Umowa przedwstępna a zadatek.

Witam, zawarłem z klientem umowę przedwstępną na zakup nieruchomości, klient dał zadatek. Klient miał 3 ponad miesiące na załatwienie kredytu i podpisanie aktu notarialnego i faktycznie go załatwił, tylko poinformował mnie o tym 12 dni przed upływem ostatecznego terminu podpisania aktu notarialnego. Klient zażądał ode mnie dokumentów z gminy, starostwa, których wymagał notariusz, bez których umowa nie mogła być zawarta. Ww. informacja została przesłana 11 dni przed ostatecznym terminem podpisania aktu, w piątek wieczorem. De facto mam 6 dni roboczych na załatwienie ww. dokumentów, przy czym normalny termin załatwienia sprawy to jakieś 14 dni (należy zwrócić uwagę że mieszkam 400 km od urzędu gminy i sprawy załatwiam listownie). Jutro mija ostateczny termin podpisania umowy, a dokumentów dalej nie ma, termin podpisania aktu notarialnego nie został ustalony. Czy zatem pojutrze mogę wysłać do klienta odstąpienie od podpisania umowy bez konieczności zwrotu zadatku ?
anonim cytuj
17-08-2023
Zadatek nie podlega zwrotowi natomiast należy przeanalizować dokładnie całą umowę żeby określić czy z winy drugiej strony nie doszło do jej zawarcia. Zadatek podlega zwrotowi, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn niezależnych od żadnej ze stron.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Witam, zawarłem z klientem umowę przedwstępną na zakup nieruchomości, klient dał zadatek. Klient miał 3 ponad miesiące na załatwienie kredytu i podpisanie aktu notarialnego i faktycznie go załatwił, tylko poinformował mnie o tym 12 dni przed upływem ostatecznego terminu podpisania aktu notarialnego. Klient zażądał ode mnie dokumentów z gminy, starostwa, których wymagał notariusz, bez których umowa nie mogła być zawarta. Ww. informacja została przesłana 11 dni przed ostatecznym terminem podpisania aktu, w piątek wieczorem. De facto mam 6 dni roboczych na załatwienie ww. dokumentów, przy czym normalny termin załatwienia sprawy to jakieś 14 dni (należy zwrócić uwagę że mieszkam 400 km od urzędu gminy i sprawy załatwiam listownie). Jutro mija ostateczny termin podpisania umowy, a dokumentów dalej nie ma, termin podpisania aktu notarialnego nie został ustalony. Czy zatem pojutrze mogę wysłać do klienta odstąpienie od podpisania umowy bez konieczności zwrotu zadatku ?


W kwestii zadatku oraz odstąpienia od umowy przedwstępnej, polskie prawo jest jasne. Na podstawie art. 394 Kodeksu cywilnego, jeśli jedna ze stron nie wykonuje swojego świadczenia, druga strona może odstąpić od umowy i zatrzymać otrzymany zadatek. Jeśli to strona, która dała zadatek, nie wykonuje swojego świadczenia, druga strona może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Natomiast jeśli to strona, która przyjęła zadatek, nie wykonuje swojego świadczenia, musi zwrócić kwotę w dwukrotności zadatku.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności:

Jeśli klient nie dostarczył wymaganych dokumentów w wyznaczonym czasie, a termin na dostarczenie dokumentów został określony w umowie, może to być podstawą do odstąpienia od umowy przez sprzedającego i zatrzymania zadatku. Jednakże ważne jest, aby był określony termin na dostarczenie tych dokumentów.

Jeżeli w umowie przedwstępnej było zawarte, że klient musi dostarczyć te informacje w określonym czasie, a tego nie zrobił, sprzedający może odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek.

Jeśli jednak w umowie nie było wyznaczonego konkretnego terminu na dostarczenie tych dokumentów przez klienta, sytuacja może być bardziej skomplikowana. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na to, czy klient działał w dobrej wierze, próbując dostarczyć dokumenty w określonym czasie.

