Sprzedaż mieszkania z najemcą w trakcie umowy najmu.

Mam pytanie związane z wynajmem mieszkania. Wraz z partnerem wynajmujemy mieszkanie od prawie roku, umowa (najmu okazjonalnego) zawarta w marcu 2023, nie ma sprecyzowanego czasu najmu, płatność jest co miesiąc. W środę (24.01) dostaliśmy informację od właściciela, że planuje sprzedać mieszkanie i na następny dzień będzie ktoś zrobić wycenę. Byliśmy uspokajani, że to tylko wycena i nic nie jest postanowione, natomiast po wizycie agenta mieszkanie od razu zostało wystawione na sprzedaż. W ogłoszeniu nie ma nic o tym, że tam dalej mieszkamy, nie dostaliśmy żadnego okresu wypowiedzenia i nie mamy pojęcia co robić. Sytuacja jest bardzo niepewna, nie wiemy, czy musimy się wyprowadzać. Pytanie brzmi, jak to wygląda w przypadku zmiany właściciela? Czy wtedy nasza dotychczasowa umowa nadal obowiązuje? Czy nowy właściciel może nas wyrzucić z dnia na dzień? Jeśli chcemy się wyprowadzić w takiej sytuacji, to czy obowiązuje nas 3 miesięczny okres wypowiedzenia? Nie wiem nawet jakie dodatkowe pytania zadać, więc będę wdzięczna za wszelkie rady.
anonim cytuj
26-01-2024
Najem okazjonalny zawsze ma jakąś datę końcową, jest to umowa na czas określony. Sprawdź do kiedy wasza obowiązuje. Zwykle takie umowy podpisuje się na rok.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Nie ma podanej żadnej daty zakończenia umowy, nie jest o tym w ogóle wspomniane.
 
anonim cytuj
26-01-2024
No to wynajmujący ma pecha, bo to co podpisał to nie jest najem okazjonalny. Szkoda wydanej kasy na notariusza. A wy macie umowę najmu na czas nieokreślony.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Nie mieliśmy notariusza, podpisywaliśmy umowę prywatnie. Napisałam jedynie nazwę umowy, która widnieje na górze strony. Dziękuję za sprecyzowanie.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Zmienia się właściciel. Wasza umowa trwa nadal.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Czyli obowiązuje wtedy umowa najmu z osobą, która nie jest już właścicielem mieszkania? Czy wtedy spisuje się jakiś aneks, czy ktoś może po prostu stwierdzić, że nie chce lokatorów i mamy się wyprowadzić?
 
anonim cytuj
26-01-2024
Art. 678. [Zbycie rzeczy najętej]
§ 1.
W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.
§ 2.
Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana. nie trzeba wiec nowej umowy najmu czy podpisywania aneksu do dotychczasowej umowy. Nadal obowiązuje dotychczasowa umowa najmu, zawarta z poprzednim właścicielem, i jej warunki, w tym wysokość czynszu.
 
anonim cytuj
26-01-2024
A co jeśli nowy właściciel sam będzie chciał się wprowadzić? Moim zdaniem powinniście się dogadać z właścicielem co i jak.
 
anonim cytuj
26-01-2024
Próbowaliśmy, właścicielka nie wie nic i nic nie powiedziała. Chcemy znać wszystkie możliwe ewentualności i przygotować się na różne scenariusze, wydaje mi się, że zaczęcie od grupy specjalizującej się w tej wiedzy jest dobrym początkiem edukacji w tej sytuacji.
 
anonim cytuj
26-01-2024

Sugerowane Tematy

Czy ktoś jest w stanie pomóc zmniejszyć karę z UFG lub umorzyć?
Czy ktoś jest w stanie pomóc zmniejszyć karę z UFG lub umorzyć? Dodam ze to pierwszy raz i tylko i wyłącznie przez sytuacje jaką mamy od początku korona wirusa i samochód firmowy odkupiony z tąd nie zostało przedłużone OC...
Alimenty na córkę oraz niespłacony dług
Witam. Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę. Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał. Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. ...
Zwrot kaucji za wynajmowane mieszkanie.
Podpisałam umowę najmu mieszkania w którym był zapis, że jeżeli umowa zostanie wypowiedziana przed upływem roku to kaucja przepada. Umowę wypowiedziałam po pół roku najmu i właścicielka przesłała oświadczenie, że jeżeli udostępnię mieszkanie do oglądania potencjalnym najemcom i uda się jej kogoś znaleźć od razu na nasze miejsce, oraz lokal zostanie wyczyszczony i bez zniszczeń ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZWROTU KAUCJI. Te wszystkie przesłanki zostały speł...
Ubezwłasnowolnienie rodzica.
Ojciec został ubezwłasnowolniony z powodu choroby przez matkę. A teraz po śmierci matki, muszę składać jakieś pisma do sądu żeby ojciec był dalej ubezwłasnowolniony?? Nie wiem czy coś trzeba w tym temacie załatwiać czy nie?? Czy to dalej cały czas jest ważne?? Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka