Meldunek

Dzień dobry, Piszę z takim pytaniem Jestem osobą pełnoletnią i nie mam własnego mieszkania wynajmuję po prostu i nie mieszkam z moją mamą a chciałabym żeby mnie zameldowała bo nie chcę widnieć jako osoba bezdomna i bez możliwości uczęszczania na wybory. Moja mama mieszka w btbs. Z tego co mi wiadomo zameldowanie kogoś nie wiąże się z dodatkowymi opłatami bo ilość używanych zasobów nie zmienia się. Mimo wszystko btbs chce aby moja mama płaciła dodatkowo za mnie. Czy mają do tego prawo? Jeszcze raz podkreślę że ja tam nie będę mieszkać mieszkam zupełnie innym miejscu zależy mi tylko na meldunku nie będę tam przebywać fizycznie Dlatego zastanawiam się na jakiej podstawie mama ma płacić więcej za używanie wszystkiego skoro w tym zakresie nic się nie zmieni. Chciałabym jeszcze zapytać czy jeśli ktoś zamelduje mnie przez internet to czy fizycznie muszę coś podpisywać Czy można to zrobić bez mojej osoby. Pozdrawiam
anonim cytuj
25-08-2023
Zgodnie z polskim prawem meldunek ma charakter deklaratywny i służy wyłącznie celom statystycznym oraz administracyjnym.

Po pierwsze, jeśli chodzi o Twoje pytanie dotyczące opłat za mieszkanie w BTBS (Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego) po zameldowaniu dodatkowej osoby: należy dokładnie przejrzeć umowę najmu mieszkania oraz regulamin BTBS. Jeśli w regulaminie lub umowie nie ma wyraźnie wskazanej informacji o dodatkowych opłatach za zameldowanie kolejnej osoby, to takie postępowanie BTBS może być niezgodne z prawem. W praktyce, meldunek nie powinien wpłynąć na wysokość opłat za mieszkanie, skoro rzeczywiste zużycie zasobów (np. wody, energii) nie uległo zmianie.

Chciałabym jeszcze zapytać czy jeśli ktoś zamelduje mnie przez internet to czy fizycznie muszę coś podpisywać Czy można to zrobić bez mojej osoby.


Zgodnie z przepisami, od 4 marca 2018 r. istnieje możliwość dokonania meldunku za pośrednictwem Internetu. Aby jednak dokonać takiego meldunku, osoba zgłaszająca musi posiadać profil zaufany na platformie ePUAP. W przypadku gdy zgłasza się meldunek za kogoś innego, wymagane jest posiadanie przez zgłaszającego pełnomocnictwa do reprezentowania tej osoby w czynnościach związanych z meldunkiem. Pełnomocnictwo to musi być udzielone na piśmie i podpisane przez osobę, której dotyczy meldunek. Zatem, jeżeli ktoś chce zameldować Cię przez internet, potrzebuje Twojego pełnomocnictwa w formie pisemnej.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Dziękuję za odpowiedź, pomogło mi to bardziej zrozumieć tę sytuację. Teraz mam kolejne pytanie. Skoro potrzebuję dać pełnomocnictwo w formie pisemnej, to czy są jakieś konkretny wzory takiego pełnomocnictwa do czynności związanych z meldunkiem, które mogłabym użyć? I czy po udzieleniu takiego pełnomocnictwa mogę je później w prosty sposób odwołać? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z tym? Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
27-08-2023
Skoro potrzebuję dać pełnomocnictwo w formie pisemnej, to czy są jakieś konkretny wzory takiego pełnomocnictwa do czynności związanych z meldunkiem, które mogłabym użyć?


Tak, istnieją wzory pełnomocnictw dostępne online, które można dostosować do konkretnych potrzeb. Ważne jest jednak, aby zawierało ono wszystkie niezbędne elementy, takie jak dane pełnomocnika, osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz zakres udzielonych uprawnień związanych z czynnościami meldunkowymi. Zalecam dokładne sformułowanie zakresu pełnomocnictwa.

I czy po udzieleniu takiego pełnomocnictwa mogę je później w prosty sposób odwołać? Czy są jakieś konsekwencje prawne związane z tym?


Tak, pełnomocnictwo można odwołać w każdym momencie. Odwołanie pełnomocnictwa również powinno mieć formę pisemną. W chwili doręczenia odwołania pełnomocnictwa pełnomocnikowi, traci on uprawnienia do działania w Twoim imieniu. Warto pamiętać, aby poinformować także instytucje, w których pełnomocnik działał w Twoim imieniu, o odwołaniu pełnomocnictwa. Nie ma konkretnych negatywnych konsekwencji prawnych związanych z odwołaniem pełnomocnictwa, o ile wszystkie czynności dokonane przez pełnomocnika przed jego odwołaniem były zgodne z prawem.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia a ciąża.
Dzień dobry. Proszę pomóc co robić dalej. Jestem na wypowidzeniu do końca kwietnia. I zaszła w ciąże. Wypowiedzenie za prozuniemiem stron, decyzją była że strony pracodawcy....
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...
Babcia jako nadawca alimentów na dziecko
Ojciec mojego dziecka, co miesiąc robi przekaz w agencji bankowej. Ja dostając pieniążki dla dziecka mam widoczne w czyim imieniu zostały wpłacone, oraz w tytule: alimenty dla -imie i nazwisko dziecks- miesiąc i rok, za ktory są pieniążki. W tym miesiącu dosta)am pieniążki, w tytule "alimenty dla -imie i nazwisko" (bez daty) zaś wpłacone w imieniu babki dziecka, czyli matki ojca. Proszw o poradę, jak to potraktować? Bo nie ukrywam że...
Czy starsze niepełnoletnie rodzeństwo może odebrać młodsze z przedszkola?
Problem może banalny ale nie wiem jak mogę go prawnie załatwić. Dziecko 5 latek chodzi do publicznego przedszkola ja z racji wykonywania swojej pracy (godziny pracy 6-18) nie jestem w stanie odebrać go o 16 z przedszkola i wysłałam 15 letnią córkę. Pani dyrektor(osoba stanowcza i bez chęci współpracy z rodzicami ) uświadomiła mnie ze jest to osoba nieletnia i nie może wydać jej malucha. Nawet nie mogę napisać oświadczenia ze na moją odpowiedzial...

Wyszukiwarka