Wynajem mieszkania od osoby, która straciła pełnomocnictwo.

Zastała mnie niemiła niespodzianka - dowiedziałem się, że wynajmuję mieszkanie od osoby, która nie jest jego właścicielem.
W zeszłym roku wynająłem mieszkanie od osoby A. Osoba ta poinformowała mnie podczas wynajmu, że jest właścicielem mieszkania i podpisaliśmy umowę, która zawiera taką właśnie informację.
Niedawno zgłosiła się do mnie osoba B, która twierdzi, że jest właścicielem mieszkania. Ku mojemu zdziwieniu, okazało się, że to prawda. Przedstawiła dokumenty, potwierdziłem jej roszczenia u notariusza oraz w księdze wieczystej - te informacje wskazują jasno, że lokal należy do osoby B. Okazuje się, że to osoba B jest właścicielem mieszkania a w momencie podpisywania umowy, osoba A miała z nią podpisaną umowę o pełnomocnictwie. Umowa o pełnomocnictwie została niedawno odwołana.
Osoba B poinformowała mnie, że po zakończeniu okresu najmu, chce dostać ode mnie klucze do mieszkania. Komu powinienem je zwrócić, skoro:
z osobą A łączy mnie umowa najmu, ale podczas podpisywania umowy zostałem wprowadzony w błąd co do tego, kto jest właścicielem mieszkania, na umowie znajduję się nieprawdziwa informacja,
osoba B jest właścicielem mieszkania i chce, żebym zwrócił jej klucze po zakończeniu okresu najmu bez informowania o tym osoby A.
Kontekst całej sytuacji jest też taki, że osoby A i B łączył w przeszłości związek nieformalny, który zakończył się. Osoby A i B odmawiają uregulowania tematu na własną rękę.
Czy obecna umowa najmu mnie obowiązuje? Czy powinienem ją przenieść na osobę B? Jak się ma do tego pełnomocnictwo, które było ważne w momencie zawarcia umowy najmu, ale zostało niedawno wycofane? Jak rozwikłać tę zagadkę bez narażania się na ciąganie po sądach?
anonim cytuj
08-09-2023
Oddajesz mieszkanie i rozliczasz się z wynajmującym, nie właścicielem. Jeśli wynajmujący odmówi odbioru to w dniu zakończenia najmu dokumentujesz stan mieszkania, a klucze możesz wysłać np. pocztą. Właściciel nie może "wejść w buty" wynajmującego bez stosownej cesji umowy, bo ta wiąże Ciebie z A w zakresie najmu.
A ja mam wątpliwości...
Z opisu wynika, że w chwili zawarcia umowy osoba A była pełnomocnikiem (cyt. " a w momencie podpisywania umowy, osoba A miała z nią podpisaną umowę o pełnomocnictwie") a co za tym idzie umowa została zawarta z pełnomocnikiem, który nie przekazał informacji że jest owym pełnomocnikiem. Nie wpływa to na ważność umowy ( z opisu wynika, iż pełnomocnictwo zostało odwołane już po zawarciu umowy), jednak wskazywałoby na to ze umowa została zawarta z właścicielem, w którego imieniu działał pełnomocnik...który "zapomniał" jednak wspomnieć, że owym pełnomocnikiem jest.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Po pierwsze, istotne jest, aby zrozumieć, że pełnomocnictwo pozwala pełnomocnikowi działać w imieniu mocodawcy. Jeśli więc osoba A działała w oparciu o ważne pełnomocnictwo w chwili zawarcia umowy najmu, działania te są uważane za działania osoby B, która była mocodawcą.

a w momencie podpisywania umowy, osoba A miała z nią podpisaną umowę o pełnomocnictwie


Na tej podstawie można wnioskować, że umowa najmu została zawarta pomiędzy użytkownikiem forum a osobą B, choć była zawierana przez osobę A jako pełnomocnika.

Po drugie, odwołanie pełnomocnictwa przez osobę B po zawarciu umowy najmu nie wpływa na ważność zawartej wcześniej umowy. Oznacza to, że umowa najmu jest nadal ważna, chociaż pełnomocnictwo zostało wycofane.

z opisu wynika, iż pełnomocnictwo zostało odwołane już po zawarciu umowy


Co do kluczy: klucze powinny zostać zwrócone osobie B, jako że to ona jest właścicielem nieruchomości. Jeśli jednak osoba A nie zwróci wam wpłaconej kaucji czy innych należności, możecie mieć podstawy prawne do odzyskania tych środków od osoby A, ponieważ miała ona pełnomocnictwo w chwili zawarcia umowy i z tej umowy wynikały obowiązki.

Jeśli chodzi o przeniesienie umowy najmu na osobę B: jeśli umowa została zawarta w dobrej wierze i pełnomocnictwo było ważne w chwili zawarcia umowy, nie ma potrzeby przenoszenia umowy na osobę B. Umowa jest ważna, a pełnomocnictwo po prostu uprawniało osobę A do działania w imieniu osoby B.

Podsumowując, umowa najmu zawarta przez Ciebie z osobą A, która działała jako pełnomocnik osoby B, jest ważna. Klucze powinieneś zwrócić właścicielowi, czyli osobie B, po zakończeniu okresu najmu.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Zasiedzenie działki przez gminę.
Cześć wszystkim. Posiadam działkę na której gmina wybudowała budynek który nie został skończony. Budowa rozpoczęła się w 1997r. I nie jest skończona. Czy jest możliwe zasiedzenia działki przez gminę? Ile lat ewentualnie jest czasu na wszczęcie postępowania przeciwko gminie?? Czy jest możliwość przerwania tego zasiedzenia ??...
Zasiedzenie gospodarstwa rolnego.
Aby przeprowadzić sprawę o zasiedzenie gospodarstwa rolnego czy muszą być wszyscy współwłaściciele na sprawie ?...
Podatek od sprzedanej nieruchomości.
Stan faktyczny: W 2020 roku wraz z moją siostrą odziedziczyłem w drodze spadku nieruchomość (po 1/2 udziału każde z nas). Nasz tata kupił tę nieruchomość w 2011 roku. W 2021 roku wspólnie postanowiliśmy o sprzedaży w/w nieruchomości. Siostra niemalże od razu przeznaczyła te środki na spłatę swojego kredytu na mieszkanie, ja swoimi środkami dysponuje w dalszym ciągu. Pytanie: Czy w świetle obowiązującego prawa, mój termin na przeznaczenie tych śr...
Dorosły syn ma problemy psychiczne. Jak mogę mu pomóc?
Witam. Syn dorosly ma problemy psychiczne. 2 lata temu przedawkowal narkotyki i był w szpitalu psych. Leczenie niby zakończono. Wyjechał 2 mce temu do pracy za granicę i dostałam tel.,że psychicznie coś nie tak. Mysli,że jest Bogiem., nie chodzi do pracy ,itp. Poprzednio narobił dużo długów. Mam zamiar go ściągnąć do Polski. 1. Czy mogę go przymusowo leczyć? 2 wysłać do szpitala? 3.Ubezwłasnowolnić? Błagam o poradę...

Wyszukiwarka