Zawyżanie płacy u studenta.

Cześć.
Mój poprzedni pracodawca zawyżał dość mocno mocno moją płacę. Dostawałem do ręki 3 tysie brutto=netto (mam status ucznia/studenta), ale na papierze było 6 tysi. Moje pytanie brzmi co pracodawca z tego miał? Miał większe koszta pracodawcy, ale jak on z tego korzystał? Mógł sobie odliczyć od podatku, czy coś? Jeżeli tak, to ile na tym skorzystał? Czy jeżeli by go na tym nakrył np. ZUS, albo jakakolwiek instytuacja, która na tym ucierpiała, to czy mógłbym mieć przez to jakieś kłopoty?

Edit: Zawartą umową była umowa zlecenie.
anonim cytuj
15-08-2023
Cześć.
Mój poprzedni pracodawca zawyżał dość mocno mocno moją płacę. Dostawałem do ręki 3 tysie brutto=netto (mam status ucznia/studenta), ale na papierze było 6 tysi. Moje pytanie brzmi co pracodawca z tego miał? Miał większe koszta pracodawcy, ale jak on z tego korzystał? Mógł sobie odliczyć od podatku, czy coś? Jeżeli tak, to ile na tym skorzystał? Czy jeżeli by go na tym nakrył np. ZUS, albo jakakolwiek instytuacja, która na tym ucierpiała, to czy mógłbym mieć przez to jakieś kłopoty?

Edit: Zawartą umową była umowa zlecenie.

Podpisywałeś odbiór większej kwoty niż otrzymywałeś?
 
anonim cytuj
15-08-2023
Podpisywałeś odbiór większej kwoty niż otrzymywałeś?
Tak.

To znaczy, że Twój pracodawca "prał" pieniądze przez Ciebie. W związku, że brutto=netto to mógł legalnie wypłacać sobie pieniądze bez konieczności ich opodatkowania i podzielenia się częścią z Państwem.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Pracodawca, poprzez zawyżanie Twojej płacy w umowie, mógł korzystać z pewnych korzyści podatkowych. Jeśli na umowie zlecenia deklarowana była wyższa kwota niż rzeczywiście wypłacana, pracodawca miał wyższe koszty do odliczenia, co mogło wpłynąć na obniżenie jego podstawy opodatkowania. Oznacza to, że miał niższy podatek dochodowy do zapłaty.

Co do kwestii kłopotów dla Ciebie, jeśli sprawa wyszłaby na jaw, to mogą wystąpić pewne konsekwencje. Jeśli podpisywałeś odbiór wyższej kwoty niż otrzymywałeś, to w razie kontroli mogą być pytania dotyczące różnicy w wypłacie. Jednak odpowiedzialność w takiej sytuacji przede wszystkim spoczywa na pracodawcy, który stosował takie praktyki.

Odpowiedź na Post 2:

Jeśli podpisywałeś odbiór wyższej kwoty, to takie działanie może być uznane za współudział w nieuczciwych praktykach pracodawcy. Nawet jeśli nie byłeś świadom pełnych konsekwencji takiego działania, w świetle prawa byłeś stroną w tej umowie i mogą cię spotkać pewne konsekwencje prawne.

Odpowiedź na Post 3:

Dokładnie, "pranie" pieniędzy przez pracodawcę polega na próbie ukrycia źródła pieniędzy, które pochodzą z nielegalnych źródeł, poprzez przemieszczanie ich przez różne konta lub firmy. Jeżeli pracodawca wypłacał sobie pieniądze bez ich odpowiedniego opodatkowania, to łamał prawo. Mimo że jesteś uczestnikiem tej sytuacji, główna odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy. Niemniej jednak, warto byłoby rozważyć konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy w celu pełnego zrozumienia Twojej sytuacji i ewentualnych konsekwencji.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.
Dostałam pismo od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Problem polega na tym, że nie dostawałam prędzej żadnych pism z sądu, żeby w ogóle się odwołać, a dług jest niezapłaconym ubezpieczeniem (tak się domyślam, bo wierzyciel jest firmą ubezpieczeniową), natomiast ja nigdy nie ubezpieczałam niczego w tej firmie. Pismo od komornika również przyszło na adres, pod którym nie mieszkam od dawna (zameldowania), ale zostało mi przekazane awi...
Umowa najmu a wypowiedzenie.
Wyczytałem iż umowy najmu na czas określony nie można swobodnie wypowiedzieć poza przypadkami wskazanymi w ustawie. Czy zapis w takiej umowie mówiący ze "umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze strony z zachowaniem 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia" jest zgodny z prawem? Mowa tutaj o zapisie który daje możliwość swobodnego rozwiązania bez podania przyczyny w sumie przez każda ze stron....
Sprzedawca błędnie opisał sprzedawany produkt.
Dzień dobry,mam problem może ktoś wie jak to rozegrać ,kupiłem na allegro panel prysznicowy z hydromasażem niestety okazało się i tak twierdzi sprzedawca że hydromasaż to opcja która działa tak jak pozwala ciśnienie wody w instalacji a zatem to nie żaden hydromasaż tylko boczny natrysk ( z definicji hydromasaż jest to masaż wodny relaksujący mięśnie pod dużym ciśnieniem co w tym wypadku jest niemożliwe ) zgłosiłem sprzedawcy że zostałem wprowadzo...
Potrącenie z wynagrodzenia.
Ostatnio podpisałam umowę w charakterze hostessy. Podczas eventu zostały zrobione zdjęcia jako dowód pracy. Wszystko ładnie, pięknie. a po wysłaniu odpowiedź na zdjęcia: super. Gdy przyszło do wypłaty - nie dość, że wynagrodzenie przyszło z około 2-tygodniowym opóźnieniem, to dodatkowo potrącili mi -30% - za podobno ,,pognieciony" strój na zdjęciach. (paczkę ze strojem dostałam pocztą, które jak było widać były już otwierane - były niechlu...

Wyszukiwarka