Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Przedłuża się stworzenie spisu inwentarza przez komornika. Za miesiąc mija 6 miesięcy od śmierci rodzica, więc chcielibyśmy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale boję się, że komornik nie zdąży. Chciałbym stworzyć wykaz inwentarza, gdzie i w jaki sposób go złożyć?
anonim cytuj
11-04-2024
Do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, nie jest wcale konieczne posiadanie tego spisu. Poza tym, brak złożenia oświadczeń spowoduje, że po upływie tych 6-mcy spadkobiercy odziedziczą spadek właśnie z dobrodziejstwem inwentarza.
 
anonim cytuj
11-04-2024
Tak, ale są długi i obawiam się, że tylko po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza bez spisu inwentarza nie będzie podstawy, aby tego nie spłacać i będzie sprawa w sądzie założona przez banki. I analogicznie jeśli będzie spis inwentarza, bez przyjęcia spadku to bank może założyć sprawę w sądzie, aby zlokalizować spadkobierców.
 
anonim cytuj
11-04-2024
Należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, najszybszą drogą jest notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Nastąpi przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. A na spis inwentarza spokojnie poczekasz. Następnie należy skontaktować się bezpośrednio z bankiem, poinformować o przyjęciu spadku i zobowiązać się do przesłania wykazu tuż po jego otrzymaniu. Bank nie skieruje postępowania na drogę sądową dopóki nie będzie miał pewności, że będzie miał od kogo i z czego ściągnąć dług.
 
anonim cytuj
11-04-2024
Czyli jeśli jakiś bank będzie chciał wyegzekwować należność już po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza to wystarczy poinformować, że spis inwentarza jest w trakcie i po uzyskaniu będzie przesłany i nastąpi spłata lub nie?
 
anonim cytuj
11-04-2024
Informować banki, które widnieją w spisie inwentarza czy czekać, aż bank się odezwie?
 
anonim cytuj
11-04-2024
Tak, wystarczy poinformować bank o tym, iż spis inwentarza jest w trakcie tworzenia oraz zobowiązać się do jego przesłania. Jeśli chodzi o sam fakt zgłoszenia tego bankowi - to zależy od Was czy zrobicie to od razu czy będziecie czekać. Bank i tak prędzej czy później dotrze do spadkobierców. Kiedy dostaniecie spis inwentarza, wejdziecie w posiadanie danych dotyczących konkretnych długów. Od chwili przyjęcia spadku to Wy za nie odpowiadacie, więc mogą być naliczane z tego tytułu odsetki karne. Warto również sprawdzić czy kredyty nie były ubezpieczone.
 
anonim cytuj
11-04-2024
Rozumiem tez, że jeśli po stronie majątku nie będzie nic lub będą to symboliczne wartości to bank nie może nic od nas wyegzekwować. Dobrze rozumiem, że jeśli np. Majątek to 1000 zł a długi 30000 zł to wtedy spłacamy 1000 zł?
 
anonim cytuj
11-04-2024
Tak, dokładnie. Taka jest istota przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
 
anonim cytuj
11-04-2024

Sugerowane Tematy

Wspólność majątkowa a darowizna.
Jeszcze przed zawarciem małżeństwa, moja obecna małżonka nabyła grunt rolny (nie była to darowizna, typowa transakcja osób fizycznych niespokrewnionych). Kilka miesięcy po zawarciu małżeństwa chcielibyśmy przenieść własność z jej majątku osobistego do majątku wspólnego poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej, co ułatwi nam budowę domu w przyszłości. Notariusz twierdzi, że jest to możliwe tylko na drodze darowizny do majątku wspólnego. Wiem, ...
Wyrok w sprawie zadłużenia.
Chciałbym zapytać na jakiej podstawie i kierując się jakimi dowodami, lub dodatkowymi informacjami mogę odwołać się od wyroku zasądzajacego mi zadłużenie?...
Czy jest jakaś podstawa prawna, która nakazuje wziąć mi L4 z powodu złamanej ręki?
Mam takie pytanie: czy jest jakaś podstawa prawna, która nakazuje wziąć mi L4 z powodu złamanej ręki? Czy mogę chodzić do pracy z ręką w gipsie? Praca biurowa i chce chodzić, a nie siedzieć w domu ...
Pozwany nie odniósł się do pozwu o podwyższenie alimentów.
Witam serdecznie, chciałam się zapytać jak wygląda sytuacja gdy pozwany nie odniósł się do pozwu o podwyższenie alimentów? Miał ktoś taką sytuację? Będzie ponownie do niego zawiadomienie wysyłane, sprawa się odbędzie czy może być zaocznie?...

Wyszukiwarka