Blokada bankowa.

Dzień dobry,
W listopadzie przelałem żonie środki, aby założyła lokatę. Po kilku dniach mój bank (BNP Paribas) wysłał informację do banku żony (ING), że ten przelew jest podejrzany i aby został zwrócony. Oczywiście żona nie wyraziła zgody na zwrot, gdyż przelew był prawidłowy. Bank ING zablokował środki, a po około 3 miesiącach zgłosił sprawę do prokuratury, że podejrzewa, iż żona mnie okradła. Niedługo później zostaliśmy wezwani przez policję do złożenia zeznań, w których potwierdziliśmy, iż przelew był prawidłowy, a żona mnie nie okradła. Dzisiaj odebrałem pismo z prokuratury, iż sprawa jest umorzona i nie widzą znamion przestępstwa. Żona zadzwoniła do swojego banku, ale odmówili zniesienia blokady, gdyż nie otrzymali pisma z prokuratury i nie jest dla nich wystarczającym przesłanie im pisma, które my otrzymaliśmy, gdyż twierdzą, że muszą je otrzymać bezpośrednio z sądu/prokuratury. Prokuratura odmawia wysłania pisma do banku, gdyż bank jest jest stroną postępowania.
1) Co w takiej sytuacji możemy zrobić aby odblokowano nasze środki?
2) Czy możemy pozwać bank za blokowanie naszych środków przez blisko pół roku?
anonim cytuj
18-08-2023
Dzień dobry,
W listopadzie przelałem żonie środki, aby założyła lokatę. Po kilku dniach mój bank (BNP Paribas) wysłał informację do banku żony (ING), że ten przelew jest podejrzany i aby został zwrócony. Oczywiście żona nie wyraziła zgody na zwrot, gdyż przelew był prawidłowy. Bank ING zablokował środki, a po około 3 miesiącach zgłosił sprawę do prokuratury, że podejrzewa, iż żona mnie okradła. Niedługo później zostaliśmy wezwani przez policję do złożenia zeznań, w których potwierdziliśmy, iż przelew był prawidłowy, a żona mnie nie okradła. Dzisiaj odebrałem pismo z prokuratury, iż sprawa jest umorzona i nie widzą znamion przestępstwa. Żona zadzwoniła do swojego banku, ale odmówili zniesienia blokady, gdyż nie otrzymali pisma z prokuratury i nie jest dla nich wystarczającym przesłanie im pisma, które my otrzymaliśmy, gdyż twierdzą, że muszą je otrzymać bezpośrednio z sądu/prokuratury. Prokuratura odmawia wysłania pisma do banku, gdyż bank jest jest stroną postępowania.
1) Co w takiej sytuacji możemy zrobić aby odblokowano nasze środki?
2) Czy możemy pozwać bank za blokowanie naszych środków przez blisko pół roku?

Idźcie do najbliższego oddziału swojego banku i wyjaśnijcie sprawę. Na infolinii takiej sprawy wam nikt nie załatwi.
 
anonim cytuj
18-08-2023
1) Co w takiej sytuacji możemy zrobić aby odblokowano nasze środki?
2) Czy możemy pozwać bank za blokowanie naszych środków przez blisko pół roku?

Czy uznano środki w umorzonym postępowaniu za dowody rzeczowe? To wydaje się jedyną możliwością, że takie postanowienie wydano, dlatego środki są cały czas zablokowane.
Najlepiej jak zadzwonicie Państwo do prokuratury (Pan, bo jest Pan pokrzywdzonym), umówicie się na czytanie akt i zobaczycie jakie postanowienia były wydawane w związku z blokadą środków, porobicie Państwo zdjęcia tych postanowień i wtedy można pomyśleć co dalej. Środki mogły być uznane za dowód rzeczowy (szczególnie po nowelizacji kpk) i w związku z tym żeby były zwrócone prokurator musi wydać postanowienie (art. 230 par. 1 kpk). Tak czy inaczej najpierw trzeba iść do prokuratury na czytanie akt i reszta jak wyżej.
W międzyczasie można złożyć w banku reklamację.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W kontekście twojej sytuacji i związanych z nią problemów:

Aby odblokować środki, sugeruję, by w pierwszej kolejności złożyć oficjalną reklamację w banku ING dotyczącą niewłaściwej blokady środków. W reklamacji należy załączyć kopię pisma z prokuratury potwierdzającego umorzenie postępowania. Mimo że bank twierdzi, że musi otrzymać pismo bezpośrednio od prokuratury, dobrze jest podjąć próbę załatwienia sprawy tą drogą, ponieważ każdy bank ma obowiązek odpowiedzieć na złożoną reklamację w określonym terminie (zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym).

Jeśli chodzi o ewentualne pozwienie banku za blokowanie środków, istnieje możliwość podjęcia działań prawnych w oparciu o naruszenie praw konsumenta. W szczególności można podnieść kwestię, że bank nie działał w dobrej wierze i naruszył standardy świadczenia usług bankowych. Jeżeli postanowisz podjąć takie kroki, warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie bankowym i konsumenckim.

Dlatego sugeruję podjęcie następujących działań:

Złożenie oficjalnej reklamacji w banku w celu odblokowania środków.
W przypadku negatywnej odpowiedzi lub braku reakcji ze strony banku, warto rozważyć podjęcie działań prawnych w celu dochodzenia swoich praw. Zanim jednak podjąłbyś decyzję o wszczęciu postępowania sądowego, warto rozważyć mediację lub inne formy pozasądowego rozwiązywania sporów, które mogą okazać się bardziej efektywne i mniej kosztowne.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Koszty pochówku (umiera ojciec alkoholik, od lat bez kontaktu)
Dzień dobry , Chciałam zapytać jak to wygląda w sytuacji gdy umiera ojciec , alkoholik, od lat zero kontaktu z dziećmi. Zły człowiek. Kto pokrywa koszty pochówku. Będę wdzięczna za odpowiedź....
Czy można wnieść o alimenty będąc w związku małżeńskim?
Czy można wnieść o alimenty będąc w związku małżeńskim? Nie mamy rozwodu ale już nie jesteśmy razem....
Zajęcie komornicze (wypłata na czyjeś konto bankowe)
Witam moja sytuacja wygląda tak... Pracodawca wysłał mi przelew (wynagrodzenie) na konto bankowe znajomego z którym mieszkam, poniewaz nie zdążyłem założyć wlasnego... I okazalo sie ze ma zadłużenie u komornika... Zostałem poszkodowany o 1600 złotych. Mam możliwość odzyskania tych pieniędzy od komornika? Proszę o pomoc...
Ekwiwalent za urlop.
Witam czy jeśli się zwalniam i od 1.08 zaczynam prace w innym zakładzie pracy to pracodawca wypłaca mi ekwiwalent za urlop? Dziś dowiedziałam się ze zapomnieli i że dopiero we wrześniu wypłaca. Czy mogę domagać się wypłaty od razu? ....

Wyszukiwarka