Współwłasność.

Jesteśmy para jednopłciową, partnerka odziedziczyła działkę, na której chcemy razem budować dom. Chcemy żeby zarówno działka i przyszły dom były wspólne na wzór małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Jak do tego podejść, żeby było najkorzystniej? Darowizna połowy? Współwłasność? Założenie spółki (wiem, że to może brzmieć śmiesznie ale rozpatrujemy różne opcje)?
anonim cytuj
08-09-2023
W grę wchodzi sprzedaż lub darowizna. Jeśli Panią stać może Pani kupić połowę ziemi od partnerki. Jeśli zaś Pani nie stać to wówczas tylko i wyłącznie darowizna. Następnie możecie budować dom. Co do zasady będzie on wspólny. Natomiast warto pamiętać, żeby dokumentować swoje nakłady imiennymi fakturami.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Chcąc, by zarówno działka, jak i przyszły dom były wspólne, możecie rozważyć następujące opcje:

Po pierwsze, darowizna - Twoja partnerka może przekazać Ci w drodze darowizny połowę praw do działki. Należy jednak pamiętać o potencjalnych konsekwencjach podatkowych takiego działania. W Polsce, w przypadku darowizny pomiędzy osobami, które nie są ze sobą spokrewnione, obowiązują pewne opłaty podatkowe zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Po drugie, współwłasność - W momencie zakupu nieruchomości lub zawarcia umowy darowizny, można zawrzeć zapis w księdze wieczystej, zgodnie z którym oboje jesteście współwłaścicielami nieruchomości w równych udziałach.

Założenie spółki może wydawać się bardziej skomplikowane i może pociągać za sobą dodatkowe koszty oraz odpowiedzialności prawne. Chyba że macie dodatkowe powody do jej założenia, zazwyczaj nie jest to rozwiązanie wybierane przez osoby pragnące współwłasności nieruchomości.
 
anonim cytuj
09-09-2023
W grę wchodzi sprzedaż lub darowizna. Jeśli Panią stać może Pani kupić połowę ziemi od partnerki. Jeśli zaś Pani nie stać to wówczas tylko i wyłącznie darowizna. Następnie możecie budować dom. Co do zasady będzie on wspólny. Natomiast warto pamiętać, żeby dokumentować swoje nakłady imiennymi fakturami.

Zgadza się, jednym z rozwiązań może być zakup połowy działki od partnerki lub darowizna połowy działki. Jeśli jednak zdecydujecie się na budowę domu na współwłasnej działce, wszelkie nakłady finansowe związane z budową domu powinny być odpowiednio udokumentowane.

Co do faktur imiennych - zgadza się, warto dokumentować nakłady, zwłaszcza jeśli obie strony wniosą różne kwoty do inwestycji. Zapewni to jasność w przypadku ewentualnych rozbieżności w przyszłości.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty z Funduszu alimentacyjnego.
Pobieram alimenty na dzieci z funduszu alimentacyjnego, mam partnera z którym na pewno chciała bym zawrzeć związek małżeński. Pytanie, czy biorąc ślub, nadal będę otrzymała alimenty z funduszu, czy wtedy po prostu jest zakończenie ponieważ poprawiłam swój status? Dodam, że partner również płaci alimenty na 2 dzieci....
Eksmisja z domu.
Witam, zostałam wyrzucona wraz z 3-miesięcznym dzieckiem z domu, gdzie mam meldunek. Partner kopnął mnie i uderzył jak miałam dziecko na rękach. Jestem aktualnie w innym mieście u rodziców. Co powinnam teraz zrobić?...
Niezgodność liczby pomieszczeń w KW ze stanem faktycznym.
Cześć, W najbliższych dniach będę podpisywał akt notarialny zakupu mieszkania. Notariusz sporządził projekt aktu, gdzie w opisie nieruchomości posłużył się liczbą pomieszczeń wskazanych w KW. W rzeczywistości, liczba pomieszczeń jest inna - sprzedający robił remont mieszkania, zmieniał układ pomieszczeń, wydzielono także nowe pomieszczenia. Mam w związku z tym pytanie - czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie w kontekście aktu notarialnego? Cz...
Zwolnienie dyscyplinarne podczas urlopu macierzyńskiego.
Dzień dobry, czy podczas zwolnienia lekarskiego w ciąży/ urlopu macierzyńskiego można wręczyć dyscyplinarne zwolnienie kobiecie, związane jest to ze świadomym plagiatem poczynionym przez tą kobietę i naruszeniem dóbr firmy, które wyszły po czasie i firma zatrudniająca będzie pociągnięta do odpowiedzialności?...

Wyszukiwarka