Czy mogę przepisać dom na jedno z dzieci?

Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci.
anonim cytuj
15-08-2023
Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci.

Może pani zrobić służebność dla tego dziecka co jest przy pani wtedy pozostałe dzieci nie będą miały prawa starać się o zachowek .Jeżeli pani napisze testament to w takim przypadku inne dzieci mają prawo do zachowku .Z wydziedziczeniem też nie jest taka prosta sprawa bo muszą być ku temu powody dlatego najlepsze wyjście jest zapisanie jako służebność.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci.

Rodzice mają prawo do dysponowania swoim majątkiem wedle swojego uznania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przepisali go na rzecz tylko jednego ze swoich dzieci. Prawo chroni pozostałych zstępnych (dzieci), dając im możliwość dochodzenia należnego zachowku. Ale możesz też wydziedziczyć pozostałych.
Wydziedziczenie jest jedną z instytucji prawa spadkowego. Polega na pozbawieniu zstępnych (tj. każdego kolejnego potomka tej samej osoby, czyli: dziecka, wnuka, prawnuka), małżonka lub rodziców do prawa zachowku. Może być dokonane przez spadkodawcę tylko w testamencie, wyłącznie z określonych przyczyn.
Ta pani nie może jednak zadysponować całym domem, bo należy jej się tylko połowa Drugą połowę dziedziczą po swym ojcu dzieci i z tej części nie może ich wydziedziczyć.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Najpierw trzeba przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłym mężu. Połowę domu ( męża) odziedziczyła Pani wraz z pozostałymi dziećmi. Jeśli minęło 6 miesięcy od śmierci męża trzeba będzie isć do sądu.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci.


Zadanie przekazania domu tylko jednemu z dzieci jest do zrealizowania, jednak istnieje kilka aspektów prawnych, które należy uwzględnić:

Spadek: Po zgonie męża Pani automatycznie staje się jednym ze spadkobierców. Majątek zgromadzony w trakcie małżeństwa podlega pod tzw. ustawowe współwłasność majątkową małżonków (Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, art. 31 § 1). Po śmierci męża jego połowę dziedziczy Pani oraz dzieci, jeśli nie został sporządzony testament wskazujący innych spadkobierców.

Zachowek: Jeśli Pani zdecyduje się przekazać cały dom jednemu z dzieci, pozostałe dzieci będą miały prawo do tzw. zachowku (Kodeks Cywilny, art. 1000 i nast.). Zachowek jest to część majątku, która przysługuje uprawnionemu, w sytuacji, gdy został on pominięty przy dziale spadku.

Wydziedziczenie: Aby wydziedziczyć pozostałe dzieci, muszą być ku temu powody określone w Kodeksie Cywilnym (art. 1008). Wydziedziczenie musi nastąpić za pomocą testamentu.

Sprawa spadkowa: Jak zauważyła osoba w poście 4, jeśli od śmierci męża minęło już 6 miesięcy, Pani będzie musiała zgłosić się do sądu w celu uregulowania sprawy spadkowej. Przez ten czas jest też możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co chroni przed ewentualnymi długami zmarłego.

Podsumowując, aby przekazać dom jednemu z dzieci, Pani będzie musiała najpierw uregulować kwestie spadkowe po zmarłym mężu. Następnie można przeprowadzić darowiznę na rzecz wybranego dziecka, jednak pozostałe dzieci będą miały prawo domagać się zachowku.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Dział spadku i zniesienie współwłasności
Dział spadku i zniesienie współwłasności Proszę o pomoc- założyłam sprawę o zniesienie wspolwlasnosci w 2019, w trakcie zmarła 1 osoba. Zrobiłam postępowanie spadkowe po niej i dalam kopię prawomocnego postanowienia z udziałami do dokumentów w sprawie o zniesienie wspolwlasnosci. Obecnie Sąd pisze "... Zobowiązuje wnioskodawczynie do zmodyfikowania wniosku poprzez wniesienie o dział spadku po zmarłym... Pod rygorem zawieszenia postępowani...
Przetrzymanie w psychiatryku a adwokat.
Czy adwokat może wyciągnąć mnie z psychiatryka pomimo woli lekarza abym został?...
Pomoc w wyliczeniu wypowiedzenia
Dzień dobry, proszę o pomoc w wyliczeniu do kiedy będzie trwało wypowiedzenie w przypadku : umowa o pracę na pół etatu na okres próbny, wypowiedzenie 2 tygodnie, złożone 14 lipca przez pracownika. Z góry dziękuję za pomoc...
umowa zlecenie/wypowiedzenie
Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie. 1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę? 2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek? 3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele? Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czyn...

Wyszukiwarka