Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.

Dzień dobry,
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa ziemi.
W związku z tym, że moja siostra z mężem planowali budowę domu na jednej z tych działek, byliśmy zmuszeni tymczasowo wyznaczyć drogę dostępową przez ich działkę. Obecnie jednak ponownie próbujemy uzyskać służebność dostępu od gminy, ale ponownie otrzymaliśmy pismo, w którym gmina oferuje nam zakup pasa ziemi, ale nie jest skłonna udzielić służebności.
Czy istnieją jakieś możliwości lub sposoby, które moglibyśmy wykorzystać, aby zmusić gminę do udzielenia nam służebności dostępu do naszych działek?
anonim cytuj
08-09-2023
Nie. Dojazd do działek powstałych w wyniku podziału powinien się zgodnie z prawem odbywać po tych działkach, jeśli to z jakichś powodów niemożliwe to nie powinno było dojść do podziału. Wasza sytuacja jest jednak dobra, skoro gmina zgadza się na sprzedaż drogi dojazdowej radzę skorzystać z takiej szansy zanim zaproponują ten zakup np. sąsiadowi na poszerzenie jego działki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku.


Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.) w art. 305 § 1 mówi, że „jeżeli nieruchomość nie posiada wymaganego dostępu do drogi publicznej, właściciel tej nieruchomości może żądać od właścicieli sąsiednich nieruchomości, aby udzielili mu, na wynagrodzenie, służebności drogi koniecznej”. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, właściciel ma prawo żądać od sąsiada (w tym przypadku gminy) ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Jednakże, warto zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące tej służebności. Przede wszystkim służebność ta może być ustanowiona tylko wtedy, gdy brak dostępu jest nie z winy właściciela. W sytuacji, w której działka została podzielona tak, że niektóre jej części nie mają dostępu do drogi publicznej, sądy mogą uznać, że brak dostępu jest wynikiem działań właściciela.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość zakupu pasa ziemi od gminy, to może to być korzystne rozwiązanie. W przypadku zakupu nieruchomości od gminy, warto skonsultować się z notariuszem w celu przygotowania umowy, która będzie chronić obie strony i zapewni prawidłowe przeprowadzenie transakcji.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Szanse na warunkowe umorzenie postępowania
Witam. Będę musiała odpowiedzieć za swoje czyny. Kradłam w sklepie kilkanaście- kilkadziesiąt razy… Nie dostałam jeszcze wezwania na policję na przesłuchanie, ale myśle ze stanie się to niebawem. Dlatego tez nie wiem co na mnie znaleźli i na jaka kwotę. Może to być 3000zl ale również 7000 zł, naprawdę nie wiem ile będą grzebać . Zastanawiam się czy w moim przypadku kiedy ilość tych kradzieży jest znaczna… mam szanse na warunkowe umorzen...
brak wypowiedzenia umowy najmu przez najemce
Witam, Córka chce wynająć mieszkanie. Właściciel przedstawił jej umowę z takimi zapisami - brak możliwości wypowiedzenia umowy przez Najemcę. Zdjęcie w załączeniu. Czy jest to zgodne z prawem? Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi....
ile komornik może zabrać sobie prowizji ?
Witam , mam pytanie ile komornik może zabrać sobie prowizji ? Mam drobną kwotę a muszę zapłacić drugie tyle czyli płacić mam podwójnie....
Odpowiedzialność pracownika za szkodę.
Dzień dobry, proszę o poradę, w jaki sposób rozwiązać sytuację . Firma posiada samochody służbowe jednak zdarzyło się tak, że osoba zajmująca się polisami przeoczyła termin na wznowienie OC, w związku z czym UFG nałożył na firmę wysoką karę w kwocie 10800 zł Firma chce przerzucić ten koszt na pracownika. Czy w ogóle ma do tego prawo? Pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, relacje z pracodawcą w porządku. W umowie ni...

Wyszukiwarka