Przekroczenie prędkości a błąd pomiarowy fotoradaru.

Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66).
Kara za przekroczenie o11-15km/h wynosi 100zł a od 16km/h - 200zł.
Uwzględniając błąd pomiaru urządzenia, powinienem otrzymać mandat 100-złotowy. Nie uchylam się przed karą, ale chcę być traktowany sprawiedliwie.
Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?
anonim cytuj
15-08-2023
Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?

Nie przyjmujesz mandatu i sprawa automatycznie trafi do sądu. Wcześniej możesz wskazać na swoje argumenty i że powinny być rozstrzygane na twoją korzyść. Może GITD sam pójdzie ci na rękę i obniży, a jak nie to sprawa trafi do sądu i ten rozstrzygnie. Wcześniej sprawdź dokładnie parametry urządzenia którym dokonany został pomiar bo wcale taki "błąd" nie musi występować w nowoczesnych urządzeniach.
Wcześniej sprawdź dokładnie parametry urządzenia którym dokonany został pomiar bo wcale taki "błąd" nie musi występować w nowoczesnych urządzeniach.

Wszystkie przyrządy do pomiaru prędkości mają dokładność ±3 km/h do 100 km/h i ±3% powyżej 100 km/h - niezależnie od tego co ich producenci twierdzą. Ten zakres wynika z prawa i podczas zatwierdzenia typu (urzędowe badanie przed dopuszczeniem danego modelu przyrządu) sprawdza się czy mieści się w tych granicach.
GITD nie uwzględni błędu pomiarowego. Nie mają takiej praktyki i nie pozwala im na to prawo.
Wszystkie przyrządy do pomiaru prędkości mają dokładność ±3 km/h do 100 km/h
(...)Ten zakres wynika z prawa

Ciekawe, że wartości fizycznych parametrów, są ustanawiane przez prawo. Mylisz dopuszczenie danego urządzenia wynikające z przepisów, do faktycznych właściwości urządzenia. Przepis zabrania używania urządzeń, których dokładność jest mniejsza niż x, nie zabrania natomiast używania dokładniejszych. Wysnuwanie wniosku, że każde użyte urządzenie ma dokładność, wynikającą z granicznej dokładności w przepisach jest śmieszne.
Dowolny, nawet najtańszy chiński odbiornik GPS rejestruje prędkość z dokładnością: ≤0.006 m/sec i wynika to z konstrukcji fizycznej, a nie z przepisów.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66).


Otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości o 16 km/h w stosunku do dozwolonego limitu. Aby ocenić, czy kwota mandatu została naliczona poprawnie, warto uwzględnić ewentualne błędy pomiarowe fotoradaru.

W Polskim prawie, zakres błędu dla urządzeń do pomiaru prędkości wynosi ±3 km/h do 100 km/h i ±3% powyżej 100 km/h. Jeżeli fotoradar wykazał prędkość 66 km/h, zakładając maksymalny błąd pomiarowy, rzeczywista prędkość mogła wynosić od 63 km/h do 69 km/h. Jeżeli więc fotoradar wskazał 66 km/h, a Twoja rzeczywista prędkość była na poziomie 63 km/h, faktycznie przekroczyłeś dozwoloną prędkość o 13 km/h, co kwalifikuje się do mandatu w wysokości 100 zł.

Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?


Nie przyjmując mandatu, sprawa trafia do sądu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie zajmuje się indywidualnymi odwołaniami od mandatów, a jedynie nadzorem nad działalnością inspekcji transportu drogowego. Argumentacja dotycząca ewentualnego błędu pomiarowego będzie miała znaczenie przed sądem, ale warto przygotować odpowiednie dowody potwierdzające zarzuty dotyczące błędności pomiaru.

Ciekawe, że wartości fizycznych parametrów, są ustanawiane przez prawo. Mylisz dopuszczenie danego urządzenia wynikające z przepisów, do faktycznych właściwości urządzenia.


Masz rację w tej kwestii. Przepisy określają minimalną dokładność, jaką musi wykazywać urządzenie, aby mogło być dopuszczone do użytku. Jednak faktyczna dokładność konkretnego urządzenia może być wyższa niż ta określona przez przepisy. Dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną urządzenia, które dokonało pomiaru, oraz ewentualnie na certyfikaty potwierdzające jego dokładność.

Reasumując, jeśli uważasz, że kwota mandatu została naliczona błędnie, warto odwołać się do sądu, prezentując argumentację dotyczącą możliwego błędu pomiarowego oraz specyfikacji użytego urządzenia.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Odmowa reklamacji naprawy samochodu.
Oddałem samochód do mechanika w celu wymiany zderzaka - samochód 12 letni naprawa bezgotówkowa z AC Wszystko pięknie szło do chwili odbioru. Zderzak jest nowy taki jaki powinien być ok . Ale czujniki parkowania wycieli nie tym urządzeniem co trzeba (dowiadywałem się na forum czym się wycina) użyli zwykłego wiertła co wygląda bardzo nieestetycznie w porównaniu do tego co było przed. W załączeniu przesyłam zdjęcie otwory są za duże a czujniki są...
umowa zlecenie/wypowiedzenie
Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie. 1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę? 2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek? 3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele? Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czyn...
Wspólny kredyt
Witam mogłabym prosić o anonimowego posta na grupie? Sprawa wygląda tak. Matka prosiła mnie żebym wzięła pożyczki, wzięłyśmy je na pół czyli teraz z odsetkami wyszło 16 tysięcy. Teraz powiedziała że nie zamierza mi złotówki za to oddać, bo one są na mnie nie na nią i że ja mam to wszystko spłacić. Przelewy po pożyczkach szły na jej konto. Nie wiem jak mogę to udowodnić? Że ona brała ze mną na wspolkke to wszystko? Jest mi mega przykro. Obiecała m...
Wyłudzenie już raz opłaconych alimentów.
Od wielu lat regularnie i zawsze w terminie przelewam alimenty na rzecz córki w uzgodnionej wspólnie przed sądem formie oraz w pełnej ustalonej przez sąd wysokości. Tuż przed osiągnięciem przez córkę pełnoletności, jej matka zaczęła grozić mi komornikiem, żądając ode mnie powtórnego przekazania jej pieniędzy, które zostały przeze mnie w pełnej wymaganej kwocie z tytułu alimentów już wcześniej przelane. Pomimo moich wyjaśnień oraz przedstawionych...

Wyszukiwarka