Prawo Pracy 18-08-2023 3 odpowiedzi

Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?

Pytanie użytkownika
Witam.
W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024).
W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy.
1. Pytanie do tego: czy jeśli zrezygnuję z podpisania umowy to muszę zapłacić kwotę brutto czy netto od tej na którą jestem z nimi umówiony?
Natomiast wczoraj otrzymałem telefon z firmy, która daje mi lepsze warunki (czyt. zarobki) i w której chciałbym pracować. Firma jest w stanie poczekać na mnie do stycznia 2024.
2. Czy w tej sytuacji jest jakieś wyjście by nie płacić tej kary? Np. mam prawo bez podania przyczyny odstąpić od umowy w ileś dni?
3. Jak zrobić to najlepiej, żeby nie płacić kary? Przepracować 3 miesiące i dać wypowiedzenie by w styczniu przejść do tej drugiej firmy?
Jestem świadomy co podpisałem i jeśli nie mam wyjścia to zapłacę - bez kombinowania.
3 odpowiedzi
Odpowiedź
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.
Odpowiedź
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.

A co jeśli prawo pracy nie zna takiego określenia jak umowa przedwstępna, ale kodeks cywilny już tak?
"Zgodnie z art. 389 kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej."
Jezeli umowa przedwstępna określa - stron umowy, rodzaj umowy, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, warunki płacowe oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej to jak najbardziej jest wiążąca obie strony i w momencie niewywiązania sie jednej ze stron druga ma prawo domagać sie zadośćuczynienia jezeli takie przewiduje umowa przedwstępna
Umowę należy rozwiązać żeby nie płacić kary lub zawrzeć umowę i następnego dnia ją wypowiedzieć
Odpowiedź
18-08-2023
Jeżeli w umowie przedwstępnej określono kary umowne za niewywiązanie się z zawarcia umowy o pracę w kwocie brutto, to jest to kwota, jaką należy wypłacić. Jednakże w praktyce, z punktu widzenia pracownika, będzie to oznaczało kwotę netto, gdyż pracownik nie ponosi kosztów związanych z opodatkowaniem czy składkami na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że kodeks cywilny przewiduje istnienie umów przedwstępnych, ale nie są one typowe dla stosunków pracy. Umowa przedwstępna jest wiążąca dla stron, jeśli zawiera wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna nie zawiera jakiegoś z istotnych elementów umowy o pracę (np. zakres obowiązków), można zakwestionować jej ważność.

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej opartej na przepisach kodeksu cywilnego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule odstępnego. Często umowy tego typu przewidują możliwość odstąpienia od umowy pod pewnymi warunkami. Jeśli takie klauzule istnieją, można z nich skorzystać.

Jeśli chodzi o praktyczne działanie:

Skoro pracownik jest świadomy konsekwencji wynikających z umowy i jest skłonny je zaakceptować, najprostszym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie umowy przedwstępnej za porozumieniem stron (jeśli pracodawca na to przystanie) lub po prostu jej dotrzymanie.
Jeśli jednak pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy w tej firmie i następnego dnia złoży wypowiedzenie, będzie musiał uwzględnić okres wypowiedzenia wynikający z Kodeksu pracy.
Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie analizować treść podpisanych dokumentów oraz potencjalne konsekwencje związane z ich niewywiązaniem. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z umową przedwstępną dotyczącą umowy o pracę, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście zawiera ona wszystkie istotne postanowienia i czy nie narusza przepisów prawa pracy.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo pracy 04-05-2025
L4 po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik, który rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w czasie którego przebywa na zwolni...

22 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo pracy 11-12-2022
Wynagrodzenie na L4

Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za d...

21 odpowiedzi 11-12-2022
Prawo pracy 14-12-2022
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.

Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ...

21 odpowiedzi 14-12-2022