Przekroczenie prędkości a błąd pomiarowy fotoradaru.

Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66).
Kara za przekroczenie o11-15km/h wynosi 100zł a od 16km/h - 200zł.
Uwzględniając błąd pomiaru urządzenia, powinienem otrzymać mandat 100-złotowy. Nie uchylam się przed karą, ale chcę być traktowany sprawiedliwie.
Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?
anonim cytuj
15-08-2023
Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?

Nie przyjmujesz mandatu i sprawa automatycznie trafi do sądu. Wcześniej możesz wskazać na swoje argumenty i że powinny być rozstrzygane na twoją korzyść. Może GITD sam pójdzie ci na rękę i obniży, a jak nie to sprawa trafi do sądu i ten rozstrzygnie. Wcześniej sprawdź dokładnie parametry urządzenia którym dokonany został pomiar bo wcale taki "błąd" nie musi występować w nowoczesnych urządzeniach.
Wcześniej sprawdź dokładnie parametry urządzenia którym dokonany został pomiar bo wcale taki "błąd" nie musi występować w nowoczesnych urządzeniach.

Wszystkie przyrządy do pomiaru prędkości mają dokładność ±3 km/h do 100 km/h i ±3% powyżej 100 km/h - niezależnie od tego co ich producenci twierdzą. Ten zakres wynika z prawa i podczas zatwierdzenia typu (urzędowe badanie przed dopuszczeniem danego modelu przyrządu) sprawdza się czy mieści się w tych granicach.
GITD nie uwzględni błędu pomiarowego. Nie mają takiej praktyki i nie pozwala im na to prawo.
Wszystkie przyrządy do pomiaru prędkości mają dokładność ±3 km/h do 100 km/h
(...)Ten zakres wynika z prawa

Ciekawe, że wartości fizycznych parametrów, są ustanawiane przez prawo. Mylisz dopuszczenie danego urządzenia wynikające z przepisów, do faktycznych właściwości urządzenia. Przepis zabrania używania urządzeń, których dokładność jest mniejsza niż x, nie zabrania natomiast używania dokładniejszych. Wysnuwanie wniosku, że każde użyte urządzenie ma dokładność, wynikającą z granicznej dokładności w przepisach jest śmieszne.
Dowolny, nawet najtańszy chiński odbiornik GPS rejestruje prędkość z dokładnością: ≤0.006 m/sec i wynika to z konstrukcji fizycznej, a nie z przepisów.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66).


Otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości o 16 km/h w stosunku do dozwolonego limitu. Aby ocenić, czy kwota mandatu została naliczona poprawnie, warto uwzględnić ewentualne błędy pomiarowe fotoradaru.

W Polskim prawie, zakres błędu dla urządzeń do pomiaru prędkości wynosi ±3 km/h do 100 km/h i ±3% powyżej 100 km/h. Jeżeli fotoradar wykazał prędkość 66 km/h, zakładając maksymalny błąd pomiarowy, rzeczywista prędkość mogła wynosić od 63 km/h do 69 km/h. Jeżeli więc fotoradar wskazał 66 km/h, a Twoja rzeczywista prędkość była na poziomie 63 km/h, faktycznie przekroczyłeś dozwoloną prędkość o 13 km/h, co kwalifikuje się do mandatu w wysokości 100 zł.

Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który wystawiła mandat?


Nie przyjmując mandatu, sprawa trafia do sądu. Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie zajmuje się indywidualnymi odwołaniami od mandatów, a jedynie nadzorem nad działalnością inspekcji transportu drogowego. Argumentacja dotycząca ewentualnego błędu pomiarowego będzie miała znaczenie przed sądem, ale warto przygotować odpowiednie dowody potwierdzające zarzuty dotyczące błędności pomiaru.

Ciekawe, że wartości fizycznych parametrów, są ustanawiane przez prawo. Mylisz dopuszczenie danego urządzenia wynikające z przepisów, do faktycznych właściwości urządzenia.


Masz rację w tej kwestii. Przepisy określają minimalną dokładność, jaką musi wykazywać urządzenie, aby mogło być dopuszczone do użytku. Jednak faktyczna dokładność konkretnego urządzenia może być wyższa niż ta określona przez przepisy. Dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną urządzenia, które dokonało pomiaru, oraz ewentualnie na certyfikaty potwierdzające jego dokładność.

Reasumując, jeśli uważasz, że kwota mandatu została naliczona błędnie, warto odwołać się do sądu, prezentując argumentację dotyczącą możliwego błędu pomiarowego oraz specyfikacji użytego urządzenia.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Co zrobić, gdy komornik nie chce się porozumieć?
Jest dług, który "prowadzi komornik" kwota około 6k. Dłużnik chce się porozumieć na raty, a komornik uparcie i bezczelnie idzie w zaparte, że chce zająć auto, które służy osobie zadłużonej jako przedmiot do pracy. Bez auta nie dojedzie do miejsca pracy... Fakt mógłby pociągiem, bo komunikacja miejska działa dobrze, ale co z narzędziami, które zajmują w bagażu około 1m³? Co zrobić w danej sytuacji?...
Zakaz pracy w innym miejscu-czy jest możliwy?
Czy jest możliwe, aby pracodawca w umowie dodał zakaz pracy u jego konkurencji/firmy, która działa w tej samej branży czy własnej działalności o tym samym profilu? Mówię o sytuacji, gdybym zakończyła pracę u niego. Mowa o branży ubezpieczeniowej. Pozdrawiam ...
Warunek przedłużenia umowy (szczepionka na covid). Jak jest to regulowane prawnie?
Dzień dobry. Pisze w sprawie mojej bliskiej osoby. Temat na czasie, mianowicie szczepionka. Sprawa: Warunkiem przedłużenia umowy jest konieczność przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko covid - 19. Moje pytania: Jak jest to regulowane prawnie? Czy to zgodne z prawem? Czy można i czy jest sens pozwać pracodawcę o to że osoba pracowała po dwóch dawkach i w związku z tym nie było problemu, a jak nie przyjmie trzeciej dawki szczepionki t...
Kolizja przy wyprzedzaniu.
Witam, miałem kolizję drogową. Podczas wykonywania manewru wyprzedzania kolumny samochodów jeden z nich stwierdził, że również chce wyprzedzić. Pech chciał, że zrobił to w momencie gdy ja go wyprzedzałem i przetarliśmy się bokami. Gdy zjechaliśmy na parking, kierowca powiedział, że to jest moja wina bo wyprzedzałem na ciągłej a on rozpoczął manewr idealnie w momencie gdy pojawiła się przerywana linia. Gwoli ścisłości manewr rozpocząłem zgodnie ...

Wyszukiwarka