Zarzuty po odbiorze dzieła.

Witam. Na początku roku wykonywałem usługę u klientki polegająca na szpachlowaniu tynków gipsowym u niej w domu. Po wykonanej usłudze szpachlowania zgłosiłem zakończenie prac zgodnie z umową (e-mail). Zgodnie z zapisami w umowie "wszelkie uwagi przy odbiorze zostaną zanotowane w protokole". Podczas odbioru nie było żadnych uwag więc żadnego protokołu nie sporządziliśmy. Klientka się rozliczyła czyli dzieło zostało oddane. Był tylko e-mail w dniu rozliczenia się: "zgodnie z ustaleniami drobne poprawki szpachlowe zostaną zrobione podczas malowania końcowego". Malowanie końcowe miało odbyć się w późniejszym terminie, po pracach glazurniczych innej firmy. Pisałem jeszcze sms do tej Pani, żeby firma glazurnicza uważała na ściany, żeby je zabezpieczyła. Klientka dzwoni do mnie po 3 miesiącach, że można malować. Niestety nie doszło do malowania bo klientka zmieniła warunku dalszej współpracy. Napisała, że w takim razie poszuka innego malarza i prosi, żebym przyjechał i dokończył te "drobne poprawki". Odpisałem, że nie ma problemu i proszę udostępnić lokal.
Następnego dnia pisze mi emaila, że moje prace były wstępnie oglądane przez innego malarza i stwierdził niechlujstwa, straszne nierówności i zarysowania widoczne nawet gołym okiem. Dodała, że musi wezwać experta, który oceni stan ścian. Odpisałem jej, że bardzo bym prosił o uczestnictwo w spotkaniu z expertem. Oczywiście zarzuty wobec moich prac są bezpodstawne i kłamliwe. Prace zostały wykonane ze wszelka starannością!

Proszę mi doradzić co mogę w tym przypadku zrobić??
anonim cytuj
15-08-2023
Póki co nic. Jak klientka złoży reklamację na piśmie to się do niej ustosunkujesz. P.S. "Expert" czyli jak mniemam rzeczoznawca budowlany? Pamiętaj, że nie musisz się zgadzać z jego opinią, jeśli nadal uważasz, że prace są wykonane prawidłowo.
Nie wiem czy rzeczoznawca budowlany. A jak nawet czy powinna mnie o tym poinformować abym uczestniczył w ocenie?? Przecież odebrała prace (dzieło). Oglądaliśmy wspólnie całe wykonane prace.
Zgodnie z art. 643 kc. Zamawiający obowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem.
Wydano-> odebrano -> rozliczono.

Zatem nie należy nazywać takiej osoby ekspertem, a jej opinię brać z większym dystansem.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Proszę mi doradzić co mogę w tym przypadku zrobić??


W odniesieniu do powyższej sytuacji oraz z uwzględnieniem przepisów Kodeksu cywilnego:

Dzieło zostało odebrane przez zamawiającego, co wynika z przedstawionej korespondencji oraz braku sporządzenia protokołu uwag podczas odbioru. W świetle art. 643 Kodeksu cywilnego, skoro zamawiający odebrał dzieło, przyjmujący zamówienie spełnił swoje zobowiązanie.
Jeżeli nie zostały zgłoszone uwagi w momencie odbioru dzieła, a następnie nastąpiło rozliczenie, może to sugerować, że zamawiający był zadowolony z wykonanej usługi.
Jeżeli klientka postanowi wezwać rzeczoznawcę budowlanego lub innego eksperta, aby ocenił wykonane prace, masz prawo uczestniczyć w tej ocenie, aby móc się do niej odnieść oraz by mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska.
Jakakolwiek reklamacja zgłoszona po okresie 3 miesięcy od odbioru dzieła może być traktowana z pewnym sceptycyzmem, zwłaszcza jeśli w międzyczasie na ścianach wykonywały prace inne firmy (np. glazurnicza). Warto zwrócić uwagę na fakt, że wskazane przez Ciebie "drobne poprawki" miały zostać wykonane podczas malowania końcowego, a nie jako odrębna usługa.
W przypadku dalszych kroków prawnych warto powołać się na zawartą umowę oraz korespondencję z klientką, potwierdzającą, że prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami i zostały przez nią odebrane bez zastrzeżeń.
Podsumowując, jeżeli zamawiający nie zgłaszał uwag w momencie odbioru dzieła oraz po pewnym czasie postanowi zgłosić reklamację, warto przede wszystkim skupić się na dokładnej analizie zawartej umowy oraz posiadanej korespondencji, które potwierdzają spełnienie Twoich zobowiązań jako wykonawcy usługi. Jeżeli kwestie zostaną rozstrzygnięte na korzyść zamawiającego, warto wziąć pod uwagę możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Dwóch właścicieli (jeden z nich ma długi)
Witam, Proszę o radę. Samochód ma dwóch właścicieli, jeden z nich ma długi. Moje pytanie czy komornik może sprzedać samochód na poczet długów jednego z nich ?...
Płatność za wynajem mieszkania.
W umowie najmu kawalerki nie ma podanego nr bankowego do przelewów. Przez 3 miesiące wynajmujący przyjmował tylko gotówkę. Od tego miesiąca zgodził się na przelewy i dał mi NIEPODPISANĄ kartkę (coś niby rachunek) z nr konta i informacją ile mam zapłacić, za co i żeby w tytule przelewu wpisać "PRZELEW ŚRODKÓW". Jak powinien być przekazany nr konta do płatności wynikających z umowy? Czy musi być aneks do umowy? Czy wystarczy jak podpis...
Komornik zajął garaż
Witam komornik zajal garaz córce ale garaż wziela rodzicom i mama za niego placila co teraz mozna jakos sie odwolac czy co z tym robic?...
Czynsz od współlokatorów na moje konto.
Wynajmuje wraz z dziewczyną oraz znajomym mieszkanie. Najemca chce otrzymywać pełną kwotę ustaloną w umowie, zamiast trzech przelewów. Wspólnie ustaliliśmy, że ja będę wykonywał przelew za mieszkanie najemcy, a moi współlokatorzy będą przelewać swoją część mnie. Jak to wygląda w kwestii US, przelewy, które trafiają do mnie potraktują jako darowiznę? Jak najlepiej rozwiązać sytuację, przelewania należnej części przez każde z nas?...

Wyszukiwarka