Książeczka mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności.

Chodzi o prawo do wykorzystania środków z książeczki mieszkaniowej. Przeczytałam dużo informacji, ale dalej nie jestem pewna czy dobrze rozumiem.
1) Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych reguluje dużo spraw związanych z wypłatą premii gwarancyjnej i jakie należy spełniać warunki by móc ją dostać. A co ze zgromadzonymi na książeczce środkami własnymi? One podlegają tym samym prawom co ta premia gwarancyjna? Czy środki własne można po prostu ot tak wypłacić, bez żadnego pokazywania aktu notarialnego, wskazując tylko numer konta na który mają wpłynąć środki?
O dziwo, na książeczce mieszkaniowej małżonka jest duża kwota zgromadzonego wkładu+ odsetki, pomimo denominacji i zmian gospodarczych, które miały miejsce w międzyczasie, a premia gwarancyjna to tylko kilkaset złotych.
2) Jeśli nie, to drugie pytanie - czy możliwe jest wykorzystanie środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej po rozszerzeniu wspólności majątkowej na małżonka, który tą książeczkę posiada? W sensie czy „rozszerzenie wspólności majątkowej” i akt notarialny, który w tym celu powstanie będzie rozumiany jako „nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego” przez małżonka?
anonim cytuj
14-08-2023
Wypłata premii gwarancyjnej jest tylko dodatkowym uprawnieniem osoby lokującej środki w ramach oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej. Możliwa jest wypłata środków co wiąże się z utratą prawa do premii gwarancyjnej. Rozszerzenie wspólności nie jest równoznaczne z nabyciem przez zakup lub zamianę. Jeżeli środki zgromadzone w ramach oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej nabył przed zawarciem związku małżeńskiego lub nabył po jego zawarciu ale do majątku osobistego to środki te nie stanowią przedmiotu wspólności majątkowej małżeńskiej i zarząd/dysponowanie nimi należy wyłącznie do deponującego małżonka lub osób przez tę osobę upoważnionych.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to pieniądze z książeczki mieszkaniowej, poza premią gwarancyjną, można wypłacić bez wskazywania jakiegokolwiek celu ich przeznaczenia, a później dysponować nimi w dowolny sposób?

Tak.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W odniesieniu do przedstawionych problemów, pragnę odpowiedzieć w następujący sposób:

W odniesieniu do pierwszego problemu dotyczącego książeczki mieszkaniowej i zgromadzonych na niej środków:

Wprowadzone przepisy dotyczące oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej w rzeczywistości dotyczą głównie premii gwarancyjnej. Jeśli chodzi o zgromadzone środki własne (tj. wkład właściwy + odsetki), nie podlegają one tym samym ograniczeniom co premia gwarancyjna. W praktyce oznacza to, że środki te można wypłacić bez konieczności prezentowania aktu notarialnego czy wskazywania konkretnego celu ich wykorzystania.

Zatem, odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie jest twierdząca: zgromadzone na książeczce środki własne można wypłacić bez pokazywania aktu notarialnego, wskazując jedynie numer konta na który mają wpłynąć środki.

W odniesieniu do drugiego problemu dotyczącego rozszerzenia wspólności majątkowej na małżonka posiadającego książeczkę mieszkaniową:

Rozszerzenie wspólności majątkowej nie jest równoznaczne z nabyciem własności lokalu mieszkalnego w drodze zakupu lub zamiany. W świetle prawa, środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej, które zostały nabyte przed zawarciem małżeństwa lub które zostały nabyte po zawarciu małżeństwa, ale przynależą do majątku osobistego, nie wchodzą w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że dysponowanie tymi środkami należy wyłącznie do małżonka, który jest właścicielem książeczki, chyba że osoba ta upoważni innych do zarządzania tymi środkami.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to pieniądze z książeczki mieszkaniowej, poza premią gwarancyjną, można wypłacić bez wskazywania jakiegokolwiek celu ich przeznaczenia, a później dysponować nimi w dowolny sposób?


Tak, dokładnie tak. Środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej, z wyjątkiem premii gwarancyjnej, można wypłacić i następnie dowolnie nimi dysponować.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwrot zadatku po wprowadzeniu w błąd.
Dałem zadatek na zakup działki w kwocie 20 tys. złotych, w międzyczasie dowiedziałem się że dom można postawić 12m od granicy sąsiadującego lasu. Pani, z którą podpisałem umowę przedwstępną udzieliła mi błędnej informacji, że można się budować 4m od granic. Niestety w tym przypadku nie mam możliwości postawienia budynku wg. swojej koncepcji. Zwracam się z prośbą do państwa, czy jest możliwość odzyskania zadatku? Pani, od której chciałem kupić dzi...
Czy praca młodocianego wlicza się do stażu pracy?
Przez 3 lata byłem zatrudniony jako pracownik młodociany. Były to same praktyki bez szkoły średniej. Praktyki ukończyłem i otrzymałem świadectwo czeladnicze. Do szkoły średniej poszedłem po zakończeniu praktyk. Od tego czasu przez 7 lat pracowałem u jednego pracodawcy a ostanie dwa lata pracuje u obecnego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji mój staż pracy wynosi 9 czy 12 lat? Pytam się ponieważ na ten rok otrzymałem 20 dni urlopu....
Podatek od zasiedzenia nieruchomości.
Postanowieniem sądu (09.2023) razem z Mamą nabyliśmy w drodze zasiedzenia z dniem 19.10.2012 własność nieruchomości w udziale 3/4 i 1/4. Przed złożeniem SD-3 do US i wyliczeniem podatku staramy się obniżyć jego wysokość. I teraz: 1) czy wartość nieruchomości powinniśmy szacować na dn. 19.10.2012? 2) poniesione nakłady (do wykazania w SD-3) powinniśmy dokumentować od 19.10.2012 do dn. postanowienia? 3) czy do nakładów można zaliczyć opłaty zw...
wezwanie w charakterze świadka
Hej, dostałam wezwanie w charakterze świadka na komisariat. Chodzi o art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt - znecanie sie. W zwiazku z tym mam kilka pytań. Czy taka sprawa może trafić potem do sądu i mogę być wezwana kolejny raz ? Jestem osobą która opiekuje się tym psem aktualnie i wpisana jako właściciel, czy mam prawo rzadac kopie swoich zeznać? Czy w każdej chwili mogę zobaczyć w akta sprawy? Jak pytalam co dalej to odpowiedz jaka dostalam to z...

Wyszukiwarka