Umowa przedwstępna - czy da się zrezygnować?

Witam.
W poniedziałek podpisałem umowę przedwstępną na rozpoczęcie pracy w nowej firmie nie później niż do 2.10 (mój okres wypowiedzenia w obecnej firmie kończy się z końcem września). Umowa ma być na czas określony 6 miesięcy (do marca 2024).
W umowie jest punkt, który mówi, że zobowiązuję się zapłacić jednomiesięczne wynagrodzenie (13000 brutto), na które się z nimi umówiłem jeśli nie dojdzie do podpisania umowy z mojej winy.
1. Pytanie do tego: czy jeśli zrezygnuję z podpisania umowy to muszę zapłacić kwotę brutto czy netto od tej na którą jestem z nimi umówiony?
Natomiast wczoraj otrzymałem telefon z firmy, która daje mi lepsze warunki (czyt. zarobki) i w której chciałbym pracować. Firma jest w stanie poczekać na mnie do stycznia 2024.
2. Czy w tej sytuacji jest jakieś wyjście by nie płacić tej kary? Np. mam prawo bez podania przyczyny odstąpić od umowy w ileś dni?
3. Jak zrobić to najlepiej, żeby nie płacić kary? Przepracować 3 miesiące i dać wypowiedzenie by w styczniu przejść do tej drugiej firmy?
Jestem świadomy co podpisałem i jeśli nie mam wyjścia to zapłacę - bez kombinowania.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka