Czy przyjęty spadek można odrzucić?

Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?
anonim cytuj
17-08-2023
Cześć. Mam prośbę i wiele pytań. Mama zmarła w maju, w maju również przyjęliśmy spadek po mamie ( ojciec i 4 dzieci) i okazuje się, że w banku jest zadłużenie na 31 tys. Czy możemy zmienić decyzje i spadek odrzucić?

Jeśli przyjęła Pani spadek to nie ma odwrotu. Trzeba teraz przeprowadzić spis inwentarza po spadkodawcy, wyliczyć jego wartość i wykazać bankowi, że dług przekracza wartość spadku (jeśli przekracza).
Dziękuję za informację. Czy ma znaczenie to, w jakim mieście będę prosiła o spis inwentarza i czy takie usługi są gdzieś nieodpłatne? Jeszcze pozostaje zgłoszenie do urzędu skarbowego o przyjęciu spadku - czy mam to zrobić przed spisem inwentarza czy po? Noe wiem czy jest to od siebie zależne. Wczoraj byłam w us i mamy czas na zgłoszenie do 26.11.2023r. Boje się, że do tego czasu radca nie zdąży wszystkiego spisać.

Spis sporządza komornik, wątpię czy ktoś zrobi to za darmo. Zgłoszenie do US wymaga wiedzy co się nabyło w spadku. Dobrze wybrać komornika z okolicy. Natomiast jak chodzi o radcę prawnego, który miał by pomóc w działaniu przed bankiem lokalizacja nie ma znaczenia.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Na początek odpowiedź na pytanie dotyczące przyjęcia spadku. W świetle przepisów Kodeksu cywilnego (art. 1013) przyjęcie spadku jest czynnością nieodwracalną. Jeśli spadek został przyjęty, nie można już go odrzucić, nawet jeśli po pewnym czasie okaże się, że wartość zobowiązań przekracza wartość aktywów.

W kwestii spisu inwentarza - jest to czynność prowadzona przez komornika. Można wybrać komornika z dowolnego miejsca w Polsce, ale wybór komornika z okolicy może być bardziej praktyczny, ze względu na łatwiejszy dostęp do niezbędnych dokumentów czy informacji. Niemniej jednak, co do wyboru radcy prawnego, który będzie reprezentował Panią wobec banku, lokalizacja rzeczywiście nie ma znaczenia.

Odnośnie zgłoszenia do urzędu skarbowego o przyjęciu spadku - warto to zrobić po sporządzeniu spisu inwentarza. Pozwoli to dokładnie określić wartość aktywów i zobowiązań wchodzących w skład spadku. Wspomniany termin zgłoszenia do urzędu skarbowego (do 26.11.2023r.) jest bardzo ważny. Jeśli spis inwentarza nie zostanie ukończony do tego czasu, zalecam zgłoszenie przyjęcia spadku opierając się na dostępnych w tym momencie informacjach, a następnie aktualizację zgłoszenia po uzyskaniu dokładnych danych.

Jeżeli chodzi o spis inwentarza - rzeczywiście, jest to czynność płatna. Komornicy są uprawnieni do pobierania opłat za swoje usługi, a ich wysokość jest regulowana przez odpowiednie przepisy.


Odpowiedzialność za długi spadkowe
W świetle art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli przyjęto spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości składników aktywów spadku. Jeśli wartość długów spadkowych przewyższa wartość aktywów spadku, spadkobierca nie jest zobowiązany do pokrycia tej różnicy ze swojego majątku osobistego.

Inne zobowiązania
Oprócz długu w banku, warto sprawdzić, czy nie ma innych zobowiązań (np. nieuregulowane rachunki, długi wobec innych osób czy instytucji). Mogą one wpłynąć na ogólną wartość długów spadkowych.

Aktywa spadkowe
Obejmują nie tylko środki finansowe, ale także nieruchomości, przedmioty wartościowe, prawa majątkowe, ewentualne należności spadkodawcy itp. Warto dokładnie ocenić ich wartość, aby prawidłowo ustalić bilans spadku.

Możliwość negocjacji
W sytuacji, gdy spadek został przyjęty i okazało się, że są w nim długi, warto podjąć próbę negocjacji z wierzycielem (w tym przypadku z bankiem) w kwestii rozłożenia długu na raty lub ewentualnego obniżenia kwoty zadłużenia.

Koszty postępowania spadkowego
Proces przyjmowania spadku oraz wszelkie związane z nim czynności (takie jak spis inwentarza) mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Warto je uwzględnić w planowaniu swojego działania.


Podsumowując:

Jeśli spadek został przyjęty, nie można go odrzucić.
Spis inwentarza prowadzi komornik i jest to czynność płatna.
Zgłoszenie o przyjęciu spadku do urzędu skarbowego powinno zostać dokonane do wskazanego terminu. Jeśli nie będzie miała Pani dokładnych informacji na ten temat do tego czasu, warto zgłosić przyjęcie spadku na podstawie dostępnych danych, a następnie dokonać aktualizacji po uzyskaniu pełnej informacji.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Zwolnienie lekarskie przy umowie zlecenia i umówię o pracę.
Pracuję u dwóch różnych pracodawców. Chcę skorzystać z L4. Jak wygląda sytuacja z L4 przy umowie zlecenia z umową o pracę ? Mogę normalnie skorzystać ze zwolnienia?...
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka?
Dzień dobry Przychodzę z takim zapytwniem; Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci? Może ktoś z was się orientuje lub podesłałby link do wiarygodnych źródeł?...
Podwójne pobranie pieniędzy.
W piątek płaciłam za paliwo na stacji benzynowej. 160 zł gotówka i 130 zl blikiem. Pierwsza transakcja blik na terminalu odrzucona - dostałam kopie, ale pieniądze zostały pobrane z konta. Pan mi się pytał czy mogę zapłacić karta, powiedziałam, ze nie posiadam. Zapłaciłam na drugim terminalu tez blikiem i płatność przeszła. Mam jutro dzwonić na stacje jednak blik nie został zwrócony. Czy ktoś miał podobna sytuacje? Bank zrzuca na stacje, stacja ...
Pobyt w areszcie, a egzekucja komornicza.
We wrześniu ojcu dzieci zostały zasądzone alimenty, we wrześniu mi zapłacił ale w październiku już nie, kilka dni później został zatrzymany i obecnie przebywa w areszcie śledczym, w październiku złożone zostały papiery do komornika. Czy w czasie jego pobytu w areszcie jest możliwa egzekucja czy otrzymam jakieś pieniądze?...

Wyszukiwarka