Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?

Witam.
W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024).
W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy.
1. Pytanie do tego: czy jeśli zrezygnuję z podpisania umowy to muszę zapłacić kwotę brutto czy netto od tej na którą jestem z nimi umówiony?
Natomiast wczoraj otrzymałem telefon z firmy, która daje mi lepsze warunki (czyt. zarobki) i w której chciałbym pracować. Firma jest w stanie poczekać na mnie do stycznia 2024.
2. Czy w tej sytuacji jest jakieś wyjście by nie płacić tej kary? Np. mam prawo bez podania przyczyny odstąpić od umowy w ileś dni?
3. Jak zrobić to najlepiej, żeby nie płacić kary? Przepracować 3 miesiące i dać wypowiedzenie by w styczniu przejść do tej drugiej firmy?
Jestem świadomy co podpisałem i jeśli nie mam wyjścia to zapłacę - bez kombinowania.
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.

A co jeśli prawo pracy nie zna takiego określenia jak umowa przedwstępna, ale kodeks cywilny już tak?
"Zgodnie z art. 389 kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej."
Jezeli umowa przedwstępna określa - stron umowy, rodzaj umowy, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, warunki płacowe oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej to jak najbardziej jest wiążąca obie strony i w momencie niewywiązania sie jednej ze stron druga ma prawo domagać sie zadośćuczynienia jezeli takie przewiduje umowa przedwstępna
Umowę należy rozwiązać żeby nie płacić kary lub zawrzeć umowę i następnego dnia ją wypowiedzieć
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jeżeli w umowie przedwstępnej określono kary umowne za niewywiązanie się z zawarcia umowy o pracę w kwocie brutto, to jest to kwota, jaką należy wypłacić. Jednakże w praktyce, z punktu widzenia pracownika, będzie to oznaczało kwotę netto, gdyż pracownik nie ponosi kosztów związanych z opodatkowaniem czy składkami na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że kodeks cywilny przewiduje istnienie umów przedwstępnych, ale nie są one typowe dla stosunków pracy. Umowa przedwstępna jest wiążąca dla stron, jeśli zawiera wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna nie zawiera jakiegoś z istotnych elementów umowy o pracę (np. zakres obowiązków), można zakwestionować jej ważność.

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej opartej na przepisach kodeksu cywilnego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule odstępnego. Często umowy tego typu przewidują możliwość odstąpienia od umowy pod pewnymi warunkami. Jeśli takie klauzule istnieją, można z nich skorzystać.

Jeśli chodzi o praktyczne działanie:

Skoro pracownik jest świadomy konsekwencji wynikających z umowy i jest skłonny je zaakceptować, najprostszym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie umowy przedwstępnej za porozumieniem stron (jeśli pracodawca na to przystanie) lub po prostu jej dotrzymanie.
Jeśli jednak pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy w tej firmie i następnego dnia złoży wypowiedzenie, będzie musiał uwzględnić okres wypowiedzenia wynikający z Kodeksu pracy.
Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie analizować treść podpisanych dokumentów oraz potencjalne konsekwencje związane z ich niewywiązaniem. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z umową przedwstępną dotyczącą umowy o pracę, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście zawiera ona wszystkie istotne postanowienia i czy nie narusza przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Chcę odejść od partnerki z którą mam dwójkę dzieci, lecz ona robi problemy
Witam. Mam z partnerką dwoje dzieci ( 11 i 7 lat ) mieszkamy u mnie w domu na kredyt ( nieruchomośc i kredyt na mnie ) ja place wszystkie rachunki i opłaty lecz musze skończyć ten związek. Żadne zdrady normalnie chce ale się nie da. Dzieciaki chodza do szkoły blisko domu wiec mogę się wyprowadzić dla ich dobra . Lecz nawet tu jest problem od mojej partnerki . Ma mieszkanie które wynajmuje po drugiej stronie miasta wiec powiedziałem by mi go dala...
Przeniesienie własności nieruchomości.
Moja mama dostała w testamencie mieszkanie po rodzicach. Teraz chce przepisać na mnie. Mieszkam tam już 28 lat. Jakie są koszta takiego przepisania? Co dokładnie będzie potrzebne i czy w takim wypadku ktoś może się o coś ubiegać....
Czy jest możliwość żeby pracodawca wypłacił ekwiwalent za urlop zaległy?
30 września za porozumieniem stron kończy się mój stosunek pracy. Czy jest możliwość żeby pracodawca wypłacił ekwiwalent za urlop zaległy (kilka dni) czy do 30 września mimo, że to będzie koniec stosunku pracy muszę go wykorzystać? ...
Wspólnota majątkowa a rozwód.
Otrzymałam w darowiźnie dom i działkę. Później wzięłam ślub i rozszerzałam umową majątkową małżeńską wspólność i wyszczególniona była ta darowizna od rodziców ze tez wchodzi w majątek wspólny. Czy ten akt notarialny jest sporządzony zgodnie z prawem? Chce się z nim rozwieźć i teraz nie wiem czy musimy to dzielić na pół?...

Wyszukiwarka