OC po szkodzie całkowitej.

Mam pytanie dotyczące OC.
Pojazd w ramach szkody całkowitej z OC sprawcy idzie do ubezpieczyciela.
Ubezpieczyciel sprzedaje wrak.
Co z polisą?
Nowy właściciel korzysta z dotychczasowej polisy?
Wrak jest sprzedany za kwotę niewiele wyższą od ceny polisy (innymi słowy kupujący wrak dostaje polisę za free).
Czy może można wypowiedzieć polisę i odzyskać wydane na nią pieniądze?
(proporcjonalnie do pozostałego okresu).
anonim cytuj
08-09-2023
Auto jest sprzedawane z aktualną polisą OC która przechodzi na nabywcę, rozwiązują się ryzyka dobrowolne (NNW,ASS,AC) i z nich jest ewentualny zwrot.
Sytuacja patologiczna bo polisa to poniesiony koszt, którego nikt nie zwraca.
Celem odszkodowania jest przywrócenie stanu sprzed szkody.
A tak, pomimo nie korzystania z pojazdu i ponoszenia kosztów O, jestem stratny na szkodzie.
W tej sytuacji płacę OC, TU sprawcy wycenia wrak na pewną kwotę a OC na niemal rok dostaje za darmo.
Polisa roczna to połowa ceny wraku

No to umów się z kupcem że wypowie polisę a wtedy Ty dostaniesz zwrot składki za niewykorzystany okres.
Nikt na to nie pójdzie bo to dla niego niekorzystne.
Sprzedając pojazd kalkuluję w jego cenie polisę i zawieram umowę.
Przy likwidacji z OC sprawcy już takiego wyboru nie mam.
Chodzi mi o to, że wyceniając wrak, nikt OC nie bierze pod uwagę i poszkodowany jest stratny, co jest w sprzeczności z celem odszkodowania.

To jest kwestia dogadania się między sprzedającym a kupującym. Pozornie może się wydawać, że wypowiedzenie polisy kupującemu się nie opłaca, ale bardzo często przy przeniesieniu polisy zbywcy ubezpieczyciel robi rekalkulację składki, która dla nabywcy wypada bardzo niekorzystnie. Więc ten czynnik należy wziąć pod uwagę.
 
anonim cytuj
08-09-2023
W przypadku OC, kiedy mamy do czynienia z likwidacją szkody całkowitej, istnieje kilka aspektów, które warto rozpatrzyć:

Kiedy pojazd zostaje zaliczony do kategorii szkody całkowitej, w praktyce oznacza to, że koszt naprawy pojazdu jest zbliżony lub wyższy niż jego aktualna wartość rynkowa. W takiej sytuacji pojazd jest przekazywany ubezpieczycielowi, który następnie podejmuje decyzję o jego dalszym losie, np. sprzedaje go jako wrak.

Jeżeli chodzi o polisę OC, jej obowiązywanie jest związane z konkretnym pojazdem, a nie z jego właścicielem. Oznacza to, że polisa OC automatycznie przechodzi na nowego nabywcę pojazdu. Jednakże ważne jest, aby pamiętać, że przejęcie przez nabywcę polisy OC nie oznacza konieczności przejęcia przez niego wszystkich ryzyk związanych z dodatkowymi ubezpieczeniami, takimi jak AC, NNW czy ASS. Te dodatkowe ubezpieczenia mogą być wypowiedziane, a składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia może zostać zwrócona dotychczasowemu właścicielowi pojazdu.

Co do zwrotu składki za niewykorzystany okres polisy OC, w praktyce jest to kwestia indywidualnych negocjacji pomiędzy sprzedającym a nabywcą. Oczywiście, sprzedający ma prawo do zwrotu składki za okres, w którym nie korzystał z pojazdu, ale zwykle nabywca pojazdu nie jest zainteresowany wypowiadaniem polisy OC, która jest obowiązkowa. W sytuacji, gdy polisa OC jest znaczącym elementem wartości pojazdu, może to być argumentem przemawiającym za negocjacjami w tej kwestii.

Chodzi mi o to, że wyceniając wrak, nikt OC nie bierze pod uwagę i poszkodowany jest stratny, co jest w sprzeczności z celem odszkodowania.


W świetle prawa, głównym celem odszkodowania jest przywrócenie poszkodowanemu stanu sprzed szkody. Jeżeli jednak w Twoim odczuciu otrzymane odszkodowanie nie pokrywa rzeczywistych strat, warto rozważyć skierowanie sprawy do sądu w celu uzyskania odpowiedniego zadośćuczynienia. Proces wyceny wraku jest oparty na wielu czynnikach, w tym na aktualnej wartości rynkowej pojazdu, a polisa OC nie jest jednym z nich. Dlatego w sytuacji, gdy czujesz się pokrzywdzony, warto rozważyć wszelkie dostępne środki prawne w celu ochrony swoich interesów.
 
anonim cytuj
09-09-2023
Mam pytanie dotyczące OC.


