Przedłużenie umowy w ciąży

Podjęłam zatrudnienie, w nowym miejscu nie wiedząc, że jestem w ciąży (wcześniej pracowałam u innego pracodawcy, ciągłość pracy jest zachowana). W nowej pracy mam 6-miesięczny okres próbny. Aktualnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Przed podpisaniem umowy wstępnie ustaliłam z nowym pracodawcą, że po 3-4 miesiącach pracy podejmiemy temat dalszej współpracy. Czy muszę informować pracodawcę o ciąży podczas tej rozmowy? Czy mogę to „przemilczeć” i prosić o przedłużenie na czas nieokreślony po upływie 6 miesiąca? Czy mogę też np. negocjować warunki zatrudnienia wówczas (np. wysokość wynagrodzenia)?
anonim cytuj
02-04-2023
Zgodnie z polskim prawem pracy, pracownica w ciąży ma określone prawa, które mają na celu ochronę jej zdrowia i bezpieczeństwa, a także umożliwienie godnego wykonywania obowiązków zawodowych.

Jeśli chodzi o informowanie pracodawcy o ciąży, polskie prawo nie określa konkretnego momentu, w którym pracownica jest zobowiązana poinformować pracodawcę o swoim stanie. Jednakże, warto poinformować go wcześniej niż później, aby skorzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla pracownic w ciąży. Na przykład, w przypadku gdy pracodawca nie wie o ciąży, nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków pracy, a w przypadku zwolnienia w okresie próbnym nie będzie to uznane za zwolnienie bezpodstawne.

Jeśli chodzi o negocjowanie warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, nie ma przeszkód, aby to zrobić. Fakt, że jest Pani w ciąży, nie wpływa na Pani prawo do negocjowania warunków zatrudnienia.

Warto zauważyć, że po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, Pani będzie korzystać z ochrony przed zwolnieniem. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać jej za porozumieniem stron z pracownicą w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje uzasadniona przyczyna, taka jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Podsumowując, nie ma ścisłego wymogu informowania pracodawcy o ciąży w określonym czasie, ale warto to zrobić, aby skorzystać z ochrony prawnej i dopasowania warunków pracy. Pani ma prawo negocjować warunki zatrudnienia, niezależnie od ciąży.
 
anonim cytuj
12-04-2023
Odpowiadając na Pani pytania:

Nie istnieje obowiązek informowania pracodawcy o ciąży w konkretnym czasie. Jednakże, jeśli zdecyduje się Pani poinformować pracodawcę, będzie miała Pani prawo do korzystania z ochrony prawnej związanego z byciem w ciąży, np. dodatkowych przerw czy innych przywilejów wynikających z art. 176 i 177 Kodeksu pracy.

Jeśli chodzi o możliwość negocjowania warunków zatrudnienia, Pani stan ciążowy nie wpływa na ten aspekt. Pani ma pełne prawo do prowadzenia rozmów na temat warunków zatrudnienia, w tym wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli Pani zdecyduje się poinformować pracodawcę o ciąży, to zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, nie będzie mógł Pani wypowiedzieć umowy ani rozwiązać jej za porozumieniem stron, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieją uzasadnione przyczyny, takie jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Mając na uwadze powyższe informacje, podjęcie decyzji w kwestii informowania pracodawcy o ciąży oraz negocjowania warunków zatrudnienia należy do Pani. Jednak pamiętajmy, że prawo stawia na ochronę pracownic w ciąży, dlatego warto jest korzystać z przysługujących Pani praw.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy osoba która podczas interwencji policji była pod wpływem alkoholu i napadła na funkcjonariusza policji może zostać na izbie wytrzeźwień dłużej.
Czy osoba która podczas interwencji policji była pod wpływem alkoholu i napadła na funkcjonariusza policji może zostać na izbie wytrzeźwień dłużej. Jakie są konsekwencje...
Zakaz zbliżania oraz zakaz kontaktowania się.
Witam. Bardzo proszę o poradę. Mój były mąż ma wyrok za znęcanie się psychiczne i fizyczne nade mną oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania. Mamy dwoje dzieci. Ze względu że były mąż mieszka dość daleko od nas, gdy przyjeżdża wynajmuje hotel i tam zabiera dzieci i spędza z nimi czas. Kontakty ustalone sądownie. Ja pracuje w hotelarstwie. Mój były mąż wynajął pokój w hotelu w którym ja pracuje i przez pewien okres zamierza w nim mieszkać wraz...
Zatarcie skazania.
Witam czy musze czekać 5 lat na zatarcie wskazania czy mogę się starać o wcześniejsze zatarcie? (Jak tak to po jakim czasie?)...
Zrzeczenie się dziedziczenia.
Witam. Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci? Nie chcę żeby długi mojego ojca przeszły na mnie i moje potomstwo. Dodam, że od lat nie utrzymujemy z ojcem kontaktu i nie potrzebny mnie ani mojej rodzinie taki "prezent". Pozdrawiam....

Wyszukiwarka