Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?

Witam.
W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024).
W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy.
1. Pytanie do tego: czy jeśli zrezygnuję z podpisania umowy to muszę zapłacić kwotę brutto czy netto od tej na którą jestem z nimi umówiony?
Natomiast wczoraj otrzymałem telefon z firmy, która daje mi lepsze warunki (czyt. zarobki) i w której chciałbym pracować. Firma jest w stanie poczekać na mnie do stycznia 2024.
2. Czy w tej sytuacji jest jakieś wyjście by nie płacić tej kary? Np. mam prawo bez podania przyczyny odstąpić od umowy w ileś dni?
3. Jak zrobić to najlepiej, żeby nie płacić kary? Przepracować 3 miesiące i dać wypowiedzenie by w styczniu przejść do tej drugiej firmy?
Jestem świadomy co podpisałem i jeśli nie mam wyjścia to zapłacę - bez kombinowania.
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.
 
anonim cytuj
18-08-2023
W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak umowa przedwstępna jeżeli chodzi o umowę o pracę. Więc dokument ten wydaje się być bezwartościowy.

A co jeśli prawo pracy nie zna takiego określenia jak umowa przedwstępna, ale kodeks cywilny już tak?
"Zgodnie z art. 389 kc umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej."
Jezeli umowa przedwstępna określa - stron umowy, rodzaj umowy, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar czasu pracy, warunki płacowe oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej to jak najbardziej jest wiążąca obie strony i w momencie niewywiązania sie jednej ze stron druga ma prawo domagać sie zadośćuczynienia jezeli takie przewiduje umowa przedwstępna
Umowę należy rozwiązać żeby nie płacić kary lub zawrzeć umowę i następnego dnia ją wypowiedzieć
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jeżeli w umowie przedwstępnej określono kary umowne za niewywiązanie się z zawarcia umowy o pracę w kwocie brutto, to jest to kwota, jaką należy wypłacić. Jednakże w praktyce, z punktu widzenia pracownika, będzie to oznaczało kwotę netto, gdyż pracownik nie ponosi kosztów związanych z opodatkowaniem czy składkami na ubezpieczenia społeczne.

Warto podkreślić, że kodeks cywilny przewiduje istnienie umów przedwstępnych, ale nie są one typowe dla stosunków pracy. Umowa przedwstępna jest wiążąca dla stron, jeśli zawiera wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna nie zawiera jakiegoś z istotnych elementów umowy o pracę (np. zakres obowiązków), można zakwestionować jej ważność.

W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej opartej na przepisach kodeksu cywilnego, warto zwrócić uwagę na ewentualne klauzule odstępnego. Często umowy tego typu przewidują możliwość odstąpienia od umowy pod pewnymi warunkami. Jeśli takie klauzule istnieją, można z nich skorzystać.

Jeśli chodzi o praktyczne działanie:

Skoro pracownik jest świadomy konsekwencji wynikających z umowy i jest skłonny je zaakceptować, najprostszym rozwiązaniem byłoby rozwiązanie umowy przedwstępnej za porozumieniem stron (jeśli pracodawca na to przystanie) lub po prostu jej dotrzymanie.
Jeśli jednak pracownik zdecyduje się na podjęcie pracy w tej firmie i następnego dnia złoży wypowiedzenie, będzie musiał uwzględnić okres wypowiedzenia wynikający z Kodeksu pracy.
Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie analizować treść podpisanych dokumentów oraz potencjalne konsekwencje związane z ich niewywiązaniem. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z umową przedwstępną dotyczącą umowy o pracę, warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście zawiera ona wszystkie istotne postanowienia i czy nie narusza przepisów prawa pracy.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Wymeldowanie syna na drodze postępowania administracyjnego.
Czy kierownik stanu cywilnego może wymeldować na drodze postępowania administracyjnego mojego syna, który czasowo przebywa poza granicami kraju celem nauki? Dodam, iż syn posiada meldunek stały na terenie nieruchomości należącej do mnie, zaś od stycznia 2021 roku przebywa na terenie Niemiec, gdzie odbywa studia. Do domu przyjeżdża w przerwach semestralnych, tj. w 2-4 miesięcznych odstępach czasowych. Kierownik stanu cywilnego w urzędzie, na któ...
Jakie wymogi trzeba spełnić co do Funduszu Alimentacyjnego?
Jakie wymogi trzeba spełnić co do Funduszu Alimentacyjnego?...
Powrót do pracy po 3 latach przerwy.
Witam, przychodzę po poradę odnośnie powrotu do pracy po 3ch latach przerwy (dwie ciąże plus macierzyński ) P.s. Aktualnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Otóż korporacja w której pracuje powiadomiła mnie ,że mój dział w którym pracowałam między innymi ja i dziewczyna , którą uczyłam (to samo stanowisko) został "okrojony" i została tylko koleżanka . Chcą abym wysłała CV do działu zajmującego się rekrutacja i będą czegoś dla mnie...
Skrócenie okresu wypowiedzenia.
Ostatnio złożyłam wypowiedzenie UoP (3mies). Teraz jednak chciałabym rozmówić się z pracodawcą i postarać się, za jego zgodą, skrócić okres wypowiedzenia. Czy nadal mogę? Czy wystarczy złożyć jakiś aneks do wypowiedzenia? Czy muszę złożyć znowu wypowiedzenie z nową datą i zacznie biec od nowego miesiąca?...

Wyszukiwarka