Rodzice przepisali gospodarstwo bratu, czy jest szansa cokolwiek odzyskać od brata?

Witam. Mam takie pytanie: Tata zmarł około 10 lat temu mama żyje, oboje rodzice przepisali gospodarstwo wraz z budynkami mojemu jedynemu bratu, ja nie dostałam nic, czy jest jakaś szansa na to by cokolwiek odzyskać od mojego brata?
anonim cytuj
30-08-2022
W jaki sposób przepisali? W zamian za emeryturę? Jeżeli tak to nic ci się nie należy, jeżeli w inny sposób to po ojcu mogłaś starać się o zachowek ale termin już minął, po matuli będziesz miała 5 lat na zachowek.
+1  
anonim cytuj
31-08-2022
Poprostu przepisali nie za emeryturę, ja dowiedziałam się o tym po 3 latach.
 
anonim cytuj
31-08-2022
Ale czy w momencie przejścia na emeryturę przekazali gospodarstwo, bo rolnik przechodząc na emeryturę "zdaje" gospodarstwo, jeżeli tak było to nic nie dostaniesz, jeżeli zwykła darowizna to po ojcu już za późno na cokolwiek, po matce będziesz miała 5 lat na wystąpienie o zachowek od jej śmierci
 
anonim cytuj
31-08-2022
Tata miał emeryturę z pracy czyli z ZUSU
 
anonim cytuj
01-09-2022
Czy to emerytura z zusu czy krusu musiał pozbyć się bycia rolnikiem i przekazać gospodarstwo aby otrzymać emeryture, już łatwiej tego nie umiem wytłumaczyć
 
anonim cytuj
01-09-2022
Dziękuję.
 
anonim cytuj
01-09-2022
Witam. Mam takie pytanie: Tata zmarł około 10 lat temu mama żyje, oboje rodzice przepisali gospodarstwo wraz z budynkami mojemu jedynemu bratu, ja nie dostałam nic, czy jest jakaś szansa na to by cokolwiek odzyskać od mojego brata?


Rozważając opisaną sytuację i postawione pytania, istnieją następujące kwestie prawne do uwzględnienia:

Jeżeli przekazanie gospodarstwa było formą darowizny, wówczas możliwe jest dochodzenie roszczeń o zachowek. Zachowek jest to część spadku, która przysługuje najbliższym członkom rodziny (np. dzieciom), jeśli zostali pominięci w testamencie lub darowiznie.

W przypadku śmierci ojca, prawo do wystąpienia o zachowek mija po upływie 3 lat od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o śmierci spadkodawcy i o swoim prawie do zachowku. Skoro od śmierci ojca minęło 10 lat, a dowiedziałaś się o tym po 3 latach, to termin na dochodzenie roszczeń o zachowek po ojcu niestety już minął.

W przypadku ewentualnej śmierci matki, będziesz miała 5 lat od dnia jej śmierci na wystąpienie o zachowek, jeżeli uznasz, że zostałaś pominięta przy dziedziczeniu.

Jeżeli chodzi o przekazanie gospodarstwa w związku z przejściem na emeryturę, istotne jest, czy tata przekazał gospodarstwo w związku z przejściem na emeryturę rolniczą z KRUS czy z ZUS. Jeżeli była to emerytura z ZUS, a nie z KRUS, to samo przejście na emeryturę nie wiązało się z koniecznością przekazania gospodarstwa rolnego.

Reasumując, kluczowe jest ustalenie, na jakiej podstawie prawnej doszło do przekazania gospodarstwa bratu. Jeżeli było to w formie darowizny, to możliwe jest dochodzenie roszczeń o zachowek. Jeśli chodzi o ojca, termin na dochodzenie roszczeń niestety minął. W przypadku matki, będziesz miała możliwość wystąpienia o zachowek w ciągu 5 lat od jej śmierci. Jeśli gospodarstwo zostało przekazane w związku z przejściem taty na emeryturę z ZUS, nie wpływa to na twoje prawa do zachowku.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Kradzież wizerunku na instagramie
Dzień dobry. Ktoś wykradł zdjęcia z Instagrama mojej córki i wstawił je pod fałszywym kontem na fotka.pl. . Córka pojechała z tyn ma policję gdzie usłyszała że nie zostanie przyjęte jej zgłoszenie o kradzieży jej wizerunku ponieważ nie ma w tym żadnej szkodliwości. Czy można z tyn problemem jakoś sobie poradzić skoro policja nic nie zrobi? ...
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku.
Witam sprzedałam mieszkanie które nabyłam w spadku po rodzicach ustawowo nastąpiło to w 2012 roku a sądownie 2019 czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży....
Czy mogę podjąć prace w nowej firmie?
Witam mam pytanie. Dostałem wypowiedzenie w swojej firmie. Okres wypowiedzenia obowiązuje do końca pazdziernika. Zwolniono mnie że swiadczenia pracy na ten okres. Czy mogę w tym czasie podjąć prace w nowej firmie?...
Kto dziedziczy długu po żonie?
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?...

Wyszukiwarka