.Jakie są możliwości odbioru i legalizacji budynku dzisiaj
Witam mam pytanie.Budynek wybudowany w 1992 r decyzja była brak prowadzenia dziennika budowy.Jakie są możliwości odbioru i legalizacji budynku dzisiaj .Czy można tu zastosować przepis o samowoli jeżeli budynek jest wybudowany 30 lat wcześniej ale decyzja i mapki były
Jeżeli dom jest użytkowany, to należy wystąpić o legalizacje, teoretycznie jeżeli było pozwolenie na budowę to wniosek o odbiór, jednak jednym z podstawowych dokumentów jest dziennik budowy a w nim przerwa we wpisach dłuższa niż 2 (lub3) lata, traktowane jest jako samowola budowlana, więc trzeba udać się do pnb i złożyć wniosek o legalizacje, proponuje od razu dopytać jakie dokumenty będą niezbędne
anonim cytuj
29-11-2022
No właśnie dom jest cały czas użytkowany a brak wpisów w dzienniku budowy
anonim cytuj
29-11-2022
Legalna ścieżka to złożyc wniosek do pnb o legalizacje domu, za brak odbioru i mimo to zamieszkiwanie w nim to obecnie 10k kary i czas 30 dni na zgłoszenie,po tych 30 dniach kolejna kontrola i jeżeli nie zdążysz to 5k kary i tak do skutku, legalizacja to 50k plus kara za samowole budowlana (obecnie maksymalna to ponad milion zł), więc póki jeszcze pnb o samowoli nic nie wie to warto wyprostować dokumenty i być może uniknie się dodatkowej kary
anonim cytuj
29-11-2022
Jeszcze do nie dawna była abolicja gdzie można było skorzystać i nie płacić wszystkich tych opłat, ale to już chyba nieaktualne - do sprawdzenia bo nie chcę cię wprowadzać w błąd
anonim cytuj
29-11-2022
Tylko czy jest możliwość wyprostowania tego po tylu latach kierownik budowy pewno nie żyje
anonim cytuj
29-11-2022
Witam,
Po pierwsze, na początku chciałbym zaznaczyć, że skomplikowane sytuacje jak ta, gdzie mamy do czynienia z budynkiem wybudowanym 30 lat temu bez prowadzenia dziennika budowy, wymagają szczegółowego podejścia i analizy dokumentów.
Podstawą do legalizacji budynku może być Art. 36 ustawy Prawo budowlane, który mówi, że jeżeli obiekt budowlany powstał bez wymaganego pozwolenia na budowę, wówczas możliwe jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie na zasadach określonych dla obiektów istniejących.
Po drugie, co do dziennika budowy, fakt, że nie był on prowadzony niekoniecznie musi prowadzić do uznania budynku za samowolę budowlaną. Kluczowa może być decyzja o pozwoleniu na budowę - jeżeli została ona wydana, to z perspektywy prawa budowlanego nie jest to samowola.
Jednakże, po trzecie, powstaje pytanie o odbiór budynku. Zgodnie z art. 55 ustawy Prawo budowlane, obiekt budowlany powinien być oddany do użytkowania po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomieniu o zakończeniu budowy i upływie 21 dni od daty złożenia tego zawiadomienia. Jeżeli budynek jest użytkowany bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie, może to skutkować nałożeniem kary.
Jeżeli kierownik budowy nie żyje, możliwe jest uzupełnienie dokumentacji postępowaniem dowodowym, w którym zebrane zostaną zeznania świadków czy ekspertyzy techniczne. Warto zwrócić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PNB), aby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne w Twoim przypadku.
Mam problem z ustaleniem kwot za alimenty. Złożyłam w sierpniu 2021 pozew o podniesienie alimentów z zabezpieczeniem. Dostałam zabezpieczenie w październiku na kwotę 700 zł płatne od. dnia złożenia. Wyliczyłam i dostałam po jakimś czasie to wyrównanie.
W listopadzie sąd przyznał mi 1000 zł na takich samych zasadach jak poprzednio: płatne od dnia złożenia pozwu. Wyliczyłam na listopad i nie dostałam tego wyrównania.
Dłużnik się odwołał i sąd zmn...
Hej. Mój partner pracował dorywczo w sklepie z sympatycznym płazem w logo (jesteśmy studentami, proszę nie oceniać). Chciał zakończyć współpracę, dlatego też znalazł sobie coś innego, był kilka dni na okresie próbnym, natomiast w sklepie dalej był zatrudniony. Złożył wypowiedzenie z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia zawartego w umowie. Pracodawca wypłacił jedynie połowę pieniędzy za miesiąc wrzesień, na resztę umówił się pod koniec ...
Bardzo proszę o pomoc. Kupiłam mieszkanie na rynku wtórnym w lutym. Już w dzień odbioru mieszkania okazało się, że są w nim pluskwy. Od razu zamówiłam firmę dezynsekcyjną oraz powiadomiłam sprzedających. Sprzedający oczywiście byli świadomi problemu z pluskwami i problemu z sąsiadem z góry, od którego pluskwy przechodzą już od 2 lat. Zostało to przed nami zatajone.
Przeprowadziliśmy dwie dezynsekcje o łącznej kwocie 800 zł. Firma wystawiła nam ...
Pan X umiera z długami. Nie ma dzieci ani żony. Żyje jego matka. Proszę o informację, czy w razie gdyby matka zmarła i nie zdążyła odrzucić spadku w ciągu 6 m-cy, czy dług Pana X przechodzi na dalszą rodzinę tj. siostrzenice ?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: