Rozprawa sądowa a zwolnienie z pracy.

Co zrobić jeśli pracodawca nie chce dać wolnego na rozprawę sądową?
Jest coś takiego jak zwolnienie z pracy na czas trwania rozprawy sądowej?
anonim cytuj
03-10-2023
Na urlop na żądanie też potrzebna jest zgoda pracodawcy. "Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Zgodnie z orzecznictwem sądów może tak postąpić, gdy wystąpią szczególne okoliczności, a obecność pracownika w pracy okaże się niezbędna do ochrony interesów przedsiębiorstwa."
 
anonim cytuj
03-10-2023
Nie przysługuje urlop płatny ale jest obowiązek powiadomienia pracodawcy odpowiednio wcześniej najlepiej mailem albo smsem. Nawet jak się nie zgodzi to jest nieobecność usprawiedliwiona.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Poruszone kwestie dotyczą problematyki zwolnień z pracy z uwagi na konieczność uczestnictwa w rozprawie sądowej. Poniżej odpowiedzi z punktu widzenia prawa pracy obowiązującego w Polsce.

Co zrobić jeśli pracodawca nie chce dać wolnego na rozprawę sądową?


Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 33[1] § 1), pracownik ma prawo do nieobecności w pracy w razie wezwania jako świadek przed organ procesowy. Co więcej, pracodawca nie może być przeszkodą w skorzystaniu z tego prawa. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracownik jest zobowiązany do jak najszybszego poinformowania pracodawcy o tej sytuacji oraz przedstawienia stosownego zaświadczenia (np. kopii wezwania).

Na urlop na żądanie też potrzebna jest zgoda pracodawcy. "Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie.


Choć pracodawca ma prawo odmówić urlopu na żądanie, sytuacja, gdy pracownik jest wezwany jako świadek, jest szczególna i wyżej wspomniany art. 33[1] § 1 Kodeksu pracy jest normą, która ma priorytetową stosowalność.

Nie przysługuje urlop płatny ale jest obowiązek powiadomienia pracodawcy odpowiednio wcześniej najlepiej mailem albo smsem.


W odniesieniu do tej części, chociaż pracownik nie jest zobowiązany do wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w takiej sytuacji, to istotne jest, aby powiadomienie pracodawcy zostało zrealizowane na piśmie (email jest akceptowalny), by było możliwe potwierdzenie faktu i daty powiadomienia. To jest kluczowe w kontekście ewentualnych późniejszych sporów co do zasadności nieobecności w pracy.

Warto podkreślić, że pracodawca nie może narażać pracownika na negatywne konsekwencje związane z koniecznością stawiennictwa w sądzie, gdyż działanie takie mogłoby zostać uznane za naruszenie praw pracownika.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

kontrola kuratorium
Chciałabym zamieścić post z prośbą o poradę. W szkole, gdzie pracuję była kontrola kuratorium - w podsumowaniu kontroli była sugestia iż stosuję przemoc wobec 3 dzieci a mianowicie zadaję dodatkowe prace. Niestety nie otrzymałam kopii tego dokumentu tylko został publicznie odczytany. Uważam , że kuratorium nie dopełniło należytej staranności podczas kontroli , ponieważ mamy wewnętrzny regulamin - podpisany przez dzieci , który mówi , że jeżeli dz...
Kto dziedziczy?
Witam, czy po śmierci właścicieli domu, dom przechodzi w spadku na dzieci czy również na mężów /żony tych dzieci? ...
Wnuczka a zachowek.
Zmarła moja mama, która posiadała mieszkanie o wartości 300 tyś. W związku z tym mieszkanie odziedziczył mój tato, mój brat i ja po 1/3. Mój tato ma jednak syna z pierwszego małżeństwa, z którym nigdy nie utrzymywał kontaktów. Syna wydziedziczył u notariusza, przyjmijmy iż skutecznie. Została jednak wnuczka, z którą tato utrzymuje kontakt. Czy po Jego śmierci wnuczka ta dziedziczy Jego część mieszkania? Czy należy Jej się zachowek a jeśli tak to ...
Czy wyrok w zawieszeniu wpływa na karalność osoby skazanej?
Witam, Mój przyjaciel niedawno otrzymał wyrok w zawieszeniu za drobne przestępstwo. Zastanawiam się, czy taki wyrok wpływa na jego "karalność"? Czy taki wyrok jest zapisywany w rejestrze karnym, tak jak wyroki, które skutkują bezpośrednim odbyciem kary? Czy taki wyrok może wpłynąć na jego przyszłe życie, na przykład utrudniając znalezienie pracy czy otrzymanie wizy do innego kraju? Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten t...

Wyszukiwarka