.Jakie są możliwości odbioru i legalizacji budynku dzisiaj

Witam mam pytanie.Budynek wybudowany w 1992 r decyzja była brak prowadzenia dziennika budowy.Jakie są możliwości odbioru i legalizacji budynku dzisiaj .Czy można tu zastosować przepis o samowoli jeżeli budynek jest wybudowany 30 lat wcześniej ale decyzja i mapki były
anonim cytuj
28-11-2022
Jeżeli dom jest użytkowany, to należy wystąpić o legalizacje, teoretycznie jeżeli było pozwolenie na budowę to wniosek o odbiór, jednak jednym z podstawowych dokumentów jest dziennik budowy a w nim przerwa we wpisach dłuższa niż 2 (lub3) lata, traktowane jest jako samowola budowlana, więc trzeba udać się do pnb i złożyć wniosek o legalizacje, proponuje od razu dopytać jakie dokumenty będą niezbędne
 
anonim cytuj
29-11-2022
No właśnie dom jest cały czas użytkowany a brak wpisów w dzienniku budowy
 
anonim cytuj
29-11-2022
Legalna ścieżka to złożyc wniosek do pnb o legalizacje domu, za brak odbioru i mimo to zamieszkiwanie w nim to obecnie 10k kary i czas 30 dni na zgłoszenie,po tych 30 dniach kolejna kontrola i jeżeli nie zdążysz to 5k kary i tak do skutku, legalizacja to 50k plus kara za samowole budowlana (obecnie maksymalna to ponad milion zł), więc póki jeszcze pnb o samowoli nic nie wie to warto wyprostować dokumenty i być może uniknie się dodatkowej kary
 
anonim cytuj
29-11-2022
Jeszcze do nie dawna była abolicja gdzie można było skorzystać i nie płacić wszystkich tych opłat, ale to już chyba nieaktualne - do sprawdzenia bo nie chcę cię wprowadzać w błąd
 
anonim cytuj
29-11-2022
Tylko czy jest możliwość wyprostowania tego po tylu latach kierownik budowy pewno nie żyje
 
anonim cytuj
29-11-2022

Witam,

Po pierwsze, na początku chciałbym zaznaczyć, że skomplikowane sytuacje jak ta, gdzie mamy do czynienia z budynkiem wybudowanym 30 lat temu bez prowadzenia dziennika budowy, wymagają szczegółowego podejścia i analizy dokumentów.

Podstawą do legalizacji budynku może być Art. 36 ustawy Prawo budowlane, który mówi, że jeżeli obiekt budowlany powstał bez wymaganego pozwolenia na budowę, wówczas możliwe jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie na zasadach określonych dla obiektów istniejących.

Po drugie, co do dziennika budowy, fakt, że nie był on prowadzony niekoniecznie musi prowadzić do uznania budynku za samowolę budowlaną. Kluczowa może być decyzja o pozwoleniu na budowę - jeżeli została ona wydana, to z perspektywy prawa budowlanego nie jest to samowola.

Jednakże, po trzecie, powstaje pytanie o odbiór budynku. Zgodnie z art. 55 ustawy Prawo budowlane, obiekt budowlany powinien być oddany do użytkowania po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomieniu o zakończeniu budowy i upływie 21 dni od daty złożenia tego zawiadomienia. Jeżeli budynek jest użytkowany bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie, może to skutkować nałożeniem kary.

Jeżeli kierownik budowy nie żyje, możliwe jest uzupełnienie dokumentacji postępowaniem dowodowym, w którym zebrane zostaną zeznania świadków czy ekspertyzy techniczne. Warto zwrócić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PNB), aby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne w Twoim przypadku.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Opinia rzeczoznawcy.
Jestem w trakcie podziału majątku. Na skutek braku porozumienia z byłym mężem w ustaleniu wartości mieszkania i samochodu (jedno niebotycznie zawyżone przez niego drugie nierealnie niskie). Sąd powołał rzeczoznawców, których wycena jest zbieżna z wartościami podawanymi przeze mnie. Strategia mojego eks - to wykończenie mnie kosztami sądowymi, on pieniądze ma. Czy zawsze Sąd kosztami opinii obciąża strony po połowie? Postawa drugiej strony jest ni...
dowód zakupu
Nie otrzymałam żadnego dowodu zakupu przy zapłacie GOTÓWKĄ za naprawę serwisową. Zgłosiłam to do Urzędu Skarbowego i otrzymałam odpowiedź, że nie mają żadnej możliwości zmuszenia sprzedawcy do wydania takiego dowodu/kopii. Wysłałam również pismo do sprzedawcy - otrzymałam odmowę. Tłumaczy się tym, że posiada KASĘ ONLINE i nie może z niej wydrukować kopii. Nie posiada też rolki paragonów, z których mógłby taką kopię wykonać. Zwróciłam się do Rzecz...
Co spakować do więzienia?
Witam, mam pytanie gdyż na każdej stronie pisze coś innego czy można zabrać ze sobą następujące rzeczy? Ręcznik Maszynka do golenia elektryczna Pieniądze w gotówce. Książki Klapki Jakieś kosmetyki typu patyczki do uszów, płyn do kąpieli, kulka pod pachę....
Ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejszą niż alimenty zasądzone przez sąd.
Witam serdecznie mam pytanie gdyby ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejsza niż alimenty zasądzone przez sąd to co ja mogę z tym zrobić ?...

Wyszukiwarka