Wyłudzanie pieniędzy od pracowników przez kierowników?

Witam.
Pracuję obecnie w jednej z popularnych sieci supermarketów jako pracownik najniższego szczebla.
Ostatnio mieliśmy niespodziewaną wizytę Sanepidu. Wypadła bardzo źle i sklep otrzymał karę, którą zapłaciło dwóch z-ców kierownika, którzy byli na tamtej zmianie. Dowiedziałem się jednak od jednego z nich, że karę mają również zapłacić pracownicy, ponieważ "utrzymanie czystości sklepu to ich zbiorowa odpowiedzialność". Suma została rozdzielona na ok. 30 zł na osobę.
Płacić jednak nie zamierzam, gdyż "zaśmierdziało" mi to wyłudzeniem na kilometr, z tych konkretnych powodów:
- kara została oficjalnie zapłacona przez kierowników
- część kary każdego pracownika nie zostanie potrącona z wypłaty czy z premii, tylko mamy zapłacić z własnych pieniędzy
- gdy zapytany o termin zapłaty, kierownik odpowiedział "kiedy możecie"
Pewnie bym nawet nie pisał tego tematu, lecz z tego co słyszałem od innych pracowników, jak i od samego z-cy kierownika wczoraj, płacenie takich "kar" przez pracowników jest tam normalne, niezależnie od wysokości kary. Tutaj pojawia się największy problem, gdyż teraz to są groszowe sprawy, lecz Sanepid obiecał że gdy sytuacja sanitarna się nie poprawi, kara będzie dużo większa, a pracownicy będą "musieli" zapłacić ponad 200zł od osoby.
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie, czy jednak, jakimś cudem, ma to jakieś podstawy prawne? Jeśli to pierwsze, to czy jest coś, co ja, lub ktoś inny, mógłby zrobić? Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować, nawet jeśli jest to jak na razie słowo przeciw słowu i żadnych konkretnych dowodów na to nie mam?
anonim cytuj
01-09-2023
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie

Tak , nalezy odmówić zapłaty
Za niedociągnięcia odpowiada zawsze pracodawca i osoby działające w jego imieniu - kierownicy.
Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować?

Tak jezeli bedzie wywierany nacisk na pracowników aby dokonali wpłat
Kierownik jest od tego żeby odpowiednio kierować pracownikami i jak widzi " niedociągnięcia " to nakazuje je usunąć = tutaj kierownik nie wykonywał swoich obowiązków w sposób prawidłowy i za to został ukarany
Nawet jeśli nie mam żadnych dowodów? To była kluczowa część pytania. Nie chciałbym by mnie zignorowali, lub żeby inspekcja spełzła na niczym, a potem kierownicy urządzili nam piekło w pracy za to, że "ktoś" na nich doniósł.

Należy poprosić na piśmie o decyzje dokonania wpłaty jeżeli kierownik będzie naciskał
Komu masz wpłacić , firmie , kierownikowi ? na jakiej podstawie ?
Jak z ręki do ręki to niech ci potwierdzi wpłatę.
TELEFONY MAJĄ DYKTAFON w większości przypadków
Łażenie z dyktafonem włączonym po 8-9h dziennie, licząc, że się coś nagra i nagra się dobrze nie jest za dobrym pomysłem, tym bardziej, że mamy zakaz nagrywania czegokolwiek na sali sprzedaży, co niechybnie by się stało z takim rozwiązaniem.
Jednak poproszenie o potwierdzenie na piśmie to niegłupi pomysł. Zastosuję się do niego. Dzięki.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Czy mam rację i jest to zwyczajne w świecie wyłudzenie


Prawidłowo jest stwierdzenie, że za niedociągnięcia odpowiada pracodawca oraz osoby działające w jego imieniu. Na podstawie Kodeksu Pracy, to pracodawca jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym również za przestrzeganie norm sanitarnych. W żadnym przypadku nie ma prawnego uzasadnienia, aby przerzucać koszty kar na pracowników, zwłaszcza bez oficjalnej procedury potrącenia z wypłat czy premii.

Czy jest to coś, czym np. PIP mógłby się zainteresować?


Państwowa Inspekcja Pracy ma kompetencje do sprawdzania, czy prawa pracowników są przestrzegane. Wywieranie nacisku na pracowników w celu dokonania wpłat może stanowić naruszenie praw pracowniczych. Zaleca się zgłoszenie takiej sytuacji do PIP.

Nawet jeśli nie mam żadnych dowodów?


W sytuacji, gdy pracodawca naciska na dokonanie wpłaty, warto, jak już zostało wspomniane, poprosić o formalną decyzję w tej sprawie na piśmie. W ten sposób można zdobyć dowód potwierdzający próbę wyłudzenia pieniędzy. Jednak należy pamiętać, że nagrywanie bez wiedzy i zgody drugiej strony jest w Polsce niedozwolone, na podstawie art. 190a § 1 Kodeksu karnego. Jeżeli zdecydujesz się zgłosić sprawę do PIP, pamiętaj, aby nie przedstawiać nielegalnie pozyskanych nagrań jako dowodu.

W odniesieniu do propozycji płatności "z ręki do ręki", zdecydowanie zalecam unikanie takich sytuacji. Jeżeli już dojdzie do takiej transakcji, to należy prosić o pisemne potwierdzenie, które będzie dowodem wpłaty.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia przyczynią się do lepszego zrozumienia sytuacji i pozwolą podjąć właściwe kroki w celu ochrony swoich praw.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Przedawnienie długu po jakim czasie?
Po jakim czasie przedawnia się dług? W 2012 r. zaciągałam pożyczkę, teraz przyszedł list ze sądu, tzn. tak powiedział listonosz, mama nie odbiera listów dlatego, że nas nie ma w kraju. Podobny list odebrałam w tamtym roku i był to od komornika....
Odmowa urlopu.
Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda. 1 grudnia złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu. Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle. Jest j...
Pożyczka dla znajomego.
Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse odzyskać pożyczone pieniądze, kwota o jaką chodzi to 14500 zł. Od października 2022 pewna osoba jest mi dłużna wyżej wymienioną kwotę, lecz pożyczka poszła oczywiście do ręki, jedynie posiadam przelewy bankowe na 1000zł. Oprócz tych przelewów posiadam również masę SMS-ów gdzie wyżej wymieniona osoba gra na zwłokę, dziękuje za pożyczkę, przeprasza mnie że to tyle trwa, lecz pieniędzy nie oddaje...
Czy należy uregulować zaległości OC poprzedniego właściciela auta?
Mama kupiła auto i przyszło jej przed sądowne wezwanie do zapłaty, za polisę od poprzedniego właściciela. Mama dostała z dowodem rejestracyjnym numer polisy, że auto jest ubezpieczone, nic nie było mowy o tym, że trzeba zrobić jakąś wpłatę. Mamie też nie przychodziło żadne ponaglenie z ubezpieczalni, tylko od razu przed sądowe wezwanie do zapłaty, co można dalej z tym robić? Ma to płacić mama czy poprzedni właściciel?...

Wyszukiwarka