Zmiana menu weselnego ze strony zleceniobiorcy.

Witam.

Mój problem polega na tym, że 03.01.2023 podpisałam umowę na salę weselną na sierpień 2024. Otrzymałam wtedy menu, które wg zapisu umowy stanowi integralną jej część. W dniu wczorajszym tj. 14.08.2023 byłam u właściciela sali i przedstawił mi menu, które rzekomo obowiązuje od 2023 r. Ale w umowie nie ma zapisu, że on zastrzega sobie prawo do zmiany menu. Czy wobec tego mam pełne prawo do odrzucenia jego propozycji menu i trzymania się tego, które otrzymałam 03.01.2023? Dodam, że podniósł mi pełne 10% wartości od talerzyka (20 zł) a nowe menu jest nieco okrojone (przekąski zimne to już tylko 6 dań a nie 7, II wydanie z 2 rodzajami mięs ma tylko jedną surówkę a wcześniej miało 2, kolejny przykład danie które jako dodatek miało makaron włoski, brokuł i czosnek jest zamienione na kaszę ...) Co o tym sądzicie? Proszę doradźcie co mam zrobić.
anonim cytuj
15-08-2023
Witam.

Mój problem polega na tym, że 03.01.2023 podpisałam umowę na salę weselną na sierpień 2024. Otrzymałam wtedy menu, które wg zapisu umowy stanowi integralną jej część. W dniu wczorajszym tj. 14.08.2023 byłam u właściciela sali i przedstawił mi menu, które rzekomo obowiązuje od 2023 r. Ale w umowie nie ma zapisu, że on zastrzega sobie prawo do zmiany menu. Czy wobec tego mam pełne prawo do odrzucenia jego propozycji menu i trzymania się tego, które otrzymałam 03.01.2023? Dodam, że podniósł mi pełne 10% wartości od talerzyka (20 zł) a nowe menu jest nieco okrojone (przekąski zimne to już tylko 6 dań a nie 7, II wydanie z 2 rodzajami mięs ma tylko jedną surówkę a wcześniej miało 2, kolejny przykład danie które jako dodatek miało makaron włoski, brokuł i czosnek jest zamienione na kaszę ...) Co o tym sądzicie? Proszę doradźcie co mam zrobić.

Jeśli menu stanowi integralną część umowy, to jego zmiana możliwa jest jedynie za zgodą obydwu stron. Innymi słowy, o ile umowa tego nie przewiduje, nie masz obowiązku godzić się na nowe menu.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Nie walcz, nie psuj sobie tej uroczystości. Dogadaj się po ludzku z właścicielem, ponegocjuj, trochę dopłać, bo faktycznie ceny poszybowały, ale to też nie powód, aby przerzucać to wszystko na Ciebie. Może dopłać za np. surówkę, ale bym się nie godził na podwyżkę ceny. Właściciel nie ma racji i nie wygra, musiałby się wywiązać z umowy, ale atmosfera na uroczystości będzie niemiła.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli menu stanowi integralną część umowy, to jego zmiana możliwa jest jedynie za zgodą obydwu stron. Innymi słowy, o ile umowa tego nie przewiduje, nie masz obowiązku godzić się na nowe menu.


Odwołując się do przepisów Kodeksu Cywilnego:

Zgodnie z art. 365 k.c., strony są związane treścią zawartej umowy. Jeśli więc menu było integralną częścią umowy, to zmiana tego menu bez Twojej zgody byłaby naruszeniem warunków umowy.

Zasadniczo, jeśli nie ma zapisu w umowie uprawniającego zleceniobiorcę do jednostronnej zmiany warunków umowy, nie ma prawnego podstawienia do takiego działania.

W związku z art. 385 k.c., każda ze stron może żądać zmiany świadczenia, jeśli ze względu na nieprzewidziane okoliczności spełnienie świadczenia byłoby zbyt utrudnione lub groziłoby nadmierną stratą. Jednakże, w takiej sytuacji musiałby to udowodnić zleceniobiorca.

Jeśli zleceniobiorca nie wykonałby umowy zgodnie z jej treścią, miałabyś prawo do roszczenia odszkodowania zgodnie z art. 471 k.c. oraz ewentualne odstąpienie od umowy w przypadku istotnego naruszenia jej warunków (art. 491 k.c.). Jednak pamiętaj, że w praktyce korzystanie z tych praw może wiązać się z pewnymi trudnościami, w tym koniecznością udowodnienia swojego stanowiska przed sądem.

W kontekście podniesienia ceny: jeśli umowa nie przewiduje możliwości podwyższenia ceny za te same świadczenia, taka jednostronna zmiana byłaby niezgodna z umową. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 3851 k.c., podwyżka cen nie jest dopuszczalna, chyba że została ona dokonana z przyczyn, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy i jeżeli strona, która podnosi ceny, nie mogła tych przyczyn ani ich skutków uniknąć ani usunąć.

Reasumując, jeżeli menu jest integralną częścią umowy, zmiana jego treści bez Twojej zgody jest naruszeniem warunków umowy. Co więcej, jednostronna podwyżka cen również jest niezgodna z umową, chyba że przewiduje to konkretny zapis w umowie lub zleceniobiorca udowodni, że podwyżka wynika z przyczyn, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek - testament.
Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?...
Czy może grozić mi spłata długów po byłym mężu?
Dobry wieczór Mam pytanie dotyczące długów po byłym mężu. Były mąż nie spłaca tych zobowiązań. Ok 13 lat temu będąc w małżeństwie podpisywałam "coś" podczas zaciągania przez niego kredytu. Nie miałam wówczas dochodu więc była to chyba tylko informacja, o branym przez niego kredycie. Ale nie mam pewności co podpisywałam w banku. Czy jednak mimo to może grozić mi spłata jego zobowiązań z tytułu tego podpisanego kredytu? Lub innych...
Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?
Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?...
Sąsiad wyciął drzewa na mojej działce bez mojej zgody.
Podczas mojej nieobecności sąsiad wszedł na moją posesję i wyciął 17 sztuk około 20-sto metrowych świerków. Doszczętnie zniszczył ogród pozostawiając na dodatek w ziemi pnie oraz całe poszycie gałęzi rozrzucone na całym ogrodzie. Sprawa trafiła do prokuratora, który ją umorzył. Zostało złożone zażalenie na decyzje prokuratora do sądu, a ten utrzymał decyzję prokuratora. Droga karna zamknięta. Policja, prokurator i sąd trzymali się wersji sąsiada...

Wyszukiwarka