Budowa domu a zabezpieczenie na przyszłość.

Witam, jestem po ślubie, w planach mamy budowę domu, działka zakupiona przed ślubem, czyli jest na mnie. Wiec chciałbym aby dom też w pełni należał do mnie, jak się to mówi różnie w życiu bywa. Pieniądze na budowę oczywiście w pełni z mojej strony. Jak to wygląda z wzięciem kredytu w przyszłości chociażby na dokończenie budowy? Bo zapewne chcąc wziąć kredyt trzeba będzie dopisać żonę do własności jaka jest działka oraz dom? Jakieś rady, jak to ugryźć? ktoś przerabiał taki temat ?.
anonim cytuj
16-11-2023
Nie trzeba sprawiać żeby żona była współwłaścicielem ale kredyt będzie wspólny, bo spłacany z wynagrodzenia za prace, które jest majątkiem wspólnym. Wiec nieruchomość nadal może być tylko Twoja, a w razie rozwodu żona ma roszczenie o nakłady czyli o polowe rat kredytu które zapłaciliście. Z drugiej strony jak tak bardzo nie chcesz żeby żona miała coś co do Ciebie należy, to dlaczego nie rozdzielność majątkowa?
 
anonim cytuj
16-11-2023
Nie będę wchodził w kwestie etyczne, ale dodam tylko, że żona nie musi być właścicielem działki i domu w połowie. Jeśli uznacie, że np. żona dołożyła się w 10 proc. finansowo to budowy, to można jej darować 10 proc. udziału. Oczywiście tylko notarialnie. Moim zdaniem powinieneś patrzeć nie tylko na swój interes, ale również być fair wobec żony.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Żona może być kredytobiorcą razem z Tobą. może jedynie wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez Ciebie zobowiązania finansowego- wtedy nie ma konieczności wpisu żony w księdze wieczystej.
natomiast kredyt spłacany podczas małżeństwa jest spłacany z pieniędzy które są wspólne, więc w przypadku rozwodu, będzie mogła wnosić o zwrot poczynionych nakładów na dom tj. połowy rat kredytu.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Co do kredytu jeśli żona weźmie kredyt razem z tobą i będzie również go spłacać to uważam że jakaś część domu jej się należy no jednak wkład finansowy jakiś włożyła ale skoro ci zależy żeby ten dom należał do ciebie to może po prostu wtedy spłacisz żonę.
 
anonim cytuj
16-11-2023
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, majątek nabyty przez jednego z małżonków przed zawarciem małżeństwa stanowi jego osobistą własność. W przypadku działki zakupionej przed ślubem, pozostaje ona własnością kupującego, zgodnie z postem 1. Jednakże istotne jest, że wszystkie dobra nabyte w trakcie trwania małżeństwa, w tym również dom zbudowany na tej działce, zasadniczo wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, chyba że umówią się inaczej.

Rozwiązaniem może być umowa majątkowa małżeńska, uregulowana w art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która pozwala na ustalenie rozdzielności majątkowej. Taka umowa pozwoliłaby, aby dom zbudowany w trakcie małżeństwa pozostał własnością jednego z małżonków. Warto jednak pamiętać, że umowa taka musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Co do kwestii kredytu, jak wskazano w postach 2, 4 i 5, kredyt zaciągnięty w trakcie małżeństwa i spłacany z dochodów małżonków (nawet jeśli jest formalnie zaciągnięty tylko przez jedną osobę) może być uznany za zobowiązanie majątku wspólnego. W przypadku rozwodu, drugi małżonek może zgłaszać roszczenia o zwrot nakładów na spłatę tego kredytu.

Należy pamiętać, że w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, banki często wymagają zgody obu małżonków oraz wpisu obu jako współwłaścicieli nieruchomości, nawet jeśli formalnie należy ona tylko do jednej osoby. To zabezpieczenie interesów banku, gdyż w przypadku niewywiązania się z zobowiązań kredytowych, bank ma prawo do egzekucji z całego majątku wspólnego małżonków.

Podsumowując, kluczowe jest odpowiednie uregulowanie kwestii własności nieruchomości poprzez umowę majątkową małżeńską oraz dokładne rozważenie warunków zaciągania kredytu, mając na uwadze potencjalne roszczenia drugiego małżonka w przyszłości.
 
anonim cytuj
21-11-2023

Sugerowane Tematy

Wyłudzenie już raz opłaconych alimentów.
Od wielu lat regularnie i zawsze w terminie przelewam alimenty na rzecz córki w uzgodnionej wspólnie przed sądem formie oraz w pełnej ustalonej przez sąd wysokości. Tuż przed osiągnięciem przez córkę pełnoletności, jej matka zaczęła grozić mi komornikiem, żądając ode mnie powtórnego przekazania jej pieniędzy, które zostały przeze mnie w pełnej wymaganej kwocie z tytułu alimentów już wcześniej przelane. Pomimo moich wyjaśnień oraz przedstawionych...
Witam kto płaci za L4 powyżej 60 dni
Witam kto płaci za L4 jeśli w maju miałem 60 dni na złamanie ręki a teraz w wrześniu mam 7 dni na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca twierdzi że ZUS bo jest powyżej 30 dni w roku a ZUS twierdzi że pracodawca bo to nie jest kontynuacją poprzedniego L4...
Podatek od obrazów i rysunków przez siebie wykonanych
Mam pytanie, jak wygląda kwestia sprzedaży obrazów i rysunków przez siebie wykonanych, jaki podatek należy zapłacić i co dokładnie zgłasza się do urzędu skarbowego?...
Szkoda całkowita, brak rzeczoznawcy do wyceny auta.
5 października miałam wypadek samochodowy, który nie był z mojej winy. Laweta zabrała auto do serwiu a tam uznali, że auto to szkoda całkowita i zajęli się odzyskiwaniem pieniędzy w wysokości wartości auta. Do dnia dzisiejszego, tj. 7 listopada ubezpieczalnia nie przysłała rzeczoznawcy do wyceny auta, tłumacząc się, ze nie mają czasu lub nie odbierają telefonu. W jaki sposób mogę przyspieszyć cały ten proces lub gdzie się udać z prośbą o pomo...

Wyszukiwarka