Czy mieszkanie po mojej śmierci będzie tylko córki?

Mieszkam z córką w mieszkaniu własnościowym ,księgi wieczyste są na mnie. Mam syna który już się zrzekł mieszkania notarialnie. Moje pytanie co muszę zrobić ,żeby córka bez problemów po mojej śmierci mogła w nim mieszkać.
anonim cytuj
19-10-2023
Nic już nie trzeba robić, chyba ze syn zastrzegł, że zrzeka się tylko co do swojej osoby a nie całej swojej linii (dzieci a pani wnuki).
 
anonim cytuj
19-10-2023
Czy w umowie jest wskazane, ze z pominięciem zstępnych?
nie

No więc obejmuje zstępnych.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Odpowiadając na kwestie dotyczące przekazania mieszkania córce po śmierci:

Jeśli syn zrzekł się praw do mieszkania notarialnie i nie zastrzegł, że zrzeka się tylko co do swojej osoby, a nie całej swojej linii, to w przypadku śmierci właściciela, mieszkanie przechodzi na córkę jako jedynego spadkobiercę.

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na to, że zrzeczenie się przez syna nie wyłącza automatycznie jego zstępnych (np. wnuków) z prawa do spadku. Z informacji przekazanej
nie
, wynika, że zrzeczenie się przez syna obejmuje również jego zstępnych.

Aby dać pełne bezpieczeństwo prawne córce co do przyszłego mieszkania, można przemyśleć sporządzenie testamentu, w którym wskazać córkę jako jedynego spadkobiercę. Testament umożliwi uniknięcie wszelkich wątpliwości co do intencji spadkodawcy i zagwarantuje córce prawo do mieszkania.

Warto też zaznaczyć, że w przypadku śmierci bez sporządzenia testamentu, spadek (w tym mieszkanie) przypada na podstawie ustawy, co może prowadzić do nieprzewidzianych komplikacji, jeżeli istnieją inne osoby, które mogą rościć sobie prawa do spadku.

Mając powyższe informacje, warto przemyśleć ewentualne działania mające na celu zabezpieczenie praw córki do mieszkania po śmierci właściciela.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Odzyskanie długu od znajomego.
Czy ktoś miał doświadczenia z odzyskiwaniem długów. Pożyczyłem koledze z pracy znaczną kwotę. Posiadam jako dowód bankowe potwierdzenie przelewu .Do tego zachowałem korespondencję w tej sprawie na Mesengerze. Moje pytanie jest czy warto zakładać sprawę cywilną i czy moje dowody są wystarczające aby Sąd orzekł nakaz zwrotu. Czy mogę wnosić o odsetki ?...
Czy stawka VAT dla garaży blaszanych to 23%?
Witam, Jestem nowym przedsiębiorcą i zamierzam rozpocząć sprzedaż garaży blaszanych. Jestem teraz w fazie gromadzenia informacji i chciałbym zrozumieć dokładnie, jakie podatki będę musiał ustalić od moich produktów, a konkretnie, jak będzie wyglądać kwestia VAT-u. Wiem, że podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%, ale jestem świadomy, że dla niektórych produktów czy usług stawki te mogą się różnić. Chciałbym dowiedzieć się, czy garaże blaszan...
Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?
no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie? Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie ...
Darowizna dla rodziców.
Mam pytanie 3 lata temu otrzymałem od rodziców darowiznę na kwotę 37000zł. Zgłosiłem to do urzędu skarbowego z przelewem. Teraz mam sytuacje odwrotną, ze chce pomóc rodzicom bo mają problem i darować rodzicom kwotę około 40 000. Wiem, że będę musiał zgłosić to do US na druku SD Z2 z potwierdzeniem przelewu ale czy rodzice będą płacić od tego podatek? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem urzędnika ale chyba nie....

Wyszukiwarka