Mam obecnie sytuację dość dziwną, jeśli chodzi o zasady przestrzegania służebności zapisanej w umowie notarialnej darowizny, gdyż osoba ( teściowa)której dotyczy służebność, nie mieszka ze mną, lecz pod innym adresem już 3 lata. Zamieszkała na posesji zmarłego brata by dopilnować podziału majątku, miedzy innymi na jej rzecz. Sprawy idą wolno, a ja nie wiem czy ona nie powinna się wymeldować z naszej posesji i przemeldować na tą w której obecnie mieszka. Ona twierdzi, że nie może, bo jeszcze nie zostało to jej przypisane sądownie. Ja zaś martwię się tym, że jeśli zejdzie, to córka może dochodzić tzw. zachowku po niej z nieruchomości, której dotyczy służebność. Dodam, że córka ma dostać w umowie darowizny tę nieruchomość o którą toczy się podział, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. I w tym szkopuł.
Powinna.
Meldunek jest czynnością administracyjną mająca charakter informacyjny - jest to informacja o tym gdzie dana osoba zamieszkuje.
Nie ma tu znaczenia prawo do nieruchomości - gdyby mieszkała w wynajętym mieszkaniu lub w hotelu również ma obowiązek się zameldować.
Jeśli chcesz możesz ja samemu wymeldować - skoro nie zamieszkuje.
anonim cytuj
01-03-2024
Ja zaś martwię się tym, że jeśli zejdzie, to córka może dochodzić tzw. zachowku po niej z nieruchomości, której dotyczy służebność.
Jeżeli już to nie ze służebności a z darowizny.
Natomiast meldunek lub jego brak tudzież zamieszkiwanie bądź nie zamieszkiwanie nie mają na to żadnego wpływu.
anonim cytuj
01-03-2024
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Rozumiem, że córka w tym przypadku może dochodzić prawa do zachowku nawet do 5 lat po śmierci swej matki. Choć nie powinna, gdyż jej część była gratyfikowana w formie finansowej ( niestety brak jest dokumentów wpłat). A o wymeldowaniu też pomyślimy. Bo to wiąże się z takimi sprawami jak opłaty za odbiór odpadów itp. ( większa ilość domowników).
Witam, jestem właścicielem mieszkania które wynajmuje, wynajęłam je na 4 miesiące osobie X natomiast osoba X nie mieszka w tym lokalu tylko jej syn, niestety ale X spóźnia się z opłatą 1 miesiąc, co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę wyrzucić syna osoby X z mieszkania?...
Proszę o pomoc w sprawie, która postaram się krótko opisać bo nie wiem co zrobić.
Po śmierci mojej matki jej mąż ( nie mój ojciec ani ojczym) poszedł ze mną do Otwartego Funduszu Emerytalnego po wypłatę środków po zmarłej żonie (był uposażony).
W funduszu zdeklarował mój nr konta bankowego do wypłaty świadczenia z moim imieniem i nazwiskiem. Rozmawiał ze mną i powiedział, że to pieniądze są dla mnie.
Po jakimś czasie powiedział, że się rozmyśl...
Bardzo proszę o wskazówki, co powinienem zrobić. Mając prawomocny nakaz zapłaty wysłałem do Sądu wniosek o klauzulę wykonalności. W odpowiedzi Sąd przysłał mi wezwanie do uzupełnienia mojego wniosku o dane pozwanego takie jak: adres zameldowania, imiona rodziców, data urodzenia, drugie imię, numer dowodu osobistego, względnie o podanie numeru PESEL.
Ja posiadam tylko adres pozwanego, na który Sąd wysłał pozew. Żadnych innych danych nie posiadam....
Posiadam prawomocny wyrok sądowy z klauzulą wykonalności.
w wyroku zasądzone są:
1) odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy
2) odprawa
3) koszty postępowania
4) odsetki ustawowe
Sąd ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku spółki.
Teraz powinienem zgłosić moją wierzytelność do Sędziego Komisarza
mam jednak mały (wielki) problem
Nie wiem, w której kategorii mieszczą się moje wierzytelności....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: