Książeczka mieszkaniowa a rozszerzenie wspólności.

Chodzi o prawo do wykorzystania środków z książeczki mieszkaniowej. Przeczytałam dużo informacji, ale dalej nie jestem pewna czy dobrze rozumiem.
1) Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych reguluje dużo spraw związanych z wypłatą premii gwarancyjnej i jakie należy spełniać warunki by móc ją dostać. A co ze zgromadzonymi na książeczce środkami własnymi? One podlegają tym samym prawom co ta premia gwarancyjna? Czy środki własne można po prostu ot tak wypłacić, bez żadnego pokazywania aktu notarialnego, wskazując tylko numer konta na który mają wpłynąć środki?
O dziwo, na książeczce mieszkaniowej małżonka jest duża kwota zgromadzonego wkładu+ odsetki, pomimo denominacji i zmian gospodarczych, które miały miejsce w międzyczasie, a premia gwarancyjna to tylko kilkaset złotych.
2) Jeśli nie, to drugie pytanie - czy możliwe jest wykorzystanie środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej po rozszerzeniu wspólności majątkowej na małżonka, który tą książeczkę posiada? W sensie czy „rozszerzenie wspólności majątkowej” i akt notarialny, który w tym celu powstanie będzie rozumiany jako „nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego” przez małżonka?
anonim cytuj
14-08-2023
Wypłata premii gwarancyjnej jest tylko dodatkowym uprawnieniem osoby lokującej środki w ramach oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej. Możliwa jest wypłata środków co wiąże się z utratą prawa do premii gwarancyjnej. Rozszerzenie wspólności nie jest równoznaczne z nabyciem przez zakup lub zamianę. Jeżeli środki zgromadzone w ramach oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej nabył przed zawarciem związku małżeńskiego lub nabył po jego zawarciu ale do majątku osobistego to środki te nie stanowią przedmiotu wspólności majątkowej małżeńskiej i zarząd/dysponowanie nimi należy wyłącznie do deponującego małżonka lub osób przez tę osobę upoważnionych.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to pieniądze z książeczki mieszkaniowej, poza premią gwarancyjną, można wypłacić bez wskazywania jakiegokolwiek celu ich przeznaczenia, a później dysponować nimi w dowolny sposób?

Tak.
 
anonim cytuj
14-08-2023
W odniesieniu do przedstawionych problemów, pragnę odpowiedzieć w następujący sposób:

W odniesieniu do pierwszego problemu dotyczącego książeczki mieszkaniowej i zgromadzonych na niej środków:

Wprowadzone przepisy dotyczące oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej w rzeczywistości dotyczą głównie premii gwarancyjnej. Jeśli chodzi o zgromadzone środki własne (tj. wkład właściwy + odsetki), nie podlegają one tym samym ograniczeniom co premia gwarancyjna. W praktyce oznacza to, że środki te można wypłacić bez konieczności prezentowania aktu notarialnego czy wskazywania konkretnego celu ich wykorzystania.

Zatem, odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie jest twierdząca: zgromadzone na książeczce środki własne można wypłacić bez pokazywania aktu notarialnego, wskazując jedynie numer konta na który mają wpłynąć środki.

W odniesieniu do drugiego problemu dotyczącego rozszerzenia wspólności majątkowej na małżonka posiadającego książeczkę mieszkaniową:

Rozszerzenie wspólności majątkowej nie jest równoznaczne z nabyciem własności lokalu mieszkalnego w drodze zakupu lub zamiany. W świetle prawa, środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej, które zostały nabyte przed zawarciem małżeństwa lub które zostały nabyte po zawarciu małżeństwa, ale przynależą do majątku osobistego, nie wchodzą w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że dysponowanie tymi środkami należy wyłącznie do małżonka, który jest właścicielem książeczki, chyba że osoba ta upoważni innych do zarządzania tymi środkami.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to pieniądze z książeczki mieszkaniowej, poza premią gwarancyjną, można wypłacić bez wskazywania jakiegokolwiek celu ich przeznaczenia, a później dysponować nimi w dowolny sposób?


Tak, dokładnie tak. Środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej, z wyjątkiem premii gwarancyjnej, można wypłacić i następnie dowolnie nimi dysponować.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Pozew przeciwny egzekucyjny.
Witam, potrzebuje porady kogoś kto się zna w temacie ściągania komorniczego za długi mieszkaniowe. Moja żona była zameldowana w mieszkaniu u rodziców mimo że mieszkała ze mną . Moi teściowie nie płacili czynszu( moja żona nie miała o tym pojęcia) Teściowie dostali eksmisję ale dług jaki narobili na ok. 90 tys. Komornik ściga moja żonę, bo była zameldowana tam. Dodam że chodzi o lata 07 - 12. Jak da się wyjść z tej sytuacji?? Może to już jest prze...
Udostępnianie danych na etykiecie
Witam, firma wysyła towar do klienta firmami kurierskimi. Na etykiecie podaje dane teleadresowe oraz telefon i mail do konkretnej osoby. Macie jakiś szablon zgody na udostępnienie takich danych?...
Roboty budowlane po 24:00
Witam czy normalnym jest aby roboty budowlane za ścianą odbywały się po 24:00 w nocy? Policja odmawia przyjazdu twierdząc że na pewno urząd wydał zgodę. Ja jednak chciałabym mieć pewność jak to sprawdzić i czy mogę jakoś temu zaprzestać? Dodam że prócz hałasu kamienica trzęsie się i aż podskakuje od prac ciężkim sprzętem budowlanym....
Komornik a wypłata.
Czy jeśli jestem na L4 bo jestem w ciąży a moje brutto wynosi powiedzmy 3700, to ile może zabrać mi komornik? A ile powinien zostawić wypłaty? L4 w ciąży jest sto procent płatne więc, czy nie powinno mi zostać najniższą krajowa ???...

Wyszukiwarka