Czy opłacić PPC za zakupy przez internet?

Mam takie pytanie, bo jak wiadomo skarbówka coraz bardziej patrzy się każdemu na ręce i co w przypadku zakupu konsoli na allegro, czy olx itd gdzie pieniądze przechodzą przez portal a kwota wynosi ponad 1000? I zgodnie z prawem trzeba opłacić pcc, ale przecież normalnie nikt nie wystawia Ci paragonu jak sprzedaję szary Kowalski, i wtedy jak udowodnić US, że kupiło się za tyle i tyle. Wyciąg z konta ale tam znowu nie ma się za co płaciło, tylko opłata blik czy numer transakcji. Wiem że dla wielu może być to śmieszne bo mało kto to płaci, ale kary są coraz większe i albo to wszystko upadnie albo trzeba nie wiem. Wiadomo jak sprzedaż jest poza allegro bez internetu to inaczej. Dziękuję z góry tak chcę wiedzieć na przyszłość. Chyba że legalnym sposobem jest zakup dwa razy po 1/2 konsoli
anonim cytuj
24-01-2023
Umowa kupna sprzedaży.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Tylko co w przypadku gdy kupujesz, ktoś wysłała bez umowy albo nie chce czegoś takiego.
 
anonim cytuj
24-01-2023
W przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.
„1. Źródłami przychodów są:….
….
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”
Więc źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie
Czyli jeżeli ktoś sprzedaje na aukcji internetowej przedmiot, który nabył ponad pół roku wcześniej, to taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu
Po upływie tego terminu po stronie nabywcy powstaje obowiązek odprowadzenia podatku PCC od nabycia. Podatku PCC nie trzeba płacić jeśli przedmiot zakupu ma wartość niższą niż 1.000 zł
Żeby udowodnić US zakup poniżej 1000zł to oczywiście potwierdzenie przelewu oraz ewentualnie historia transakcji z portalu
-1  
anonim cytuj
24-01-2023
Chodziło mi właśnie jak im udowodnić, że kupiło się za tyle i tyle bo US to US, ale jak skan z przelewu i skan aukcji starczy to ok, a i w przypadku sprzedaży rzeczy przed 6 mies. ale cena wynosi ponad 1000zl to obie strony płacą
 
anonim cytuj
24-01-2023
Płaci tylko Nabywca ( Kupujący) i tylko PCC
 
anonim cytuj
24-01-2023
Jakim cudem skoro np. kupię samochód rzecz ruchomą, czy coś innego dziś za 10000zl a sprzedam jutro za 12000zl i oboje jesteśmy osobami prywatnymi, to ja muszę zapłacić od tego że zarobiłem 2000zl i kupujący tez bo kupił 2% PCC3.
 
anonim cytuj
24-01-2023
W PCC wykazujemy wartość rynkową.
 
anonim cytuj
24-01-2023
To mnie właśnie ciekawi czemu auto jest inne niż konsola?
 
anonim cytuj
24-01-2023
Niby tak ale to i tak różnie jest, ostatnio auto kupowałem za tyle i tyle, co było i tak duża kwotą jak za to auto to US i tak miał u siebie że sporo cenniejsze.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Czyli tak jak w 1 komentarzu, jeśli Sprzedający sprzeda pojazd przed upływem 6m od jego nabycia, rodzi to po jego stronie obowiązek podatkowy od uzyskanego dochodu.
A Kupujący zapłaci PCC przy zakupie powyżej 1000zł.
 
anonim cytuj
24-01-2023
PCC 3 nabywca w terminie 14dni, podatek dochodowy sprzedawca jeśli sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od zakupu. Tu nawet nie ma znaczenia czy wystąpił dochód z takiej transakcji. Jeśli nie minęło 6mcy i tak trzeba pamiętać o wykazaniu tej transakcji w zeznaniu podatkowym.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Dziękuję za odpowiedź, na szczęście sprawa się wyjaśniła.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Nie ma znaczenie bo podatek Sprzedający płaci od dochodu a nie od kwoty transakcji
Jeśli sprzedał pojazd za taką samą kwotę za jaką kupił ( lub niższą) to podatku nie zapłaci.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Ale zakup powyżej 1000zl i PCC3 nie jest od tego roku czy następnego, jest od wielu wielu lat już, tylko patrząc na to co się dzieje lepiej zaczynać się poważniej martwić i dmuchać na zimno.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Mam takie pytanie, bo jak wiadomo skarbówka coraz bardziej patrzy się każdemu na ręce i co w przypadku zakupu konsoli na allegro, czy olx itd gdzie pieniądze przechodzą przez portal a kwota wynosi ponad 1000?

