Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.

Dzień dobry,
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa ziemi.
W związku z tym, że moja siostra z mężem planowali budowę domu na jednej z tych działek, byliśmy zmuszeni tymczasowo wyznaczyć drogę dostępową przez ich działkę. Obecnie jednak ponownie próbujemy uzyskać służebność dostępu od gminy, ale ponownie otrzymaliśmy pismo, w którym gmina oferuje nam zakup pasa ziemi, ale nie jest skłonna udzielić służebności.
Czy istnieją jakieś możliwości lub sposoby, które moglibyśmy wykorzystać, aby zmusić gminę do udzielenia nam służebności dostępu do naszych działek?
anonim cytuj
08-09-2023
Nie. Dojazd do działek powstałych w wyniku podziału powinien się zgodnie z prawem odbywać po tych działkach, jeśli to z jakichś powodów niemożliwe to nie powinno było dojść do podziału. Wasza sytuacja jest jednak dobra, skoro gmina zgadza się na sprzedaż drogi dojazdowej radzę skorzystać z takiej szansy zanim zaproponują ten zakup np. sąsiadowi na poszerzenie jego działki.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku.


Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.) w art. 305 § 1 mówi, że „jeżeli nieruchomość nie posiada wymaganego dostępu do drogi publicznej, właściciel tej nieruchomości może żądać od właścicieli sąsiednich nieruchomości, aby udzielili mu, na wynagrodzenie, służebności drogi koniecznej”. Zgodnie z tą regulacją, jeżeli nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, właściciel ma prawo żądać od sąsiada (w tym przypadku gminy) ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Jednakże, warto zauważyć, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące tej służebności. Przede wszystkim służebność ta może być ustanowiona tylko wtedy, gdy brak dostępu jest nie z winy właściciela. W sytuacji, w której działka została podzielona tak, że niektóre jej części nie mają dostępu do drogi publicznej, sądy mogą uznać, że brak dostępu jest wynikiem działań właściciela.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość zakupu pasa ziemi od gminy, to może to być korzystne rozwiązanie. W przypadku zakupu nieruchomości od gminy, warto skonsultować się z notariuszem w celu przygotowania umowy, która będzie chronić obie strony i zapewni prawidłowe przeprowadzenie transakcji.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Ślub z nieletnią
Mam 26 lat dziewczyna jeszcze 17 lat. 18-nastkę kończy dopiero 15 lipca, matka dziewczyny nie zgadza się na ślub w sądzie co mamy robić bym miał nad nią opiekę, mamy wspólnego syna co, do którego mam pełne prawa rodzicielskie, zależy mi na tym bym miał nad nią opiekę, gdyż do urodzin siedzi w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej. ...
Jak najkorzystniej przepisać prawo własności do mieszkania?
Dzień dobry, w 2012 roku moja ciocia (rodzona siostra mojego taty) zakupiła mi mieszkanie, w którym obecnie mieszkam już z moją żoną, na zasadzie umowy najmu. Chcielibyśmy w końcu to uregulować prawnie, to znaczy żeby te mieszkanie było już na mnie, tylko jak najmniejszym kosztem. Rodzą się pytania ? - czy najlepszym rozwiązaniem na zniwelowanie kosztów (zwolnienie z podatków, taksy, etc) jest umowa darowizny tego mieszkania na mojego tate, g...
Windykacja nieuczciwego najemcy.
W listopadzie 2023 wynająłem mieszkanie parze, z tym że umowę najmu okazjonalnego podpisałem tylko w obecności mężczyzny, jego partnerka nie mogła być być obecna. Jak się niedawno okazało po prostu była w ciąży, facet chciał to zataić. Najemca zalega z jednym czynszem (za chwilę prawdopodobnie z dwoma) oraz z opłatami bieżącymi. Dziecko ma kilka miesięcy a ten fakt nie został mi zgłoszony. W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub...
Pozwolenie na broń.
Witam, czytałem ostatnio o możliwościach uzyskania pozwolenia na posiadanie broni. W jednym z punktów widnieje: dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia: - stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenia życia, zdrowia lub mienia; Rozumiem, że trzeba tutaj przedstawić dokument potwierdzający realne zagrożenie np. groźby....

Wyszukiwarka