Mam obecnie sytuację dość dziwną, jeśli chodzi o zasady przestrzegania służebności zapisanej w umowie notarialnej darowizny, gdyż osoba ( teściowa)której dotyczy służebność, nie mieszka ze mną, lecz pod innym adresem już 3 lata. Zamieszkała na posesji zmarłego brata by dopilnować podziału majątku, miedzy innymi na jej rzecz. Sprawy idą wolno, a ja nie wiem czy ona nie powinna się wymeldować z naszej posesji i przemeldować na tą w której obecnie mieszka. Ona twierdzi, że nie może, bo jeszcze nie zostało to jej przypisane sądownie. Ja zaś martwię się tym, że jeśli zejdzie, to córka może dochodzić tzw. zachowku po niej z nieruchomości, której dotyczy służebność. Dodam, że córka ma dostać w umowie darowizny tę nieruchomość o którą toczy się podział, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. I w tym szkopuł.
Powinna.
Meldunek jest czynnością administracyjną mająca charakter informacyjny - jest to informacja o tym gdzie dana osoba zamieszkuje.
Nie ma tu znaczenia prawo do nieruchomości - gdyby mieszkała w wynajętym mieszkaniu lub w hotelu również ma obowiązek się zameldować.
Jeśli chcesz możesz ja samemu wymeldować - skoro nie zamieszkuje.
anonim cytuj
01-03-2024
Ja zaś martwię się tym, że jeśli zejdzie, to córka może dochodzić tzw. zachowku po niej z nieruchomości, której dotyczy służebność.
Jeżeli już to nie ze służebności a z darowizny.
Natomiast meldunek lub jego brak tudzież zamieszkiwanie bądź nie zamieszkiwanie nie mają na to żadnego wpływu.
anonim cytuj
01-03-2024
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Rozumiem, że córka w tym przypadku może dochodzić prawa do zachowku nawet do 5 lat po śmierci swej matki. Choć nie powinna, gdyż jej część była gratyfikowana w formie finansowej ( niestety brak jest dokumentów wpłat). A o wymeldowaniu też pomyślimy. Bo to wiąże się z takimi sprawami jak opłaty za odbiór odpadów itp. ( większa ilość domowników).
Witam czy jeżeli pracodawca narzuci zbyt wiele zadań do wykonania jednego dnia i wykonam tylko jakaś część powiedzmy 70% i tak przez jakiś okres ( poprostu fizycznie nie dam rady ) to może to grozić zwolnieniem dyscyplinarnym?...
Witam
Mam pytanie. Mój ojciec do spółki ze swoją drugą żoną kupili z majątku wspólnego w 2007 roku działkę rekreacyjną. Działka ta stanowi współwłasność małżeńską, jak mniemam.
Teraz moje pytanie: czy ojciec bez zgody (i wiedzy) swojej małżonki może mi swoją część (???) przekazać jako darowiznę?
Drugie pytanie: czy ona może swoją część bez jego zgody sprzedać?
Byłabym wdzięczna za jakieś porady. Ojciec jest stary i ma demencję, a ona coś komb...
Czy jest możliwy dobrowolny zwrot darowizny i z jakim konsekwencjami się to wiąże? Darowizna była dokonana w pierwszej linii, ojciec syn, syn nie może wywiązać się z obietnicy dożywocia więc stwierdził, że odda rodzicom mieszkanie. Chcieliby to załatwić polubownie. Czy jest taka możliwość?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: