Przedłużenie umowy w ciąży

Podjęłam zatrudnienie, w nowym miejscu nie wiedząc, że jestem w ciąży (wcześniej pracowałam u innego pracodawcy, ciągłość pracy jest zachowana). W nowej pracy mam 6-miesięczny okres próbny. Aktualnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Przed podpisaniem umowy wstępnie ustaliłam z nowym pracodawcą, że po 3-4 miesiącach pracy podejmiemy temat dalszej współpracy. Czy muszę informować pracodawcę o ciąży podczas tej rozmowy? Czy mogę to „przemilczeć” i prosić o przedłużenie na czas nieokreślony po upływie 6 miesiąca? Czy mogę też np. negocjować warunki zatrudnienia wówczas (np. wysokość wynagrodzenia)?
anonim cytuj
02-04-2023
Zgodnie z polskim prawem pracy, pracownica w ciąży ma określone prawa, które mają na celu ochronę jej zdrowia i bezpieczeństwa, a także umożliwienie godnego wykonywania obowiązków zawodowych.

Jeśli chodzi o informowanie pracodawcy o ciąży, polskie prawo nie określa konkretnego momentu, w którym pracownica jest zobowiązana poinformować pracodawcę o swoim stanie. Jednakże, warto poinformować go wcześniej niż później, aby skorzystać z ochrony prawnej przewidzianej dla pracownic w ciąży. Na przykład, w przypadku gdy pracodawca nie wie o ciąży, nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków pracy, a w przypadku zwolnienia w okresie próbnym nie będzie to uznane za zwolnienie bezpodstawne.

Jeśli chodzi o negocjowanie warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenie, nie ma przeszkód, aby to zrobić. Fakt, że jest Pani w ciąży, nie wpływa na Pani prawo do negocjowania warunków zatrudnienia.

Warto zauważyć, że po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, Pani będzie korzystać z ochrony przed zwolnieniem. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać jej za porozumieniem stron z pracownicą w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje uzasadniona przyczyna, taka jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Podsumowując, nie ma ścisłego wymogu informowania pracodawcy o ciąży w określonym czasie, ale warto to zrobić, aby skorzystać z ochrony prawnej i dopasowania warunków pracy. Pani ma prawo negocjować warunki zatrudnienia, niezależnie od ciąży.
 
anonim cytuj
12-04-2023
Odpowiadając na Pani pytania:

Nie istnieje obowiązek informowania pracodawcy o ciąży w konkretnym czasie. Jednakże, jeśli zdecyduje się Pani poinformować pracodawcę, będzie miała Pani prawo do korzystania z ochrony prawnej związanego z byciem w ciąży, np. dodatkowych przerw czy innych przywilejów wynikających z art. 176 i 177 Kodeksu pracy.

Jeśli chodzi o możliwość negocjowania warunków zatrudnienia, Pani stan ciążowy nie wpływa na ten aspekt. Pani ma pełne prawo do prowadzenia rozmów na temat warunków zatrudnienia, w tym wysokości wynagrodzenia.

Jeżeli Pani zdecyduje się poinformować pracodawcę o ciąży, to zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, nie będzie mógł Pani wypowiedzieć umowy ani rozwiązać jej za porozumieniem stron, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieją uzasadnione przyczyny, takie jak likwidacja stanowiska pracy czy poważne naruszenie obowiązków przez pracownicę.

Mając na uwadze powyższe informacje, podjęcie decyzji w kwestii informowania pracodawcy o ciąży oraz negocjowania warunków zatrudnienia należy do Pani. Jednak pamiętajmy, że prawo stawia na ochronę pracownic w ciąży, dlatego warto jest korzystać z przysługujących Pani praw.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie od szefowej czy za porozumieniem stron? Co będzie dla mnie lepsze?
Witam. Mam umowę zlecenie na czas nieokreślony, jednakże Szefowa chce dać mi wypowiedzenie ponieważ stwierdziła ze przerósł ją nowy lokal i musi zamknąć usługi. Co będzie dla mnie lepsze? Wypowiedzenie od niej czy za porozumieniem stron?...
Waloryzacja kaucji.
Dzień dobry. Jestem najemcą mieszkania na zasadach najmu okazjonalnego. Przy podpisaniu umowy wpłaciłem wynajmującemu kaucję w wysokości X która była kwotą umowną nie będącą wielokrotnością wysokości czynszu, natomiast jej wartość przewyższała kwotę jednomiesięcznego czynszu. Pierwotnie umowa podpisana była na rok, po roku został sporządzony aneks do umowy przedłużający najem na kolejne 2 lata oraz podniesienie wysokości czynszu, po roku od po...
W jakich godzinach sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem?
Witam, jest blok po PGR każdy prywatnie ma na własność wykupione mieszkanie. Nie ma tu wspólnoty mieszkaniowej, żadnego regulaminu, ani zarządcy. Moje pytanie do której godziny sąsiedzi mogą robić głośny remont typu wiercenie, kucie, tłuczenie młotkiem? Od kilku dni sąsiad robi remont, rozumiem każdy ma prawo, ale od godziny 18 do prawie 21 jest hałas nie do wytrzymania....
Kradzież rodzinnych pamiątek przez opiekunkę.
W ten weekend wzięliśmy się z rodziną za sprzątanie domu po babci, która zmarła w święta. Babcia była bardzo ciężko chora, dlatego na stałe przebywały z nią dwie opiekunki. Około 1,5 roku temu, gdy babcia była jeszcze w miarę świadoma, kazała mojej mamie zebrać biżuterię (naprawdę wartościową, duża jej część była w rodzinie od pokoleń) i zamknąć ją w wyznaczonej szafce, po czym pod nieobecność opiekunek sprawdzać, czy wszystko jest na swoim miej...

Wyszukiwarka