List gończy za oszustwo.

Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym mojej sytuacji prawnej, związanej z przestępstwem popełnionym wiele lat temu. W roku 2006, niestety, sięgnąłem po 2 telefony na abonament, używając fałszywych zaświadczeń o zarobkach.
Od tamtego czasu wyjechałem z Polski i przebywam w Wielkiej Brytanii od 17 lat. Niedawno dowiedziałem się, że w mojej sprawie wydano listy gończe w Polsce związane z oskarżeniem o oszustwo. Teraz nurtuje mnie pytanie, czy po tak długim czasie mogę spodziewać się wyroku i ewentualnej kary więzienia za popełnione przestępstwo.
Biorąc pod uwagę fakt, że przebywam za granicą od dłuższego czasu, chciałbym uzyskać informacje na temat możliwych konsekwencji prawnych, z uwzględnieniem mojej aktualnej sytuacji. Czy istnieje szansa na uniknięcie kary więzienia poprzez inny rodzaj sankcji lub porozumienie z wymiarem sprawiedliwości, biorąc pod uwagę mój długotrwały pobyt za granicą?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady prawne czy informacje na temat podobnych przypadków, które mogą mi pomóc zrozumieć obecną sytuację i podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym mojej sytuacji prawnej, związanej z przestępstwem popełnionym wiele lat temu. W roku 2006, niestety, sięgnąłem po 2 telefony na abonament, używając fałszywych zaświadczeń o zarobkach.
Od tamtego czasu wyjechałem z Polski i przebywam w Wielkiej Brytanii od 17 lat. Niedawno dowiedziałem się, że w mojej sprawie wydano listy gończe w Polsce związane z oskarżeniem o oszustwo. Teraz nurtuje mnie pytanie, czy po tak długim czasie mogę spodziewać się wyroku i ewentualnej kary więzienia za popełnione przestępstwo.
Biorąc pod uwagę fakt, że przebywam za granicą od dłuższego czasu, chciałbym uzyskać informacje na temat możliwych konsekwencji prawnych, z uwzględnieniem mojej aktualnej sytuacji. Czy istnieje szansa na uniknięcie kary więzienia poprzez inny rodzaj sankcji lub porozumienie z wymiarem sprawiedliwości, biorąc pod uwagę mój długotrwały pobyt za granicą?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady prawne czy informacje na temat podobnych przypadków, które mogą mi pomóc zrozumieć obecną sytuację i podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Czyli w skrajnym przypadku, jeżeli postępowanie wszczęto w 2020 r to będziesz poszukiwany do roku 2030.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czy jak zgłoszę się do prokuratury i zastanawiam się, czy istnieje szansa na ugodę, biorąc pod uwagę, że zdarzenie miało miejsce dawno temu.
 
anonim cytuj
18-08-2023
czy istnieje szansa na ugodę

Raczej na dobrowolne poddanie się karze. Nie myśl, że to Ty będziesz dyktował warunki.
biorąc pod uwagę, że zdarzenie miało miejsce dawno temu.

Jakie ma to mieć znaczenie. To, że przebywałeś zagranicą i czyn był dawno temu nie jest żadną okolicznością łagodzącą. Naprawiłeś szkodę? Bo właśnie to może być okoliczność łagodząca. Zorientuj się czy pokrzywdzony nie wystąpił z pozwem cywilnym w tej sprawie.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Oszustwo, o którym mówisz, jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, co oznacza, że organy ścigania mogą podjąć działania bez skargi od pokrzywdzonego. Jeśli chodzi o kwestie związane z przedawnieniem:

Przedawnienie: Przestępstwo oszustwa przedawnia się po 5 latach od dnia jego popełnienia (zgodnie z art. 101 § 1 pkt 2 Kodeksu karnego). Jeżeli jednak postępowanie zostało wszczęte przed upływem tego terminu, przedawnienie zostaje przerwane i biegnie na nowo, ale nie dłużej niż przez 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa (art. 105 § 1 K.k.). Jeśli twoje przestępstwo miało miejsce w 2006 roku, a postępowanie karne zostało wszczęte przed 2011 rokiem, można zakładać, że ściganie przestępstwa przedawni się w 2021 roku.

Zgłoszenie się do prokuratury: Jeśli zdecydujesz się zgłosić do prokuratury, istnieje możliwość skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się karze, której istotą jest to, że oskarżony dobrowolnie przyjmuje odpowiedzialność i zgadza się na nałożenie konkretnej kary. W takiej sytuacji sąd może orzec karę niższą niż minimalna kara przewidziana za dane przestępstwo.

Naprawienie szkody: Jeśli naprawiłeś szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu, może to zostać uznane za okoliczność łagodzącą. Ponadto warto zorientować się, czy pokrzywdzony wystąpił z roszczeniem cywilnym w związku z twoim czynem. Jeśli tak, naprawienie szkody może przyczynić się do zakończenia postępowania cywilnego.

Podsumowując, twój długotrwały pobyt za granicą nie będzie miał wpływu na ocenę twojego czynu w świetle prawa. Kluczowe jest natomiast, aby naprawić wyrządzoną szkodę i być gotowym do współpracy z organami ścigania.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Praca na urlopie macierzyńskim
Mam pytanie ,czy mogę podjąć pracę na urlopie macierzyńskim u innego pracodawcy ? Chodzi mi o pracę 2-3 dni w tygodniu . . ...
Alimenty na rodziców, jak tego uniknąć?
Moja matka rozwodzi się z ojcem. Sąd zasądził jej 600 zł alimentów na moją niepełnoletnia siostrę. Dowiedziałam się, że ojciec ma w planach leczyć się psychiatrycznie, żeby uznano go za niezdolnego do pracy i pozwać mnie i moją drugą (pełnoletnią) siostrę o alimenty na niego. Nie wyobrażam sobie cokolwiek mu płacić, mam męża i 2 dzieci mam na kogo pracować. W dzieciństwie w domu miałam przez niego piekło. Wiecznie nie pracował, robił awantury znę...
Alimenty na córkę oraz niespłacony dług
Witam. Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę. Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał. Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. ...
Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?
Witam. W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024). W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy. 1. Pytanie do ...

Wyszukiwarka