Czy można dopisać kogoś do aktu notarialnego jeżeli nie jest się małżeństwem?

Witam. Sytuacja wygląda tak: chcieliśmy kupić wspólnie z partnerem mieszkanie skorzystaliśmy z pomocy doradcy kredytowego. Przeanalizował naszą sytuację i stwierdził że najkorzystniej będzie dla nas jeśli kredyt będzie tylko na mojego partnera. Teraz mieszkanie jest już kupione w akcie notarialnym widnieje tylko mój partner. Chciałabym jednak być dopisana do tego aktu notarialnego. Będę w końcu razem z partnerem remontować urządzać mieszkanie i spłacać kredyt dlatego nie odpowiada mi to że prawo do mieszkania ma tylko on. Pytanie prawne brzmi więc czy można mnie dopisać do aktu notarialnego jeśli nie jesteśmy małżeństwem i ile by to kosztowało bo podejrzewam że w grę wchodzi podatek od darowizny jeśli się nie mylę. Z góry dziękuję za pomoc
anonim cytuj
12-07-2022
Darowizna jest rozwiązaniem, oczywiście należy pamiętać o podatku od spadków i darowizn oraz sprawdzić umowę kredytową - czy nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony banku.
 
anonim cytuj
12-07-2022
A jaki byłby koszt takiej darowizny ?
 
anonim cytuj
12-07-2022
Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn osoby „obce” należą do tzw. III grupy podatkowej, a więc kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 4902 zł. Stawka podatku od nadwyżki tej kwoty wynosi 20%.
 
anonim cytuj
12-07-2022
Rozumiem że jeśli bylibyśmy po ślubie to można by uniknąć tego podatku przy dopisaniu mnie do aktu notarialnego?
 
anonim cytuj
12-07-2022
Po ślubie można rozszerzyć majątek wspólny o tę nieruchomość
 
anonim cytuj
12-07-2022
Wtedy przy darowiznie - 0 procent podatku.
Natomiast jeśli będziesz finansowo uczestniczyć w remoncie - mimo że nie jesteś właścicielem - sugeruję zakupy i usługi na faktury imienne i zachowanie ich.
 
anonim cytuj
12-07-2022
To nie jest żadne "dopisywanie do aktu notarialnego", tylko opcje są dwie - albo darowizna przed małżeństwem, albo darowizna w małżeństwie, albo rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej. W żadnym z tych przypadków nie dojdzie do dopisania pani do aktu notarialnego. Tamta umowa zostanie nietknięta i będzie w identycznym kształcie, jak pierwotnie.
 
anonim cytuj
12-07-2022
Gdzie trzeba załatwić taka darowiznę u notariusza?
 
anonim cytuj
12-07-2022
Nieruchomość wymaga formy aktu notarialnego do skutecznego przeniesienia własności. Ale to będzie nowy akt notarialny z umową darowizny, a nie dopisywanie do poprzedniej umowy sprzedaży.
 
anonim cytuj
12-07-2022
A mam jeszcze pytanie czy jeśli jest to mieszkanie na kredyt to jest wymagana zgoda banku na taki ruch?
 
anonim cytuj
12-07-2022
Zazwyczaj tak, ale należy tu przeanalizować umowę kredytową. Jeśli według umowy zgoda jest wymagana, jej brak skutkowałby tym, ze bank mógłby umowę rozwiązać i domagać się spłaty kredytu. A na przyszłość radzę porozmawiać również z prawnikiem, szczególnie podejmując ważne decyzje życiowe, bo potem koszty mogą być dużo wyższe niż kilka godzin pracy radcy lub adwokata. Taniej chyba wyjdzie jak partner „sprzeda” Pani 50 proc. udziałów w nieruchomości, bo zapłaci Pani tylko PCC ( 2 proc. )
 
anonim cytuj
12-07-2022
A jeśli będziemy już ok ślubie to unikniemy płacenia podatku tak?
 
anonim cytuj
12-07-2022
Tak, najlepiej po prostu zawrzeć wtedy intercyzę rozszerzająca wspólnotę majątkowa o mieszkanie. Koszt kilkuset złotych u notariusza i nie trzeba składać żadnych deklaracji podatkowych.
 
anonim cytuj
12-07-2022
Dziękuję bardzo za odpowiedź
 
anonim cytuj
12-07-2022
Witam. Sytuacja wygląda tak: chcieliśmy kupić wspólnie z partnerem mieszkanie... Będę w końcu razem z partnerem remontować urządzać mieszkanie i spłacać kredyt dlatego nie odpowiada mi to że prawo do mieszkania ma tylko on.


Jeśli chodzi o możliwość dopisania do aktu notarialnego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Istnieją dwie główne metody "dopisania" kogoś do nieruchomości: poprzez darowiznę lub sprzedaż udziału w nieruchomości. W obu przypadkach będzie konieczne sporządzenie nowego aktu notarialnego - pierwotny akt zakupu mieszkania pozostanie bez zmian.

Koszt takiej darowizny jest determinowany przez podatek od spadków i darowizn. Jeśli nie jesteście małżeństwem, partnerka będzie zaliczana do III grupy podatkowej, co oznacza, że kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł, a stawka podatku od nadwyżki tej kwoty wynosi 20%.

Rozumiem że jeśli bylibyśmy po ślubie to można by uniknąć tego podatku przy dopisaniu mnie do aktu notarialnego?


Tak, jeśli zawrzecie małżeństwo, istnieje możliwość zawarcia intercyzy, która rozszerza wspólnotę majątkową o nieruchomość. Wtedy cała procedura odbywa się bez konieczności płacenia podatku.

Gdzie trzeba załatwić taka darowiznę u notariusza?


Darowiznę nieruchomości można dokonać u dowolnego notariusza. Warto jednak wcześniej umówić się na spotkanie i przedyskutować wszystkie szczegóły.

A mam jeszcze pytanie czy jeśli jest to mieszkanie na kredyt to jest wymagana zgoda banku na taki ruch?


Tak, zwykle banki wymagają zgody na przekazanie udziału w nieruchomości, która jest obciążona kredytem. Jeśli umowa kredytowa zawiera taki wymóg, a nie uzyskacie zgody, bank może uznać to za naruszenie warunków umowy.

A jeśli będziemy już ok ślubie to unikniemy płacenia podatku tak?


Tak, zawarcie małżeństwa i odpowiednie postępowanie (np. zawarcie intercyzy) pozwoli uniknąć płacenia podatku od spadków i darowizn w związku z przeniesieniem udziału w nieruchomości.

Mam nadzieję, że odpowiedź pomoże w zrozumieniu sytuacji. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, proszę śmiało pytać.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...
Zmiana Imienia i Nazwiska.
Czy jest możliwa zmiana imienia i nazwiska w urzędzie, z powodów: -Przeprowadzka stała do kraju anglojęzycznego gdzie problem stwarzają polskie brzmienie imienia i nazwiska oraz polskie znaki w nim zawarte....
Przetrzymanie w psychiatryku a adwokat.
Czy adwokat może wyciągnąć mnie z psychiatryka pomimo woli lekarza abym został?...
Wizyta terenowa komornika.
Witam, czy komornik może zająć różne rzeczy? Mam meldunek, mieszkam z rodzicami. Przyszło pismo że będzie wizyta terenowa komornika....

Wyszukiwarka