Rozwód a podział majątku.

Mam 2 samochody na siebie niestety kupione po ślubie teraz czekam.na sprawę rozwodową. I chciała bym sprzedać drugi samochód bo nie są mi potrzebne 2. Ale "jeszcze" mąż nie chce oddać mi ani samochodu ani dowodu rejestracyjnego żebym mogła auto na siebie przerejestrować. Dodam ze auto stoi na mnie ubezpieczenie także. Policjant kiedyś mi powiedział, że jeśli auto jest na mnie i ubezpieczenie tez to ja decyduje kto jeździ samochodem, ale ja muszę być wpisana w dowód rejestracyjny. Co robić? Sam ostatnio mi powiedział ze odda mi auto i sobie je sprzedam teraz raptem on mi auta nie odda. Dodam ze jego część za auto miała iść na pokrycie zaległości pieniędzy na dzieci na które od 4 miesięcy nie płaci.
Gościu ma 4 próby samobójcze na swoim koncie 2 razy stracił prawo jazdy potrafił także jeździć pod wpływem narkotyków. Raz już spowodował kolizje uderzając w tył innego samochodu. Już nie mam sił do tego człowieka. Najpierw auto miał zająć komornik ale nic mi nie wiadomo na ten moment czy zajął ten samochód czy nie muszę do niego zadzwonić. Co robić? Bo ja już tracę nerwy do tego człowieka a rozwód dopiero w marcu 2024
anonim cytuj
31-08-2023
W dowodzie rejestracyjnym jest wpisany właściciel bądź współwłaściciele pojazdu, więc albo jest Twój albo męża albo wasz wspólny, albo Ty kupiłaś samochód poszłaś do ubezpieczalni i cena OC była wysoka bo nie masz zniżek, więc postanowiłaś samochód podarować mężowi który ma zniżki, w takiej sytuacji to on jest właścicielem, a Twoja umowa kupna jest już nieważna.
Jeśli jesteś współwłaścicielem to też powinnaś być wpisana w dowód rejestracyjny, ale w ten sposób musi być zgoda męża na sprzedaż pojazdu.
W DR jest stary właściciel ja jestem na umowie kupna sprzedaży i na ubezpieczeniu on nie widnieje w żadnym dokumencie. Nie mogę właśnie przerejestrować auta bo wcześniej był problem a teraz nie mam dowodu bo on zabrał

Jeśli od kupna minęło 30 dni a nie przerejestrowałaś pojazdu to będzie kara.
 
anonim cytuj
31-08-2023
Skoro umowa kupna jest na ciebie I jesteś w jej posiadaniu możesz zgłosić przywłaszczenie i zabór mienia. Jest tylko kwestia przerejestrowania samochodu. Skoro w dokumentach jest poprzedni właściciel a znasz go, to on może zarządać zwrotu samochodu od twojego męża. Dlaczego nie przerejestrowałaś samochodu w ustawowym terminie? Piszesz, że być może samochód jest zajęty przez komornika? Dlaczego? Czy poprzedni właściciel miał długi? Skoro nie zgłosiłaś w wk zakupu i nie przerejestrowałaś na siebie, to jak może komornik chcieć go zająć, skoro nadal widnieje jako właściciel w dokumentach ten od którego kupiłaś ten samochód?
 
anonim cytuj
31-08-2023
Kwestia własności pojazdu:

Jeśli jesteś jedyną osobą wpisaną na umowie kupna-sprzedaży, stanowi to dowód, że jesteś właścicielem pojazdu. Chociaż w dowodzie rejestracyjnym widnieje poprzedni właściciel, fakt ten nie przesądza ostatecznie o właścicielstwie. [Kodeks cywilny, art. 140 i nast.]
Kwestia przerejestrowania pojazdu:

Przepisy prawa przewidują, że nowy właściciel jest zobowiązany do przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu. W przypadku przekroczenia tego terminu, może to skutkować nałożeniem kary. [Prawo o ruchu drogowym, art. 61 ust. 2]
Przywłaszczenie pojazdu:

Jeśli twoj mąż uniemożliwia ci korzystanie z pojazdu, którego jesteś właścicielem (według umowy kupna-sprzedaży), to możesz to traktować jako przywłaszczenie lub zabór mienia. W tym przypadku warto zwrócić się z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego do odpowiednich organów ścigania. [Kodeks karny, art. 284]
Zajęcie samochodu przez komornika:

Jeśli pojazd miał być zajęty przez komornika, ważne jest ustalenie, na czyją korzyść miał nastąpić egzekucja. Czy były to długi poprzedniego właściciela, czy też twojego męża? Komornik może zająć pojazd jedynie w przypadku, gdy egzekucja dotyczy osoby widniejącej jako właściciel w dokumentach.
Rekomenduję, abyś zgromadziła wszystkie istotne dokumenty związane z pojazdem, takie jak umowa kupna-sprzedaży i ubezpieczenie, oraz zastanowiła się nad podjęciem kroków prawnych w celu odzyskania pojazdu. Dodatkowo, biorąc pod uwagę opisane przez ciebie zachowanie męża, warto byłoby rozważyć zastosowanie tymczasowych środków ochronnych.
 
anonim cytuj
02-09-2023
O matko, jaka skomplikowana sytuacja! Ale skoro posiadasz umowę kupna-sprzedaży, to już połowa sukcesu. Z tego co się orientuję, komornik nie mógłby zająć samochodu, który jest na twoje nazwisko, chyba że masz też jakieś długi.

