Komornik

Czy komornik może zabrać wynagrodzenie bez wcześniejszej informacji?
anonim cytuj
04-03-2023
Tak.
 
anonim cytuj
04-03-2023
Oczywiście.
+1  
anonim cytuj
04-03-2023
komornik może zająć wynagrodzenie bez wcześniejszej informacji w sytuacji, gdy istnieje tytuł wykonawczy (np. nakaz zapłaty) przeciwko dłużnikowi i wynagrodzenie stanowi źródło jego dochodu.

Jednakże, istnieją pewne limity co do kwoty wynagrodzenia, jaką komornik może zająć. Zgodnie z ustawą, w przypadku zajęcia wynagrodzenia, komornik może pobrać tylko część wynagrodzenia dłużnika, która przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi obecnie około 3,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, że komornik może zająć tylko część wynagrodzenia, która przekracza tę kwotę.

Dłużnik jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wezwanie komornika do złożenia oświadczenia majątkowego, w którym ujawni m.in. wysokość swoich dochodów, w tym wynagrodzenia. Nieudzielenie odpowiedzi na takie wezwanie lub udzielenie nieprawdziwych informacji może skutkować sankcjami w postaci kary grzywny.

Warto również zauważyć, że w Polsce obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa, która wprowadziła czasowe ograniczenia w zakresie zajęć wynagrodzeń przez komorników. Według przepisów tarczy antykryzysowej, komornik nie może zająć części wynagrodzenia, której wysokość nie przekracza 7,000 zł brutto miesięcznie.
+1  
anonim cytuj
05-03-2023

Sugerowane Tematy

Ukończenie szkoły, zakończenie renty, umowa zlecenie
Witam, Opiszę sytuację. W lipcu ukończyłam szkołę i zakończyła mi się renta. Pracowałam na umowę zlecenie. Nikt nie poinformował mnie o przymusie dostarczenia zaświadczenia o ukończeniu studiów i zakończeniu renty. Dziś otrzymałam telefon że z mojej winy została naliczona nieodpłatna, składki i muszę oddać 582 zł pracodawcy za lipiec i sierpień i naliczą jeszcze za wrzesień i październik. Czy coś takiego jest legalne ? Co mogę zrobić w takiej sy...
Podatek od wzbogacenia się
Wziąłem kredyt gotówkowy na 105tys na dowolny cel (plus mialem swoich 15-20tys). Kupiłem mieszkanie w stanie do remontu wraz z współwłaścicielem (ja dałem 40tys, on 260tys). Ja za pieniądze z kredytu oraz swoje własne wyremontowałem je wraz z kupne meblami i sprzetu (na co mam potwierdzenia przelewów, faktury, umowy itp). Teraz wspowlasciciel chce to mieszkanie sprzedać a wartość jego wzrosła z 300tys do 380tys. On chce swoją część jaka wł...
Nękanie ze strony byłej partnerki o zwrot jej własności.
Sytuacja wygląda następująco, od kilku miesięcy była partnerka nęka mnie z domaganiem się oddania jej własności, ale nie chce po to przyjechać, bo ją to będzie kosztować ponad czterokrotnie, ani też nie odbiera wysyłek za pobraniem, bo ubzdurała sobie, że ma to być na mój koszt i ostatnio praktycznie co tydzień idzie na policję w tej sprawie, że ja mam jej rzecz i jej nie wysyłam, potem policjant do mnie dzwoni i muszę mu to samo cały czas mówić,...
Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika?
Witam, Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika (poprzez zrobienie zdjęcia pracownikowi ) ,by pokazać właścicielom firmy ,czy jest on właściwie umundurowany w miejscu pracy ? Właśnie taki (wg mnie żenujący ) sposób na kontrolę umundurowania wymyśliło sobie szefostwo. Ale ja też nie wiem co się dalej ze zdjęciem mojej osoby stanie , czy nikt go w jakikolwiek sposób nie wykorzysta ... Orientuje się ktoś w temaci...

Wyszukiwarka