Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.

Dzień dobry,
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa ziemi.
W związku z tym, że moja siostra z mężem planowali budowę domu na jednej z tych działek, byliśmy zmuszeni tymczasowo wyznaczyć drogę dostępową przez ich działkę. Obecnie jednak ponownie próbujemy uzyskać służebność dostępu od gminy, ale ponownie otrzymaliśmy pismo, w którym gmina oferuje nam zakup pasa ziemi, ale nie jest skłonna udzielić służebności.
Czy istnieją jakieś możliwości lub sposoby, które moglibyśmy wykorzystać, aby zmusić gminę do udzielenia nam służebności dostępu do naszych działek?
anonim cytuj
08-09-2023
Nie. Dojazd do działek powstałych w wyniku podziału powinien się zgodnie z prawem odbywać po tych działkach, jeśli to z jakichś powodów niemożliwe to nie powinno było dojść do podziału. Wasza sytuacja jest jednak dobra, skoro gmina zgadza się na sprzedaż drogi dojazdowej radzę skorzystać z takiej szansy zanim zaproponują ten zakup np. sąsiadowi na poszerzenie jego działki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku.


Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.) w art. 305 § 1 mówi, że „jeżeli nieruchomość nie posiada wymaganego dostępu do drogi publicznej, właściciel tej nieruchomości może żądać od właścicieli sąsiednich nieruchomości, aby udzielili mu, na wynagrodzenie, służebności drogi koniecznej”. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, właściciel ma prawo żądać od sąsiada (w tym przypadku gminy) ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Jednakże, warto zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące tej służebności. Przede wszystkim służebność ta może być ustanowiona tylko wtedy, gdy brak dostępu jest nie z winy właściciela. W sytuacji, w której działka została podzielona tak, że niektóre jej części nie mają dostępu do drogi publicznej, sądy mogą uznać, że brak dostępu jest wynikiem działań właściciela.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość zakupu pasa ziemi od gminy, to może to być korzystne rozwiązanie. W przypadku zakupu nieruchomości od gminy, warto skonsultować się z notariuszem w celu przygotowania umowy, która będzie chronić obie strony i zapewni prawidłowe przeprowadzenie transakcji.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Zapisy w umowie deweloperskiej.
Kupuję za kredyt mieszkanie u dewelopera. Pewne wątpliwości wzbudziły u mnie zapisy w projekcie umowy deweloperskiej. Mianowicie: - niskie kary umowne za przekroczenie terminu oddania nieruchomości rzędu 0,01% za dzień wartości umowy - maksymalnie do 2% wartości umowy - niemożliwość niepodpisania protokołu odbioru jeżeli usterki nie przeszkadzają w normalnym użytkowaniu lokalu - deweloper nie pozwala wybrać notariusza tylko forsuje swojego ...
wynajem
Z końcem roku 2020, chcę opuścić pokój, który wynajmuje. W akapicie dotyczącym rozwiązania umowy, jest napisane : " Każda ze stron może wypowiedzieć niniejszą umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia (w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i grudniu- okres wypowiedzenia Najemcy jest dwumiesięczny), licząc od początku miesiąca następującego po tym, w którym doręczono wypowiedzenie." Jak to rozumieć ? Według mnie, chcąc wyprowadz...
Hotel zmienił pokój za dopłatą, co robić?
Dzisiaj zadzwonili do nas z hotelu (tydzień przed wyjazdem) w którym zrobiliśmy rezerwację i wpłaciliśmy zaliczkę, że nie mają dla nas pokoju 4os który zarezerwowaliśmy, a w zamian mogą nam dać dwa pokoje dwu osobowe, do których musielibyśmy dużo dopłacić, jesteśmy 4os rodziną i chcieliśmy pokój na cztery osoby. Co mamy zrobić w tej sytuacji?...
na kogo przechodzi prawo do działki ROD po śmierci właściciela?
Mam pytanie o dobre wyjście z trudnej sytuacji. Rodzice nabyli działkę ROD ponad 30 lat temu. Działka była należycie pielęgnowana. Sądziłam z rodzicami drzewka...kwiaty... Miała dyplomy itp. Matka zmarła 10 lat temu. Więc ojciec sam został i pomagałam mu jak zawsze wcześniej. Rok później tata się ożenił z kobietą ze wsi .Nie interesowała się zbytnio działką ale z przymusu chodzila. Natomiast mi i bratowej zabraniała oskarżając nas że jesteśmy je...

Wyszukiwarka