Sam ostatnio mi powiedział ze odda mi auto i sobie je sprzedam teraz raptem on mi auta nie odda. Dodam ze jego część za auto miała iść na pokrycie zaległości pieniędzy na dzieci na które od 4 miesięcy nie płaci.


Skoro mąż zobowiązał się do oddania ci samochodu, to może warto by było sporządzić jakąś pisemną umowę, nawet prostą, abyś miała pewność i dowód tego, co obiecał? Ewentualnie zastanawiałam się, czy nie warto byłoby pójść do prawnika i skonsultować się w tej sprawie? Słyszałam, że istnieją organizacje, które pomagają kobietom w trudnych sytuacjach rozwodowych i udzielają darmowych porad prawnych. Może to byłby krok w dobrą stronę? Trzymam kciuki, żebys szybko wyjaśniła całą sprawę i odzyskała spokój!
 
anonim cytuj
02-09-2023
Mam 2 samochody na siebie niestety kupione po ślubie teraz czekam na sprawę rozwodową.


Majątek nabyty przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa jest majątkiem wspólnym o ile małżonkowie nie postanowili inaczej w umowie małżeńskiej. W związku z tym oba samochody są majątkiem wspólnym i należą do obu małżonków. [Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 31]

W DR jest stary właściciel ja jestem na umowie kupna sprzedaży i na ubezpieczeniu on nie widnieje w żadnym dokumencie.


Jeśli jesteś jedyną osobą wpisaną na umowie kupna-sprzedaży, to jest to dowód, że jesteś właścicielem pojazdu, niezależnie od tego, kto widnieje w dowodzie rejestracyjnym. [Kodeks cywilny, art. 140 i nast.]

Jeśli przekroczyłaś 30 dni od zakupu pojazdu i nie dokonałaś jego przerejestrowania, możesz zostać ukarana zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym. [Prawo o ruchu drogowym, art. 61 ust. 2]

W przypadku przywłaszczenia lub zaboru mienia przez twojego męża, masz prawo zwrócić się o interwencję do odpowiednich organów ścigania. [Kodeks karny, art. 284]

Jeśli samochód miał być zajęty przez komornika, ważne jest ustalenie, na czyją korzyść miała nastąpić egzekucja. Jeżeli był to dług poprzedniego właściciela, komornik mógł zająć samochód. W innym przypadku, jeśli egzekucja dotyczyła twojego męża, komornik nie mógł zająć pojazdu będącego twoją własnością na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Sam ostatnio mi powiedział ze odda mi auto i sobie je sprzedam teraz raptem on mi auta nie odda. Dodam ze jego część za auto miała iść na pokrycie zaległości pieniędzy na dzieci na które od 4 miesięcy nie płaci.


Jeżeli mąż nie wywiązuje się z zobowiązań alimentacyjnych, możesz podjąć kroki prawne w celu egzekucji należnych środków na rzecz dzieci. Jeśli twoj mąż zobowiązał się do przekazania ci samochodu, warto sporządzić pisemne porozumienie w tej sprawie.

W przypadku dalszych niejasności związanych z waszym majątkiem wspólnym i roszczeniami, może być konieczne przeprowadzenie postępowania sądowego w celu podziału majątku. [Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 43]
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Braki towarowe a rozliczenie premii
Cześć, jestem przedstawicielem medycznym i w mojej firmie permanentnie wystepują braki towarowe - leki, które promuję są niedostępne. Czy pracodawca ma prawo mnie z tego rozliczać ? Czy jeśli mam nałożony plan na dany lek i jest on ciągle niedostępny to pracowawdca ma prawo brać jego realizację do całościowego wyniku ?...
Wyrok nakazowy, czy da się coś z tym zrobić?
Witam Mam nakaz zapłaty jeszcze nie odebrany ale wiem z portalu e-sądu suma do zapłaty 10 tyś a koszty sądowe to 5 tyś czy ja coś mogę z tym zrobić jeszcze? Chodzi o czynsz i wyrok jest nakazowy....
Kasacja wyroku.
Znajomy po nieudanej apelacji dostał wyrok 2 lata. Można coś jeszcze zrobić ? Rozważa kasację czy mogę prosić o informację jak to działa oraz jak długo czeka się na decyzję ? Czy jeśli zatrzymają go teraz i trafi do zakładu karnego to jeśli kasacja się uda zwolnią go, czy napisanie kasacji wstrzymuje wykonanie wyroku ? Jeśli tego nie zrobi to czy może pisać w trakcie odsiadki o wcześniejsze zwolnienie lub dozór elektroniczny? Będę wdzięczna za ...
Zaniżenie wartości nieruchomości.
Jeśli osoba w pozwie o przeniesienie własności nieruchomości wycenia nieruchomość na 10 tysięcy, a ona jest warta ponad 100 tysięcy to poniesie jakieś konsekwencje w sądzie? W tym przypadku opłata od pozwu wyniosła 500 złotych, a powinna dużo więcej....

Wyszukiwarka