jest, aby pamiętać o przedstawieniu pracodawcy oryginału zwolnienia lekarskiego (L4) w ciągu 7 dni od dnia jego wydania. W przeciwnym wypadku pracodawca ma prawo odmówić wypłaty zasiłku za okres opóźnienia.

Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do końca trwania tego zwolnienia.

W przypadku kontynuowania L4 u innego lekarza, ważne jest, aby nowe zwolnienie lekarskie nawiązywało do poprzedniego, tak aby nie było przerwy w okresie niezdolności do pracy.

Przebywam na l4 od 28.08 do 12.09 . Dnia 9.09 ustal stosunek pracy . Od 13.09 będę kontynuować l4 u innego lekarza i tym razem miesięczne . Czy nalezy mi sie zasilek z zusu ?

Tak, jeśli spełni Pan/Pani powyższe warunki, to przysługuje Panu/Pani zasiłek z ZUS.
 
anonim cytuj
10-09-2023
Dziękuję za odpowiedź. Teraz pytanie . U tego pracodawcy przepracowałam miesiąc i poszłam na l4 przyczym ustał stosunek pracy z dniem 9.09 (dałam wypowiedzenie) Wcześniej pracowałam w innej firmie -9lat i od 2.05 do 31.07 przebywałam na l4 -z powodu depresji (zaznaczając że byłam na wypowoedzeniu 3 miesięcznym i byłam przez ten okres na l4) I teraz pytanie jak będę kontynuować depresję u nowego pracodawcy to czy mogę otrzymać zasilek z Zusu . Wspomnę że pracuje ponad 10 lat gdzie byłam objęta ubezpieczeniem.
 
anonim cytuj
10-09-2023
I teraz pytanie jak będę kontynuować depresję u nowego pracodawcy to czy mogę otrzymać zasilek z Zusu.


Owszem, ma Pani prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, jeżeli:

Była Pani ubezpieczona przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed pierwszym dniem niezdolności do pracy. Jak Pani wspomniała, przepracowała Pani ponad 10 lat, będąc objętą ubezpieczeniem, więc ten warunek jest spełniony.

Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą lub wypadkiem na drodze do lub z pracy. W innych przypadkach wynosi 70%. W Pani przypadku, jeśli niezdolność do pracy była spowodowana depresją, otrzyma Pani 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Istotne jest, aby przedłożyć pracodawcy oryginał zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od dnia jego wydania. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo odmówić wypłaty zasiłku za okres opóźnienia.

Jeżeli Pani rozwiązanie stosunku pracy miało miejsce w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał do końca trwania tego zwolnienia.

W przypadku kontynuowania L4 u innego lekarza, ważne jest, aby nowe zwolnienie lekarskie nawiązywało do poprzedniego, tak aby nie było przerwy w okresie niezdolności do pracy.

W świetle powyższych informacji, jeśli spełni Pani wymienione warunki, przysługuje Pani zasiłek z ZUS.
 
anonim cytuj
12-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy firma windykacyjna może ściągnąć pieniądze z konta za niespłacone raty??Czy da się coś z tym zrobić?
Witam. Firma windykacyjna ściągnęła z konta kwotę 7500 zł naliczoną za niespłacone raty z przed ok. 20 lat. Problem w tym, że wszelkie pisma przychodziły na adres pod którym nie mieszkamy od ok.12 lat, o czym dowiedzieliśmy się dopiero teraz próbując wyjaśnić sytuację. Czy da się coś z tym zrobić? ...
Ciąża na urlopie wychowawczym.
Przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciąże. Jak należy postąpić dalej ? Przerwać wychowawczy? Jak to działa ? Dzwoniłam do ZUS ale średnio co mi Pani wytłumaczyła i kazała dzwonić w Powiatowej Inspekcji pracy. Ale tam nikt nie odbiera....
Umowa o pracę zamieniona na umowę zlecenie.
Mam pytanie czy to jest legalne i czy zgodne z prawem. W związku z "pandemią" mój pracodawca zwolnił część załogi, co ciekawe dla części zwolnionych zaproponował umowę zlecenie. ?! Pracują jak wcześniej na 3 zmiany w określonym miejscu i określonym czasie. Miejsce pracy jest stałe (poza działami) ale generalnie w obrębie siedziby firmy pod jednym adresem. Jedyne co się zmieniło to sama umowa i stawka. Jakiś czas temu miałem podobną ...
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...

Wyszukiwarka