Wypadek w pracy co powinienem zrobić.

Witam w tym tygodniu miałem wypadek w pracy, co powinienem zrobić, mam złamany mały palec, poszedłem do chirurga który wystawił mi zwolnienie lekarskie, jakie kolejne kroki powinienem podjąć, ponieważ wiem, że zakład pracy ma 14 dni na sporządzenie protokołu wypadkowego, ale oni chyba za bardzo się tą sprawą nie chcą zajmować, czy zwolnienie lekarskie będzie płatne, nawet bez tego protokołu?, ogólnie co powinienem zrobić bo ja pierwszy raz miałem wypadek w pracy. Czy pracodawca ma obowiązek wystawić taki protokół czy może olać sprawę?
anonim cytuj
18-08-2023
Witam w tym tygodniu miałem wypadek w pracy, co powinienem zrobić, mam złamany mały palec, poszedłem do chirurga który wystawił mi zwolnienie lekarskie, jakie kolejne kroki powinienem podjąć, ponieważ wiem, że zakład pracy ma 14 dni na sporządzenie protokołu wypadkowego, ale oni chyba za bardzo się tą sprawą nie chcą zajmować, czy zwolnienie lekarskie będzie płatne, nawet bez tego protokołu?, ogólnie co powinienem zrobić bo ja pierwszy raz miałem wypadek w pracy. Czy pracodawca ma obowiązek wystawić taki protokół czy może olać sprawę?

Ty zgłaszasz wypadek pracodawcy - przełożonemu - kierownikowi , dopytaj być może macie wzór zgłoszenia jaki obowiązuje w firmie , jak nie to wzory są w necie , wydrukuj 2 egz. jeden żebyś miał potwierdzenie zgłoszenia
Płatne , ale bez protokołu 80%.
Czyli muszę iść do zakładu i zgłosić wypadek ?

No tak , musisz zgłosić , pracodawca musi powołać komisje wypadkową.
A dokładniej - zespół powypadkowy, składający się z pracownika służby bhp i społecznego inspektora pracy, a jeśli takowego nie ma to w skład zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników.
Twoim zadaniem jest niezwłoczne zgłoszenie przełożonemu faktu zaistnienia zdarzenia i w późniejszym czasie, jeśli będzie taka potrzeba, branie aktywnego udziału w postępowaniu powypadkowym.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Po pierwsze, jeśli doszło do wypadku w pracy, pracodawca ma obowiązek sporządzenia protokołu wypadkowego. Na podstawie art. 234 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie dokonać badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.

Po drugie, Twoje zwolnienie lekarskie jest płatne. Na podstawie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych, świadczenia chorobowe przysługują od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jeżeli jednak zakład pracy nie sporządzi protokołu wypadkowego, świadczenie może być wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Po trzecie, jeśli pracodawca nie podejmuje kroków w kierunku ustalenia okoliczności wypadku, powinieneś niezwłocznie zgłosić to przełożonemu, zwracając uwagę na konieczność powołania zespołu powypadkowego. Skład tego zespołu został poprawnie wskazany przez jednego z uczestników dyskusji.

Reasumując, kluczowe jest, aby zgłosić wypadek i zapewnić, że zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu jego zbadania i dokumentacji. Jeśli pracodawca zaniedba swoje obowiązki, możesz zgłosić to odpowiednim organom, takim jak Państwowa Inspekcja Pracy.
 
anonim cytuj
19-08-2023

Sugerowane Tematy

Kolizja parkingowa.
Hej słuchajcie, spowodowałem kolizję (drobna obcierka parkingowa). Jestem w kontakcie z drugim kierowcą i szukamy najlepszego rozwiązania czy pisać oświadczenie czy dogadać się między sobą. Jakie konsekwencje poniosę z tego tytułu jeśli napiszemy oświadczenie dla ubezpieczalni? O ile droższe ubezpieczenie i na jak długo będę miał przez kolejne lata? Płacę 600-800 zł od kilku lat za auto....
W jakich przypadkach nie obowiązuje reklamacja?
W jakich przypadkach nie obowiązuje reklamacja?...
Pracodawca nie zgadza sie na wybranie dni urlopowych
Czy pracodawca może nie zezwolić na wybranie pozostałych dni urlopowych na okresie wypowiedzenia? ...
Narzędzia wpisane na stan pracownika.
Dzień Dobry, mam pytanie: skąd się bierze idea, praktyka wpisania narzędzi na stan pracownikowi (np. przełożony mówi mi, że "będzie pan miał wpisaną wiertarkę szlifierkę na stanie, tylko tutaj podpisać")? Czy mogę odmówić przyjęcia na stan narzędzi/urządzeń ? Czy przełożony może mi zapisać na stanie narzędzia/urządzenia bez mojej zgody/wiedzy? czy środki ochrony osobistej np ochronniki słuch, maski przeciwpyłowe... też mogą być wpi...

Wyszukiwarka