Podwyżka czynszu za najem lokalu.

Dzień dobry. Piszę odnośnie mojej sytuacji, która z miesiąca na miesiąc staje się nie do wytrzymania. Wynajmuje lokal pod działalność gospodarczą w której prowadzony jest salon fryzjerski. Z miesiąca na miesiąc właściciel podnosi mi czynsz za lokal, bez uzasadnienia tego na piśmie, jest to słowna forma. Przykładowo na umowie z 1.08.2023r mam 1300 czynszu miesięcznie, a wczoraj właściciel lokalu odwiedzając mnie - poinformował, że podnosi czynsz w marcu o 300 zł, a w kwietniu będzie to już podwyżka o 500zł. Łącznie od kwietnia będę płacił już 3000 zł, gdzie to jest duża suma, której daleko od kwoty z umowy.
Umowę mam podpisaną na czas nieokreślony. Na umowie właściciel dołączył punkt który brzmi: "Wynajmujący ma prawo podnieść czynsz po uprzednim powiadomieniu o tym Najemcy na 1 miesiąc naprzód przed terminem wprowadzania podwyżki. Jednorazowa podwyżka nie będzie mogła przekraczać ---- % miesięcznej stawki czynszu".
Facet kompletnie nic nie robi w salonie, przyjeżdża i zabiera tylko pieniądze do kieszeni w dodatku wystawiając mi odręcznie wypisaną fakturę. Nie wysyłam mu żadnych przelewów z racji tego, że wymaga ode mnie przekazania do rąk własnych.
Dłużej już nie wytrzymam tych podwyżek, salon robi się coraz mniej opłacalny, co mogę zrobić ? Czy stawki czynszu są legalnie naliczane? Czy mogę starać się o zwrot nadwyżek czynszu ? Czy facet powinien mi przedstawić nową umowę skoro już chce 3000 zł?
anonim cytuj
03-03-2024
Zgodnie z przepisem art. 685[1] k.c.

PRZEPIS PRAWNY:
wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego
 
anonim cytuj
03-03-2024
Rozumiem, że zapis w Twojej umowie "Jednorazowa podwyżka nie będzie mogła przekraczać ---- % miesięcznej stawki czynszu" nie zawiera wskazania konkretnego %? Jeśli nie, to wynajmujący nie ma żadnego ograniczenia.
Oczywiście procedura wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu wymaga zachowania terminu. Dziś właściciel może Ci wypowiedzieć czynsz i nowa stawka wejdzie dopiero od 01.04.2024r. Zatem wczorajsza podwyżka o 300 zł od marca 2024r. nie ma racji bytu. Możesz też nie zaakceptować podwyżki, co spowoduje, że umowa najmu wygaśnie po upływie miesięcznego terminu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
03-03-2024
Nie zawiera wskazania procentowego. W Polsce z tego co się dowiedziałem jest obowiązek przedstawienia planowanej podwyżki czynszu na piśmie oraz planowanego terminu jego wprowadzenia. Skoro tego nie robił (słowna informacja), to czy wszystkie podwyżki były niezgodnie z prawem naliczane?
 
anonim cytuj
03-03-2024

Sugerowane Tematy

Zmarł mój ,,tata" obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek?
Witam, zmarł mój ,,tata" (w świetle prawa całkowicie obcy człowiek, nie był moim biologicznym ojcem) zostawił testament w którym przepisał mi swoją połowę majątku. Żyliśmy normalnie jak rodzina, pomagałam mu przez całe życie i całą chorobę, itd. Jeśli otworze testament, jaki zapłacę podatek? Czy jest jakaś możliwość żebym mogła starać się o zmniejszenie tej kwoty? Nie stać mnie na tak duże sumy (mam duży kredyt na głowie) a dalsza rodzina t...
Pełnomocnictwo pocztowe.
Przebywam za granicą do końca marca, a na moje nazwisko nieoczekiwanie przyszło awizo z sądu. Sprawa dotyczy zapewne zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Mam ustanowionego pełnomocnika do załatwiania formalności związanych z tą nieruchomością. Na kopercie jest tylko sygnatura sprawy, która jest mi nieznana. Pełnomocnik nie ma pełnomocnictwa pocztowego. Co zrobić w tej sytuacji, jak odebrać polecony z sądu?...
Umowa zlecenie
Mam pytanie chodzi o umowę zlecenie (praca na akord) od 9.11 byłam nieobecna w pracy z powodu zamknięcia szkoły, o czym ustnie informowałam wcześniej moich koordynatorów i w pierwszym dniu nieobecności także poinformowałam o tym sms, w dniu wczorajszym złożyłam wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Pani z kadr zadzwoniła dziś że mi się on nie należy, wytłumaczyłam jej że też tak myślałam ale że sprawdziłam te informacje i mi przysługuje (chor...
Bezterminowe prawo jazdy.
Witam wymieniłem prawo jazdy bo zgubiłem. Z bezterminowego zrobiło się terminowe. Czy mogę złożyć sprawę do sądu? Gdyż prawo chyba nie działa wstecz i nie można zabrać bezterminowego....

Wyszukiwarka