Wyłudzanie pieniędzy od pracowników przez kierowników?

Witam.
Pracuję obecnie w jednej z popularnych sieci supermarketów jako pracownik najniższego szczebla.
Ostatnio mieliśmy niespodziewaną wizytę Sanepidu. Wypadła bardzo źle i sklep otrzymał karę, którą zapłaciło dwóch z-ców kierownika, którzy byli na tamtej zmianie. Dowiedziałem się jednak od jednego z nich, że karę mają również zapłacić pracownicy, ponieważ "utrzymanie czystości sklepu to ich zbiorowa odpowiedzialność". Suma została rozdzielona na ok. 30 zł na osobę.
Płacić jednak nie zamierzam, gdyż "zaśmierdziało" mi to wyłudzeniem na kilometr, z tych konkretnych powodów:
- kara została oficjalnie zapłacona przez kierowników
- część kary każdego pracownika nie zostanie potrącona z wypłaty czy z premii, tylko mamy zapłacić z własnych pieniędzy
- gdy zapytany o termin zapłaty, kierownik odpowiedział "kiedy możecie"
Pewnie bym nawet nie pisał tego tematu, lecz z tego co słyszałem od innych pracowników, jak i od samego z-cy kierownika wczoraj, płacenie takich "kar" przez pracowników jest tam normalne, niezależnie od wysokości kary. Tutaj pojawia się największy problem, gdyż teraz to są groszowe sprawy, lecz Sanepid obiecał że gdy sytuacja sanitarna się nie poprawi, kara będzie dużo większa, a pracownicy będą "musieli" zapłacić ponad 200zł od osoby.
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie, czy jednak, jakimś cudem, ma to jakieś podstawy prawne? Jeśli to pierwsze, to czy jest coś, co ja, lub ktoś inny, mógłby zrobić? Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować, nawet jeśli jest to jak na razie słowo przeciw słowu i żadnych konkretnych dowodów na to nie mam?
anonim cytuj
01-09-2023
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie

Tak , nalezy odmówić zapłaty
Za niedociągnięcia odpowiada zawsze pracodawca i osoby działające w jego imieniu - kierownicy.
Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować?

Tak jezeli bedzie wywierany nacisk na pracowników aby dokonali wpłat
Kierownik jest od tego żeby odpowiednio kierować pracownikami i jak widzi " niedociągnięcia " to nakazuje je usunąć = tutaj kierownik nie wykonywał swoich obowiązków w sposób prawidłowy i za to został ukarany
Nawet jeśli nie mam żadnych dowodów? To była kluczowa część pytania. Nie chciałbym by mnie zignorowali, lub żeby inspekcja spełzła na niczym, a potem kierownicy urządzili nam piekło w pracy za to, że "ktoś" na nich doniósł.

Należy poprosić na piśmie o decyzje dokonania wpłaty jeżeli kierownik będzie naciskał
Komu masz wpłacić , firmie , kierownikowi ? na jakiej podstawie ?
Jak z ręki do ręki to niech ci potwierdzi wpłatę.
TELEFONY MAJĄ DYKTAFON w większości przypadków
Łażenie z dyktafonem włączonym po 8-9h dziennie, licząc, że się coś nagra i nagra się dobrze nie jest za dobrym pomysłem, tym bardziej, że mamy zakaz nagrywania czegokolwiek na sali sprzedaży, co niechybnie by się stało z takim rozwiązaniem.
Jednak poproszenie o potwierdzenie na piśmie to niegłupi pomysł. Zastosuję się do niego. Dzięki.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie


Prawidłowo jest stwierdzenie, że za niedociągnięcia odpowiada pracodawca oraz osoby działające w jego imieniu. Na podstawie Kodeksu Pracy, to pracodawca jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym również za przestrzeganie norm sanitarnych. W żadnym przypadku nie ma prawnego uzasadnienia, aby przerzucać koszty kar na pracowników, zwłaszcza bez oficjalnej procedury potrącenia z wypłat czy premii.

Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować?


Państwowa Inspekcja Pracy ma kompetencje do sprawdzania, czy prawa pracowników są przestrzegane. Wywieranie nacisku na pracowników w celu dokonania wpłat może stanowić naruszenie praw pracowniczych. Zaleca się zgłoszenie takiej sytuacji do PIP.

Nawet jeśli nie mam żadnych dowodów?


W sytuacji, gdy pracodawca naciska na dokonanie wpłaty, warto, jak już zostało wspomniane, poprosić o formalną decyzję w tej sprawie na piśmie. W ten sposób można zdobyć dowód potwierdzający próbę wyłudzenia pieniędzy. Jednak należy pamiętać, że nagrywanie bez wiedzy i zgody drugiej strony jest w Polsce niedozwolone, na podstawie art. 190a § 1 Kodeksu karnego. Jeżeli zdecydujesz się zgłosić sprawę do PIP, pamiętaj, aby nie przedstawiać nielegalnie pozyskanych nagrań jako dowodu.

W odniesieniu do propozycji płatności "z ręki do ręki", zdecydowanie zalecam unikanie takich sytuacji. Jeżeli już dojdzie do takiej transakcji, to należy prosić o pisemne potwierdzenie, które będzie dowodem wpłaty.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia przyczynią się do lepszego zrozumienia sytuacji i pozwolą podjąć właściwe kroki w celu ochrony swoich praw.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Zajęcie komornicze na koncie zagranicznym
Czy komornik skarbowy może zająć wynagrodzenie i zwrot podatku na koncie zagranicznym?...
Pracodawca nie chce podpisać urlopu.
Szef nie chce podpisać mi urlopu na 2 tygodnie, twierdzi że nie może ponieważ w tym samym czasie bierze inna osoba urlop boi się że kolejny urlop przerwie ciągłość w pracy gdy w tym samym czasie np. jeszcze ktoś poszedł np. na L4. Moje pytanie jakich użyć argumentów kiedy mam już opłacone ferie które spędzam z 7 latkiem(tata wychowujący sam dzieci) Czytałem coś na temat tych nowych urlopów, które weszły w życie czy mogę złożyć wniosek o taki ur...
Darowizna obciążona kredytem hipotecznym.
Witam, Od męża mojej mamy otrzymałam nieruchomość, na której ciąży kredyt hipoteczny. Z tego co mi wiadomo ta nieruchomość nie jest już spłacana, ponieważ mąż mamy nie ma pieniędzy żeby ją spłacić. Ta nieruchomość została przepisana na mnie gdyż mąż mamy obawiał się, że straci ta nieruchomość. Ta nieruchomość jest tez przepisana na mnie i funkcjonuje jako firma, która splajtowała a teraz mąż mamy chce ja sprzedać. Moje pytanie jest takie, czy je...
Pytanie dotyczące najmu okazjonalnego
Mam pytanie dotyczące najmu okazjonalnego. W zasadzie powinien on zabezpieczać moje interesy w wypadku problemów z Najemcami, ale zastanawiam mnie jedna kwestia. Podpisałam umowę najmu i umowę najmu okazjonalnego u notariusza z pewnym mężczyzną, ale dowiedziałam się niedawno, że ma nową partnerką, z którą mieszka. Co z nią jeśli zaczną się problemy i dojdzie do jego eksmisji? Będę musiała bawić się w sąd mimo, że zabezpieczyłam się przed ...

Wyszukiwarka