Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?

Witam.
W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024).
W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy.
1. Pytanie do tego: czy jeśli zrezygnuję z podpisania umowy to muszę zapłacić kwotę brutto czy netto od tej na którą jestem z nimi umówiony?
Natomiast wczoraj otrzymałem telefon z firmy, która daje mi lepsze warunki (czyt. zarobki) i w której chciałbym pracować. Firma jest w stanie poczekać na mnie do stycznia 2024.
2. Czy w tej sytuacji jest jakieś wyjście by nie płacić tej kary? Np. mam prawo bez podania przyczyny odstąpić od umowy w ileś dni?
3. Jak zrobić to najlepiej, żeby nie płacić kary? Przepracować 3 miesiące i dać wypowiedzenie by w styczniu przejść do tej drugiej firmy?
Jestem świadomy co podpisałem i jeśli nie mam wyjścia to zapłacę - bez kombinowania.
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.

A co jeśli prawo pracy nie zna takiego określenia jak umowa przedwstępna, ale kodeks cywilny już tak?
"Zgodnie z art. 389 kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej."
Jezeli umowa przedwstępna określa - stron umowy, rodzaj umowy, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, warunki płacowe oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej to jak najbardziej jest wiążąca obie strony i w momencie niewywiązania sie jednej ze stron druga ma prawo domagać sie zadośćuczynienia jezeli takie przewiduje umowa przedwstępna
Umowę należy rozwiązać żeby nie płacić kary lub zawrzeć umowę i następnego dnia ją wypowiedzieć
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jeżeli w umowie przedwstępnej określono kary umowne za niewywiązanie się z zawarcia umowy o pracę w kwocie brutto, to jest to kwota, jaką należy wypłacić. Jednakże w praktyce, z punktu widzenia pracownika, będzie to oznaczało kwotę netto, gdyż pracownik nie ponosi kosztów związanych z opodatkowaniem czy składkami na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że kodeks cywilny przewiduje istnienie umów przedwstępnych, ale nie są one typowe dla stosunków pracy. Umowa przedwstępna jest wiążąca dla stron, jeśli zawiera wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna nie zawiera jakiegoś z istotnych elementów umowy o pracę (np. zakres obowiązków), można zakwestionować jej ważność.

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej opartej na przepisach kodeksu cywilnego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule odstępnego. Często umowy tego typu przewidują możliwość odstąpienia od umowy pod pewnymi warunkami. Jeśli takie klauzule istnieją, można z nich skorzystać.

Jeśli chodzi o praktyczne działanie:

Skoro pracownik jest świadomy konsekwencji wynikających z umowy i jest skłonny je zaakceptować, najprostszym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie umowy przedwstępnej za porozumieniem stron (jeśli pracodawca na to przystanie) lub po prostu jej dotrzymanie.
Jeśli jednak pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy w tej firmie i następnego dnia złoży wypowiedzenie, będzie musiał uwzględnić okres wypowiedzenia wynikający z Kodeksu pracy.
Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie analizować treść podpisanych dokumentów oraz potencjalne konsekwencje związane z ich niewywiązaniem. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z umową przedwstępną dotyczącą umowy o pracę, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście zawiera ona wszystkie istotne postanowienia i czy nie narusza przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Niestawiennictwo na rozprawie.
Witam, pomyliłem dni rozprawy o jeden dzień zamiast 5 czerwca przyjechałem do miasta, w którym miała odbywać się rozprawa 6 czerwca, zostałem wezwany w charakterze świadka. Czy grozi mi coś poza grzywna za niestawiennictwo?...
Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy. Dostałam L4, które pewnie będzie wydłużone. Czy po zakończeniu będę musiała znowu je złożyć?
Dzień dobry, Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy (miesięczny okres wypowiedzenia), które kończy się ostatniego sierpnia. Wczoraj okazało się ze mam dość duże problemy zdrowotne, dostałam L4 na 3 miesiące, które pewnie będzie wydłużone. Po okresie L4 na pewno nie chce wracać do tamtej pracy. Czy jeżeli za 3 miesiące lub dłużej skończy się czas trwania L4 to będę musieć znowu składać wypowiedzenie? Czy będę zatrudniona tylko do mom...
Jak przeprowadzić rozdzielność majątkową?
Rozdzielność majątkowa. Własność kredytu/mieszkania na męża. Posiadamy dziecko-8 letnie. Jakie dokumenty i gdzie mamy złożyć abym również była właścicielem mieszkania i żeby w razie w, życie bywa przewrotne - nie chodzi o rozwód. Normalnie była spadkobierczynią wraz z synem mieszkania. Proszę o porady....
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Mam pewien problem, którego nie potrafię przeskoczyć, otóż mam dwoje dzieci, ojciec starszego dziecka jest pozbawiony praw całkowicie, nie ma kontaktu z dzieckiem. Mamy zasądzone alimenty których nigdy nie płacił, fundusz alimentacyjny wypłacał część. Z ojcem młodszego dziecka też nie jesteśmy razem, w tym wypadku dogadaliśmy się sami, bez sądu co do opieki nad córką i wysokością alimentów, które nie są udokumentowane. I teraz do sedna odkąd młod...

Wyszukiwarka