Nie wiem, co dokładnie Cię niepokoi, ale spróbuję Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, choć wątpliwości można by tu mieć wiele.

Pojazd w ramach szkody całkowitej z OC sprawcy idzie do ubezpieczyciela.


No i dobrze, przecież tak ma być. Jesteś pewien, że wiesz, co to znaczy "szkoda całkowita"?

Ubezpieczyciel sprzedaje wrak.


Oczywiście, że tak robi. Przecież nie będzie trzymał go na parkingu jako pamiątkę.

Co z polisą?


Co z nią? To zależy od wielu czynników. Czy jesteś pewien, że zrozumiałeś, jak działa OC?

Nowy właściciel korzysta z dotychczasowej polisy?


A dlaczego miałby nie korzystać? Polisa OC przypisana jest do samochodu, nie do właściciela. Wiem, że to trudne do zrozumienia, ale taka jest zasada.

Wrak jest sprzedany za kwotę niewiele wyższą od ceny polisy (innymi słowy kupujący wrak dostaje polisę za free).


Hmm... ciekawe spojrzenie. Może powinieneś otworzyć własną firmę ubezpieczeniową i wprowadzić nowe zasady?

Czy może można wypowiedzieć polisę i odzyskać wydane na nią pieniądze?


Teoretycznie tak, praktycznie - powodzenia. Z mojego doświadczenia wynika, że to nie jest takie proste, jak się wydaje.

Sytuacja patologiczna bo polisa to poniesiony koszt, którego nikt nie zwraca. Celem odszkodowania jest przywrócenie stanu sprzed szkody.


Czy ja dobrze rozumiem, że chcesz zarobić na swoim nieszczęściu? Może zastanów się, czy Twoje oczekiwania są realne.

Chodzi mi o to, że wyceniając wrak, nikt OC nie bierze pod uwagę i poszkodowany jest stratny, co jest w sprzeczności z celem odszkodowania.


Skoro tak uważasz, to może powinieneś podjąć działania prawne i zaskarżyć ubezpieczyciela? Ah, przepraszam, zapomniałem, że nie chcesz, żebym Ci radził konsultację z adwokatem.

To jest kwestia dogadania się między sprzedającym a kupującym. Pozornie może się wydawać, że wypowiedzenie polisy kupującemu się nie opłaca, ale bardzo często przy przeniesieniu polisy zbywcy ubezpieczyciel robi rekalkulację składki, która dla nabywcy wypada bardzo niekorzystnie.


I znów wracamy do tego, że to wszystko jest kwestią negocjacji i umowy. Nie wszystko jest takie czarno-białe, jak się wydaje.

W świetle prawa, głównym celem odszkodowania jest przywrócenie poszkodowanemu stanu sprzed szkody. Jednak prawo nie uwzględnia indywidualnych odczuć i interpretacji każdego poszkodowanego. Dlatego jeśli czujesz, że zostałeś pokrzywdzony przez system, może powinieneś zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i priorytetami.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Rozwiązanie umowy z przedszkolem.
Dzień dobry, Syn dostał się do zerówki w przedszkolu publicznym, w związku z tym chcieliśmy złożyć wypowiedzenie w obecnym przedszkolu prywatnym z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Jednakże napotkaliśmy na problem. W umowie widnieje zapis: 1. Rodzice/Opiekunowie prawni mogą rozwiązać umowę, bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zmiany Regulaminu ograniczającej ich dotychczasowe prawa lub prawa dziecka, lub zwiększającej zakres ich obo...
praca w swieta w niemczech
Pracuje w Niemczech Jak to wygląda z pracą w niedzielę i święta?? Normalnie pracujesz bo musisz ?Czy należy się za to jakiś dodatek? I czy mozna zwolnić pracownika ma zwolnieniu lekarskim??? W razie czego proszę pytać jak coś nie jasne zaraz odpowiem...
Obowiązek alimentacyjny ojca powstający przed urodzeniem dziecka.
Partner zostawił mnie w ciąży , teraz mam takie pytanie złożyłam wniosek o ojcostwo i alimenty ale z tego co mi wiadomo mogę się starać od poczęcia czy to jest prawda??...
Właściciel wymienił zamki w drzwiach
Dzień dobry. Mam problem z wynajmującym mieszkanie. Dokładnie 4 dni się opóźniłem z zapłatą za mieszkanie. W tym czasie nie było mnie w domu bo leżałem chory i w tym samym czasie właściciel mieszkania wymienił zamki do drzwi i nie chcę oddać moich ubrań i innych rzeczy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy mogę wejść do mieszkania z policją i ślusarzem? Chodzi mi tylko o ubrania i bieliznę bo resztę rzeczy takich jak tv i inne chcę zostawić wł...

Wyszukiwarka