Przedłużenie umowy w ciąży

Podjęłam zatrudnienie, w nowym miejscu nie wiedząc, że jestem w ciąży (wcześniej pracowałam u innego pracodawcy, ciągłość pracy jest zachowana). W nowej pracy mam 6-miesięczny okres próbny. Aktualnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Przed podpisaniem umowy wstępnie ustaliłam z nowym pracodawcą, że po 3-4 miesiącach pracy podejmiemy temat dalszej współpracy. Czy muszę informować pracodawcę o ciąży podczas tej rozmowy? Czy mogę to „przemilczeć” i prosić o przedłużenie na czas nieokreślony po upływie 6 miesiąca? Czy mogę też np. negocjować warunki zatrudnienia wówczas (np. wysokość wynagrodzenia)?
anonim cytuj
02-04-2023
Zgodnie z polskim prawem pracy, pracownica w ciąży ma określone prawa, które mają na celu ochronę jej zdrowia i bezpieczeństwa, a także umożliwienie godnego wykonywania obowiązków zawodowych.

Jeśli chodzi o informowanie pracodawcy o ciąży, polskie prawo nie określa konkretnego momentu, w którym pracownica jest zobowiązana poinformować pracodawcę o swoim stanie. Jednakże, warto poinformować go wcześniej niż później, aby skorzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla pracownic w ciąży. Na przykład, w przypadku gdy pracodawca nie wie o ciąży, nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków pracy, a w przypadku zwolnienia w okresie próbnym nie będzie to uznane za zwolnienie bezpodstawne.

Jeśli chodzi o negocjowanie warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, nie ma przeszkód, aby to zrobić. Fakt, że jest Pani w ciąży, nie wpływa na Pani prawo do negocjowania warunków zatrudnienia.

Warto zauważyć, że po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, Pani będzie korzystać z ochrony przed zwolnieniem. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać jej za porozumieniem stron z pracownicą w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje uzasadniona przyczyna, taka jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Podsumowując, nie ma ścisłego wymogu informowania pracodawcy o ciąży w określonym czasie, ale warto to zrobić, aby skorzystać z ochrony prawnej i dopasowania warunków pracy. Pani ma prawo negocjować warunki zatrudnienia, niezależnie od ciąży.
 
anonim cytuj
12-04-2023
Odpowiadając na Pani pytania:

Nie istnieje obowiązek informowania pracodawcy o ciąży w konkretnym czasie. Jednakże, jeśli zdecyduje się Pani poinformować pracodawcę, będzie miała Pani prawo do korzystania z ochrony prawnej związanego z byciem w ciąży, np. dodatkowych przerw czy innych przywilejów wynikających z art. 176 i 177 Kodeksu pracy.

Jeśli chodzi o możliwość negocjowania warunków zatrudnienia, Pani stan ciążowy nie wpływa na ten aspekt. Pani ma pełne prawo do prowadzenia rozmów na temat warunków zatrudnienia, w tym wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli Pani zdecyduje się poinformować pracodawcę o ciąży, to zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, nie będzie mógł Pani wypowiedzieć umowy ani rozwiązać jej za porozumieniem stron, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieją uzasadnione przyczyny, takie jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Mając na uwadze powyższe informacje, podjęcie decyzji w kwestii informowania pracodawcy o ciąży oraz negocjowania warunków zatrudnienia należy do Pani. Jednak pamiętajmy, że prawo stawia na ochronę pracownic w ciąży, dlatego warto jest korzystać z przysługujących Pani praw.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Auto bez OC, złomowanie.
Jak uporządkować sprawę auta bez OC. Auto jest niesprawne , stoi od kilku lat . Chcę to wyprostować a auto wyrejestrować i zezłomować . Znajduję w Internecie sprzeczne informacje ile lat wstecz takie ubezpieczenie można/trzeba opłacić .Gdzie i jak to zgłosić , aby koszt był jak najmniejszy , czy istnieje jakaś forma " czynnego żalu " tak aby zapłacić tylko zaległe opłaty bez ewentualnej kary/mandatu ?...
Stawkę niższa niż najniższa krajowa.
Witam. Chciałbym się zapytać, czy można coś zrobić w sytuacji, gdy na umowie mam stawkę niższą niż najniższa krajowa. W tej sytuacji jest większość pracowników. Związki próbują się się umówić na rozmowy z prezesem, ale on to normalnie olewa. Nie odpisuje na pisma. Każdy gra głupiego, że nie wie o co chodzi jak pytamy o aneksy do umowy. Dodam, że to firma państwowa. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?...
Zalanie mieszkania.
Witam, już któryś raz z kolei sąsiad zalewa mi łazienkę, zgłaszałam to do swojego ubezpieczyciela, wypłacił mi odszkodowanie, tydzień temu znów zalał mi łazienkę, po rozmowie z sąsiadem zaczynam się trochę obawiać czy mogę znowu to zgłosić, bo sąsiad ma pretensje , że jeśli znów zgłoszę to jemu pójdzie składka do góry, a poza tym powiedział, że wpędzam go w koszty. Obawiam się, że jak to zrobię to sąsiad zacznie być złośliwy, jak powinnam postąp...
Czy mam prawo nie podawać swojego PESELU bądź daty urodzenia firmie windykacyjnej??
Witam , wydzwania do mnie firma windykacyjna dość nieuprzejmi , Czy mam prawo podawać swój PESEL bądź datę urodzenia ? Powiedziałem , że nie mam obowiązku podawać to mi odpowiedziała babka , że lepiej abym podał bo potem może źle się skończyć dla mnie i się rozłączyłem ..Jest jakiś paragraf kodeks który mogę podać przy następnym telefonie od nich ? ...

Wyszukiwarka