W przypadku zakupu przedmiotów o wartości powyżej 1000zł od osób prywatnych, nabywca powinien uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%. Dotyczy to również transakcji realizowanych poprzez portale internetowe takie jak Allegro czy OLX. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy sprzedawca wystawia fakturę lub paragon, wtedy podatek VAT zostaje naliczony w cenie przedmiotu.

Tylko co w przypadku gdy kupujesz, ktoś wysłała bez umowy albo nie chce czegoś takiego.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży między stronami. Jest to dokument, który potwierdza transakcję i może być używany jako dowód w przypadku kontroli przez Urząd Skarbowy.

W przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.

Prawidłowo, jeżeli osoba fizyczna sprzeda przedmiot, który posiadała krócej niż pół roku, musi opłacić podatek dochodowy od ewentualnego zysku. Jednakże jeśli sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy od zakupu, obowiązkiem nabywcy jest jedynie opłacenie PCC.

To mnie właśnie ciekawi czemu auto jest inne niż konsola?

Nie ma różnicy w traktowaniu samochodów i konsol do gier pod względem podatkowym. W obu przypadkach, jeżeli wartość transakcji przekracza 1000zł, nabywca musi uiścić podatek PCC. Jeśli sprzedający osiągnął zysk i przedmiot został sprzedany przed upływem 6 miesięcy od zakupu, musi również uiścić podatek dochodowy od tego zysku.

Ale zakup powyżej 1000zl i PCC3 nie jest od tego roku czy następnego, jest od wielu wielu lat już

Tak, przepisy dotyczące podatku PCC obowiązują już od wielu lat. Zawsze warto być świadomym obowiązków podatkowych, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z kontrolą skarbową i ewentualnymi karami.

Podsumowując:

Jeśli zakup przedmiotu przekracza wartość 1000zł od osoby prywatnej, nabywca ma obowiązek uiścić podatek PCC w wysokości 2%.
Jeśli sprzedaż przedmiotu przez osobę fizyczną nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od zakupu i osiągnięto zysk, sprzedający ma obowiązek opłacenia podatku dochodowego od tego zysku.
Zawsze warto posiadać umowę kupna-sprzedaży jako potwierdzenie transakcji, szczególnie w przypadku większych kwot.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Kiedy darowizna nie wchodzi do majątku wspólnego?
Proszę o odpowiedź, jeżeli żona dostała dom od rodziców zapisany tylko na nią ale w trakcie trwania małżeństwa, teraz męża nie ma w domu, ma zarzut znęcania się nad rodziną. Czy ten majątek wchodzi w podział przy rozwodzie?...
Szkoda całkowita, co dalej?
Witam, 2 dni temu miałam stłuczkę, nie z mojej winy. Jest pewne, że rzeczoznawca uzna szkodę całkowitą w moim samochodzie, zostanę bez pieniędzy za które mogłabym kupić samochód (pewnie ze 2-3 tysiące) i bez samochodu a jest mi bardzo potrzebny. Wiem, że jeśli rzeczoznawca uzna szkodę całkowitą to mogę oddać firmie ubezpieczającej samochód na aukcję i w tym momencie przestaję rozumieć co się dalej dzieje. Ktoś na tej aukcji musi dać za samochód p...
Tajemnica korespondencji.
Mamy w pracy pewien problem. Otóż skierowaliśmy do Prezesa zarządu pismo dotyczące pracownika, który nie przestrzega norm życia społecznego. Pismo podpisane przez kilka osób zostało skierowane do Zarządu, ale Zarząd udostępnił treść pisma osobom trzecim, tj. jemu, kierownikowi będącego jednocześnie przewodniczącym OPZZ. I od tego momentu zaczęła się awantura. Czy Prezes popełnił wykroczenie służbowe, udostępniając autorów pisma?...
Pojazd niedopuszczonym do ruchu.
Zostałem zatrzymany na nie swoim skuterze, byłem bez kasku i karty motorowerowej, która posiadam lecz nie miałem jej przy sobie. Właściciel skutera znajdował się dosłownie 10 m ode mnie, poproszony zostałem o dokumenty pojazdu. Powiedziałem, że nie jest to mój skuter i zawołałem właściciela, wyszło, że pojazd był nie zarejestrowany, nie miał kompletnie nic żadnych dokumentów, zabrali nas na komisariat, skuter został na parkingu, ja dostałem wezwa...

Wyszukiwarka