Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.

Dzień dobry,
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa ziemi.
W związku z tym, że moja siostra z mężem planowali budowę domu na jednej z tych działek, byliśmy zmuszeni tymczasowo wyznaczyć drogę dostępową przez ich działkę. Obecnie jednak ponownie próbujemy uzyskać służebność dostępu od gminy, ale ponownie otrzymaliśmy pismo, w którym gmina oferuje nam zakup pasa ziemi, ale nie jest skłonna udzielić służebności.
Czy istnieją jakieś możliwości lub sposoby, które moglibyśmy wykorzystać, aby zmusić gminę do udzielenia nam służebności dostępu do naszych działek?
anonim cytuj
08-09-2023
Nie. Dojazd do działek powstałych w wyniku podziału powinien się zgodnie z prawem odbywać po tych działkach, jeśli to z jakichś powodów niemożliwe to nie powinno było dojść do podziału. Wasza sytuacja jest jednak dobra, skoro gmina zgadza się na sprzedaż drogi dojazdowej radzę skorzystać z takiej szansy zanim zaproponują ten zakup np. sąsiadowi na poszerzenie jego działki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku.


Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.) w art. 305 § 1 mówi, że „jeżeli nieruchomość nie posiada wymaganego dostępu do drogi publicznej, właściciel tej nieruchomości może żądać od właścicieli sąsiednich nieruchomości, aby udzielili mu, na wynagrodzenie, służebności drogi koniecznej”. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, właściciel ma prawo żądać od sąsiada (w tym przypadku gminy) ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Jednakże, warto zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące tej służebności. Przede wszystkim służebność ta może być ustanowiona tylko wtedy, gdy brak dostępu jest nie z winy właściciela. W sytuacji, w której działka została podzielona tak, że niektóre jej części nie mają dostępu do drogi publicznej, sądy mogą uznać, że brak dostępu jest wynikiem działań właściciela.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość zakupu pasa ziemi od gminy, to może to być korzystne rozwiązanie. W przypadku zakupu nieruchomości od gminy, warto skonsultować się z notariuszem w celu przygotowania umowy, która będzie chronić obie strony i zapewni prawidłowe przeprowadzenie transakcji.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Czy jest możliwość cofnięcia go?
Witam. Jeżeli znajomy ma dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Czy jest możliwość cofnięcia tego zakazu ?...
Wspólnota mieszkaniowa a pomieszczenia gospodarcze.
Dzień dobry, proszę wyjaśnienie w sprawie działań wspólnoty odnoszących się do pomieszczeń gospodarczych. Sprawa ma się tak , moja mama mieszka w budynku gdzie jest 5 lokali mieszkalnych. ON i i sąsiad maja wykupione mieszkania na własność. Na działce są oddzielne 2 budynki gospodarcze których część również jest wykupiona na własność. Teraz zarządca wspólnoty chce remontować swój budynek ( ścianę zewnętrzną)ale z funduszu remontowego wspólnoty. ...
Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?
Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka. Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?...
Wypowiedzenie umowy najmu w zimę.
Mam mieszkanie które wynajmuję rodzinie z dzieckiem. Czy jest możliwe ze jeśli wypowiem umowę najmu to zimą oni mogą odmówić wyprowadzki? Teściowa idzie na operacje i chcemy ją sprowadzić blisko nas - mąż jest jedynakiem, teściowa wdowa w zaawansowanym wieku i po operacji będzie potrzebować naszej pomocy a obecnie mieszka dość daleko. Słyszałam ze ponoć zimą mogą odmówić a ja nic nie będę mogła zrobić. Zwykła umowa najmu bez notariusza, podatek ...

Wyszukiwarka