W świetle powyższego, kluczowe jest dokładne przeanalizowanie treści umowy przedwstępnej oraz ewentualnych dodatków do niej w celu ustalenia, jakie były dokładne zobowiązania obu stron.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Czy w świetle powyższego, jeśli w umowie przedwstępnej nie było wyraźnie określonego terminu dostarczenia tych dokumentów, ale był wyznaczony termin na podpisanie aktu notarialnego, mogę uznawać to za domniemanie, że dokumenty miały być dostarczone na tyle wcześnie, aby móc spełnić warunki zawarte w umowie przedwstępnej? Czy brak dokładnych ustaleń co do terminu dostarczenia dokumentów może być na moją niekorzyść? Jakie są ewentualne konsekwencje prawne dla obu stron w przypadku niejasnych postanowień umowy?
 
anonim cytuj
17-08-2023
W świetle polskiego prawa, treść umowy jest kluczowa w określaniu praw i obowiązków stron. Jeśli w umowie przedwstępnej nie było wyraźnie określonego terminu dostarczenia wymaganych dokumentów, ale był określony termin zawarcia umowy notarialnej, istnieje kilka aspektów do rozważenia:

Domniemanie co do terminu dostarczenia dokumentów: W sytuacji, gdy umowa nie określa dokładnie terminu dostarczenia dokumentów, ale zawiera termin zawarcia aktu notarialnego, można argumentować, że zakładano, iż dokumenty miały być dostarczone na tyle wcześnie, aby umożliwić zawarcie aktu notarialnego w określonym terminie. W praktyce jednak takie domniemanie nie jest jednoznaczne i może być przedmiotem sporu.

Niejasne postanowienia umowy: Zgodnie z art. 65 Kodeksu cywilnego, w razie wątpliwości co do treści umowy, należy przyjąć takie jej rozumienie, które jest zgodne z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Ponadto, w razie wątpliwości co do treści postanowień umowy zawartej na piśmie, przede wszystkim bierze się pod uwagę rzeczywiste wspólne zamiary stron, a nie dosłowne brzmienie użytych przez nie wyrażeń.

Konsekwencje prawne dla obu stron: Jeżeli umowa jest niejasna, może to prowadzić do sporu co do jej interpretacji. W praktyce oznacza to, że obie strony mogą mieć różne rozumienie postanowień umowy, co może prowadzić do konfliktu. W skrajnym przypadku, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, sprawa może trafić przed sąd, który dokona interpretacji umowy.

Podsumowując, w sytuacji braku dokładnych ustaleń co do terminu dostarczenia dokumentów w umowie przedwstępnej, kluczowe jest przeanalizowanie treści tej umowy, jej okoliczności oraz rzeczywistych intencji stron w chwili jej zawierania.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

na kogo przechodzi prawo do działki ROD po śmierci właściciela?
Mam pytanie o dobre wyjście z trudnej sytuacji. Rodzice nabyli działkę ROD ponad 30 lat temu. Działka była należycie pielęgnowana. Sądziłam z rodzicami drzewka...kwiaty... Miała dyplomy itp. Matka zmarła 10 lat temu. Więc ojciec sam został i pomagałam mu jak zawsze wcześniej. Rok później tata się ożenił z kobietą ze wsi .Nie interesowała się zbytnio działką ale z przymusu chodzila. Natomiast mi i bratowej zabraniała oskarżając nas że jesteśmy je...
Zalanie mieszkania sąsiada w wynajmowanym mieszkaniu.
Witam, dzisiaj zaszła sytuacja w wynajmowanym przeze nie mieszkaniu w bloku, że zalałem sąsiada z dołu. Wąż od pralki który wisiał na wannie spadł z niej i zalał podłogę łazienki, zorientowałem się po kilku minutach, że woda z węża zalewa łazienkę. Szybko wziąłem się za wycieranie podłogi do sucha lecz było już za pózno, sąsiad z dołu zapukał do drzwi i poinformował o zalaniu ( nie wiem w jakim stopniu bo po próbie zainteresowania się sprawą i ze...
Czy można przerwac L4?
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Siostra przebywa tydzień na L4, ponieważ jej syn zachorował. Zwolnienie ma do jutra włącznie. Dziecko już jest zdrowe. I tu pytanie - czy może iść jutro do przedszkola, czy jednak nie bo nadal obowiązuje L4, czy może siostra powinna je przerwać (nie wiem czy coś takiego jest) Jak to wygląda prawnie, żeby nie bylo problemów? Dziękuję i pozdrawiam...
Czy w sądzie rejonowym udzielą mi informacji na temat pewnej działki i jego właściciela
Witam, chciałabym zapytać, czy aby dowiedzieć się kto jest właścicielem pewnej działki, wystarczy pójść do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym i poprosić o numer księgi tej działki i sprawdzić na portalu internetowym kto nim jest ? Czy też można po prostu dowiedzieć się od razu w tym wydziale? Czy może nie każdy może otrzymać takie informacje? Jak to wygląda ?...

Wyszukiwarka