Czy mogę nie posyłać dziecka do ojca, pomimo ustanowionych spotkań przez sąd?

Proszę o poradę co począć w sytuacji gdy mój 10 letni syn wraca z weekendu od ojca z płaczem. Problem leży w obecnej partnerce mojego byłego męża. Ciągle krytykuje syna, wzbudza poczucie w nim winy typu "to przez ciebie jest mi smutno", ostatnio doszło , że wyzwała go od wieśniaków. Neguje jego wygląd i wagę. Syn jest wrażliwym dzieckiem i wszystko bardzo przezywa. Ojciec nie reaguje ,syn już nie chce tam jeździć i tak ostatnio był tam dopiero po trzech miesiącach. Dodam, że już raz rozmawiałam z ex mężem na ten temat i nic. Czy mogę nie posyłać tam dziecka pomimo ustanowionych spotkań przez sąd? I czy to już podchodzi o przemoc psychiczną wobec dziecka?
anonim cytuj
18-08-2023
Wystąp o zmianę orzeczenia poprzez ustalenie kontaktów dziecka z ojcem bez udziału osób trzecich bądź w miejscu zamieszkania dziecka, proste.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Proszę o poradę co począć w sytuacji gdy mój 10 letni syn wraca z weekendu od ojca z płaczem. Problem leży w obecnej partnerce mojego byłego męża. Ciągle krytykuje syna, wzbudza poczucie w nim winy typu "to przez ciebie jest mi smutno", ostatnio doszło , że wyzwała go od wieśniaków. Neguje jego wygląd i wagę. Syn jest wrażliwym dzieckiem i wszystko bardzo przezywa. Ojciec nie reaguje ,syn już nie chce tam jeździć i tak ostatnio był tam dopiero po trzech miesiącach. Dodam, że już raz rozmawiałam z ex mężem na ten temat i nic. Czy mogę nie posyłać tam dziecka pomimo ustanowionych spotkań przez sąd? I czy to już podchodzi o przemoc psychiczną wobec dziecka?

Nie możesz nie posyłać, bo możesz zostać posądzona o utrudnianie kontaktów, a sądy kiepsko na to patrzą. Złóż wniosek o ograniczenie kontaktów ojca z dzieckiem, np. poprzez realizowanie kontaktów tylko w Twojej obecności.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Przemoc psychiczna: Sytuacja, którą opisałaś, może być klasyfikowana jako przemoc psychiczna wobec dziecka, zwłaszcza jeśli te zachowania są regularne i mają negatywny wpływ na dobrostan emocjonalny Twojego syna. W polskim prawie przemoc w rodzinie jest uregulowana m.in. w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1390).

Nieprzestrzeganie postanowień sądu: Pomimo że orzeczenie sądowe nakazuje regularne kontakty dziecka z ojcem, musisz działać w najlepszym interesie Twojego syna. Jednak nieprzestrzeganie tych postanowień może mieć konsekwencje prawne. Dlatego kluczowe jest podejście do sprawy w sposób, który będzie chronił zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko.

Zmiana orzeczenia: Zalecam złożenie wniosku o zmianę orzeczenia sądowego w zakresie kontaktów dziecka z ojcem. Warto zwrócić się o pomoc do adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym, aby upewnić się, że Twoje działania są zgodne z prawem. Wnioskując o zmianę, możesz powołać się na sytuację opisaną przez Ciebie oraz dostarczyć wszelkie dostępne dowody, takie jak relacje świadków czy opowieści syna.

Mediacje: W niektórych przypadkach mediacja rodzinna może okazać się pomocna. Choć w Twojej sytuacji wydaje się to skomplikowane, mediator może pomóc w znalezieniu rozwiązania, które będzie chronić Twojego syna przed dalszymi szkodliwymi interakcjami.

Podsumowując, ważne jest, aby działać w najlepszym interesie Twojego dziecka i zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednocześnie musisz działać zgodnie z prawem, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie współwłasności.
6 lat temu zmarł mi Wujek - odbyło się postepowanie spadkowe z podziałem na części . Podzielono ułamkowo na 10 części w różnym wymiarze . Drugim krokiem był wniosek o zniesienie współwłasności i tu zaczęło się wszystko mega wydłużać. Niestety odbyły się dwie sprawy i już ponad 3 lata żadnych wieści. W tym czasie dość licznie umierają spadkobiercy. Chciałbym spłacić i zamknąć temat ale sąd nic nie robi. Z jakiego powodu to tak długo trwa i c...
Podwyższenie alimentów.
Mam pytanie odnośnie alimentów. Córka lat 15 obecnie uczy się w liceum potem wiadomo studia. Od 13 lat ma zasądzone alimenty w kwocie 400 zł. Ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej zero kontaktu od 13 lat . Nie płacił alimentów do pewnego czasu płacił fundusz alimentacyjny . Obecnie nie pobieram z funduszu bo przekracza dochód a od 4 miesięcy otrzymuje od komornika po 400 zł co miesiąc tak jakby w końcu komornik dobrał mu się do tyłka. I teraz m...
Niechciani lokatorzy
Dzień dobry. Nie wiem za bardzo co zrobić w sytuacji w jakiej znalazła się moja rodzina i pisze w prośba do osób, które znają się na tym temacie o pomoc. Moja babcia ma 80 lat, przez większość życia wychowywała mojego kuzyna, mieszkał u niej ponad 30 lat. Jego matka nie interesowała sie nim za bardzo. Dodam, ze w tym samym bloku, w którym mieszka babcia z kuzynem, piętro niżej mieszka jego druga babcia, matka jego ojca, która nie uznaje go za swo...
Nie dostałam jeszcze UoP
Cześć, przychodzę do Was z zapytaniem. Podjęłam pracę z dn. 03.01.2024, na rozmowie o pracę było mówione wyraźnie, że zatrudnienie na UoP. Z tym, że przyszłam tego dnia, rozpoczęłam szkolenia (jakieś prezentacje itd), a umowy nadal nie mam podpisanej, żadnych badań ani nic. To może być tak przedłużane? Do pracy bezpośredniej jeszcze nie jestem dopuszczana, bo to etap szkoleń ale w innych miejscach pracy miałam umowę od pierwszego dnia kiedy się p...

Wyszukiwarka