List gończy za oszustwo.

Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym mojej sytuacji prawnej, związanej z przestępstwem popełnionym wiele lat temu. W roku 2006, niestety, sięgnąłem po 2 telefony na abonament, używając fałszywych zaświadczeń o zarobkach.
Od tamtego czasu wyjechałem z Polski i przebywam w Wielkiej Brytanii od 17 lat. Niedawno dowiedziałem się, że w mojej sprawie wydano listy gończe w Polsce związane z oskarżeniem o oszustwo. Teraz nurtuje mnie pytanie, czy po tak długim czasie mogę spodziewać się wyroku i ewentualnej kary więzienia za popełnione przestępstwo.
Biorąc pod uwagę fakt, że przebywam za granicą od dłuższego czasu, chciałbym uzyskać informacje na temat możliwych konsekwencji prawnych, z uwzględnieniem mojej aktualnej sytuacji. Czy istnieje szansa na uniknięcie kary więzienia poprzez inny rodzaj sankcji lub porozumienie z wymiarem sprawiedliwości, biorąc pod uwagę mój długotrwały pobyt za granicą?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady prawne czy informacje na temat podobnych przypadków, które mogą mi pomóc zrozumieć obecną sytuację i podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
anonim cytuj
18-08-2023
Zwracam się do Was z pytaniem dotyczącym mojej sytuacji prawnej, związanej z przestępstwem popełnionym wiele lat temu. W roku 2006, niestety, sięgnąłem po 2 telefony na abonament, używając fałszywych zaświadczeń o zarobkach.
Od tamtego czasu wyjechałem z Polski i przebywam w Wielkiej Brytanii od 17 lat. Niedawno dowiedziałem się, że w mojej sprawie wydano listy gończe w Polsce związane z oskarżeniem o oszustwo. Teraz nurtuje mnie pytanie, czy po tak długim czasie mogę spodziewać się wyroku i ewentualnej kary więzienia za popełnione przestępstwo.
Biorąc pod uwagę fakt, że przebywam za granicą od dłuższego czasu, chciałbym uzyskać informacje na temat możliwych konsekwencji prawnych, z uwzględnieniem mojej aktualnej sytuacji. Czy istnieje szansa na uniknięcie kary więzienia poprzez inny rodzaj sankcji lub porozumienie z wymiarem sprawiedliwości, biorąc pod uwagę mój długotrwały pobyt za granicą?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, porady prawne czy informacje na temat podobnych przypadków, które mogą mi pomóc zrozumieć obecną sytuację i podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Czyli w skrajnym przypadku, jeżeli postępowanie wszczęto w 2020 r to będziesz poszukiwany do roku 2030.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Czy jak zgłoszę się do prokuratury i zastanawiam się, czy istnieje szansa na ugodę, biorąc pod uwagę, że zdarzenie miało miejsce dawno temu.
 
anonim cytuj
18-08-2023
czy istnieje szansa na ugodę

Raczej na dobrowolne poddanie się karze. Nie myśl, że to Ty będziesz dyktował warunki.
biorąc pod uwagę, że zdarzenie miało miejsce dawno temu.

Jakie ma to mieć znaczenie. To, że przebywałeś zagranicą i czyn był dawno temu nie jest żadną okolicznością łagodzącą. Naprawiłeś szkodę? Bo właśnie to może być okoliczność łagodząca. Zorientuj się czy pokrzywdzony nie wystąpił z pozwem cywilnym w tej sprawie.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Oszustwo, o którym mówisz, jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, co oznacza, że organy ścigania mogą podjąć działania bez skargi od pokrzywdzonego. Jeśli chodzi o kwestie związane z przedawnieniem:

Przedawnienie: Przestępstwo oszustwa przedawnia się po 5 latach od dnia jego popełnienia (zgodnie z art. 101 § 1 pkt 2 Kodeksu karnego). Jeżeli jednak postępowanie zostało wszczęte przed upływem tego terminu, przedawnienie zostaje przerwane i biegnie na nowo, ale nie dłużej niż przez 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa (art. 105 § 1 K.k.). Jeśli twoje przestępstwo miało miejsce w 2006 roku, a postępowanie karne zostało wszczęte przed 2011 rokiem, można zakładać, że ściganie przestępstwa przedawni się w 2021 roku.

Zgłoszenie się do prokuratury: Jeśli zdecydujesz się zgłosić do prokuratury, istnieje możliwość skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się karze, której istotą jest to, że oskarżony dobrowolnie przyjmuje odpowiedzialność i zgadza się na nałożenie konkretnej kary. W takiej sytuacji sąd może orzec karę niższą niż minimalna kara przewidziana za dane przestępstwo.

Naprawienie szkody: Jeśli naprawiłeś szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu, może to zostać uznane za okoliczność łagodzącą. Ponadto warto zorientować się, czy pokrzywdzony wystąpił z roszczeniem cywilnym w związku z twoim czynem. Jeśli tak, naprawienie szkody może przyczynić się do zakończenia postępowania cywilnego.

Podsumowując, twój długotrwały pobyt za granicą nie będzie miał wpływu na ocenę twojego czynu w świetle prawa. Kluczowe jest natomiast, aby naprawić wyrządzoną szkodę i być gotowym do współpracy z organami ścigania.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
W jakich godzinach sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem?
Witam, jest blok po PGR każdy prywatnie ma na własność wykupione mieszkanie. Nie ma tu wspólnoty mieszkaniowej, żadnego regulaminu, ani zarządcy. Moje pytanie do której godziny sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem? Od kilku dni sąsiad robi remont, rozumiem każdy ma prawo, ale od godziny 18 do prawie 21 jest hałas nie do wytrzymania....
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Dzień dobry, w grudniu 2023 zmarł mój dziadek. Pozostawił po sobie mieszkanie, miał 3 dzieci, z czego mój ojciec zmarł w 2020 roku. Czyli dziedziczy: dwójka jego dzieci oraz ja i moja siostra. Czy po 6 miesiącach od śmierci, jeżeli nie złożymy oświadczenia o przyjęciu spadku to spadek zostaje automatycznie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza? Czy mogę razem z siostrą złożyć oświadczenie u notariusza lub w sądzie o przyjęciu spadku bez obecności...
Pełnomocnictwo pocztowe.
Przebywam za granicą do końca marca, a na moje nazwisko nieoczekiwanie przyszło awizo z sądu. Sprawa dotyczy zapewne zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Mam ustanowionego pełnomocnika do załatwiania formalności związanych z tą nieruchomością. Na kopercie jest tylko sygnatura sprawy, która jest mi nieznana. Pełnomocnik nie ma pełnomocnictwa pocztowego. Co zrobić w tej sytuacji, jak odebrać polecony z sądu?...

Wyszukiwarka