Niestawiennictwo na rozprawie.

Witam, pomyliłem dni rozprawy o jeden dzień zamiast 5 czerwca przyjechałem do miasta, w którym miała odbywać się rozprawa 6 czerwca, zostałem wezwany w charakterze świadka. Czy grozi mi coś poza grzywna za niestawiennictwo?
anonim cytuj
18-08-2023
Czy grozi mi coś poza grzywna za niestawiennictwo?

Nie tyle grzywna co kara porządkowa (pieniężna). Poza tym zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie (najczęściej zarządzane dopiero kiedy kara porządkowa nie przyniesie rezultatu). Czyli jeśli postanowienie miało zapaść, to już zapadło. Możesz zadzwonić do sądu i dopytać się, czy kara została nałożona czy nie. Jak została, to pozostaje czekać na doręczenie postanowienia i wtedy można wnieść zażalenie np. wnioskując o jej zmniejszenie.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Dziękuję za odpowiedź, trochę ona mnie uspokoiła. Jutro z samego rana będziemy dzwonić. Pozdrawiam serdecznie.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Zgodnie z art. 188 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli osoba wezwana do sądu w charakterze świadka nie stawi się bez usprawiedliwionej przyczyny, sąd może nałożyć na nią karę porządkową w postaci grzywny. Wysokość kary porządkowej określona jest w art. 241 Kodeksu postępowania karnego.

Dodatkowo, w sytuacji, gdy osoba wezwana w charakterze świadka nie stawi się na rozprawie po raz kolejny, sąd ma prawo zarządzić jej przymusowe doprowadzenie przez policję.

Ważne jest, aby w przypadku niestawiennictwa z ważnego powodu (np. choroba, niespodziewane zdarzenie) jak najszybciej poinformować sąd o przyczynie niestawiennictwa i dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające tę przyczynę (np. zaświadczenie lekarskie).

Jeżeli otrzymasz postanowienie o nałożeniu kary porządkowej, masz prawo wnieść zażalenie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W zażaleniu możesz wskazać okoliczności uzasadniające niestawiennictwo lub prosić o zmniejszenie kary. Ważne jest, by w zażaleniu jasno i rzeczowo przedstawić swoją sytuację.

Oto przykładowy wzór zażalenia na nałożenie kary porządkowej za niestawiennictwo na rozprawie:

[Imię i nazwisko wnioskodawcy]
[Adres zamieszkania wnioskodawcy]

Sąd [np. Rejonowy] w [nazwa miejscowości],
Wydział [np. Karny]

Dotyczy: postępowania w sprawie [sygnatura akt]

[Miejscowość], dnia [data]

ZAŻALENIE

Na podstawie art. 241 § 3 Kodeksu postępowania karnego, składam zażalenie na postanowienie Sądu z dnia [data postanowienia] w sprawie o sygnaturze akt [sygnatura akt] w zakresie nałożenia na mnie kary porządkowej za niestawiennictwo na rozprawie w dniu [data rozprawy].

UZASADNIENIE:

Po pierwsze, pragnę przeprosić Sąd za moje niestawiennictwo w wyznaczonym terminie. Moje niestawiennictwo było wynikiem [konkretna przyczyna, np. "pomyłki w zapamiętaniu daty rozprawy"].

Po drugie, w dniu [data] odwiedziłem miasto rozprawy, jednakże zorientowałem się, że pomyliłem datę o jeden dzień. Moja nieobecność była niezamierzona i wynikła z niefortunnego nieporozumienia.

Po trzecie, natychmiast po zrozumieniu błędu podjąłem kroki w celu wyjaśnienia sytuacji, kontaktując się z [np. sekretariatem sądu], aby poinformować o moim błędzie.

W związku z powyższym, proszę o uchylenie lub zmniejszenie nałożonej na mnie kary porządkowej, biorąc pod uwagę okoliczności, które przedstawiłem oraz fakt, iż moje niestawiennictwo wynikło z niezamierzonego błędu, a nie z lekceważenia obowiązków świadka.

Załączniki:

[Ewentualne załączniki potwierdzające przedstawione okoliczności, np. bilety kolejowe potwierdzające obecność w mieście rozprawy w dniu poprzedzającym właściwą datę.]
Z poważaniem,
[Podpis]
[Imię i nazwisko wnioskodawcy]

Proszę dostosować treść wzoru do indywidualnych okoliczności swojej sprawy.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca nie zgłosił mnie do Zus i nie dał skierowania do lekarza medycyny pracy
Witajcie forumowicze, Dwa tygodnie temu rozpoczęłam pracę w pewnej firmie. Podpisałam z pracodawcą umowę o pracę na okres próbny. Jednak nie dostałam od niego żadnego skierowania do lekarza medycyny pracy. Niestety po 2 tygodniach nie jestem zgłoszona też do upezpieczeń ZUS. Co w tej sytuacji mam zrobić? Czy to nie jawne łamanie prawa przez pracodawcę?...
Sąsiad używa mojego adresu.
Szukam pomocy z takimi problemem. Niedawno kupiliśmy dom z rynku wtórnego. Przed zakupem bank i notariusz sprawdzali nieruchomość, mieliśmy wgląd w księgę, mapkę itp., z których jednoznacznie wynikało, że nasz adres to dajmy na to Biedronki 1. Po przeprowadzce okazało się, że sąsiedzi którzy mają dom na rogu ulicy Biedronki i Lidla używają naszego adresu. Nawet wg google maps ich dom to Lidla 30, a nasz Biedronki 1 ale oni sobie napisali na domu...
Podwyższenie alimentów.
Mam takie pytanie na dniach czeka mnie mediacja o podwyższenie alimentów przez mojego byłego męża który zamieszkuje z naszym synem i żąda 1.000zł alimentów miesięcznie na niego. Ile może wywalczyć ? Dodam ze jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i wychowuje sama młodszego syna z innego związku....
Przesyłka sądowa do osoby zmarłej
W skrzynce pocztowej znalazłem dwa awiza (różne numery przesyłek) zawiadamiające o przesyłkach sądowych adresowanych do mojego nieżyjącego od 21 lat ojca. Udało mi się ustalić adres sądu i sygnatury akt tych dwóch przesyłek. Czy jeżeli podjadę do tego sądu i podam sygnaturę akt to mam szansę uzyskać dostęp do tych akt? Mam równocześnie obawę o to, czy moja znajomość sygnatury akt nieodebranych przesyłek jest dozwolona, co może mnie i pocztę &qu...

Wyszukiwarka